Zasady współpracy – koniecznie przeczytaj

karykatura karykaturzysta karykatury

Wysyłając zamówienie i zdjęcia do wykonania karykatury w serwisie karykatury.com, akceptujesz poniższe zasady.

1. Jeśli podobają ci się przykłady umieszczone na Karykatury.com – na 99 procent spodoba Ci się karykatura, którą zamówiłeś.

2. Każdy klient jest ważny i każdego traktujemy tak samo. Nie zakładaj, że będziemy Ciebie traktować lepiej niż wszystkich innych klientów. Jeśli chcesz być specjalnie traktowany, zapłacisz specjalną cenę.

3. NIE odpowiadamy na zapytania anonimowe. Jeśli chcesz być poważnie potraktowany – poważnie traktuj nas, siebie oraz sprawę, z którą się do nas zwracasz.

karykatury karykatura karykaturzysta

4. Jeśli NIE akceptujesz zasad współpracy wypracowanych przez lata pracy, które gwarantują dobry efekt końcowy i chcesz narzucić własne zasady – na 99 procent zrezygnujemy z wykonania karykatury.

5. Dobry efekt (podobieństwo) zależą głównie od jakości przesłanych przez ciebie zdjęć oraz od twojej decyzji (plus nasze sugestie) z którego zdjęcia karykatura ma być wykonana. Z przypadkowego zdjęcia powstanie przypadkowa (niepodobna) karykatura. Z marnej jakości zdjęcia powstanie najprawdopodobniej marna karykatura. Jeśli chcesz otrzymać dobrej jakości (podobieństwo) karykaturę – zrób wszystko, aby zdobyć i przesłać dobrej jakości, odpowiednie zdjęcia.

6. O tym czy zdjęcia są dobrej czy złej jakości decydujemy my, a nie klient. Przeczytaj nasze porady

karykatury karykatura karykaturzysta
7.
Odpowiadamy tylko za podobieństwo na karykaturze do wspólnie wybranego zdjęcia. Nie do człowieka, ale do zdjęcia które nam wysłałeś i z którego karykaturę wykonaliśmy. Karykaturzysta nie umie wyobrazić sobie czyjegoś wyglądu, jeśli nie zgadza się on z tym, co widać na zdjęciu.

Jeśli gotowa karykatura JEST podobna do wybranego przez ciebie zdjęcia – nie mów, że jest niepodobna do osoby. Mogłeś wybrać zdjęcie, które jest podobne do osoby, więc pretensje możesz mieć tylko do siebie. Dlatego warto poświęcić minimum swego czasu i chęci, aby zgromadzić odpowiednie zdjęcia. Aktualne i duże.

8. Jeśli potwierdziliśmy dobrą jakość zdjęcia i uzgodniliśmy telefonicznie pomysł karykatury (to, co ma być na planszy) – karykatura wyjdzie podobna i będzie udana. Nie obawiaj się też, że kogoś narysujemy na koniu, jeśli uzgodniliśmy, że ma być w samochodzie.

9. Określenie „podobieństwo” nie oznacza, że twarz na karykaturze ma być identyczna 1:1 do tego, co widać na zdjęciu. Jeśli próbujesz porównywać do siebie każdy fragmencik zdjęcia i gotowej karykatury – oznacza, że jednak chciałeś zamówić realistyczny portret. Skoro zamówiłeś jednak karykaturę – wiedziałeś, że karykatura to deformacja, przynajmniej minimalne „wykrzywienie” tego, co każdy widzi na zdjęciu. W tym przypadku miej pretensję wyłącznie do siebie, a nie mów: „nos jest o 2 milimetry za mały, brwi mają 3 włoski mniej niż na zdjęciu, a ucho jest minimalnie za duże”.

10. Nie znamy twojego gustu. Jeśli uwielbiasz kreskówki, mangę i „śliczne”, kiczowate buźki – takich karykatur nie robimy i to widać na naszych przykładach. Jeśli podoba ci się coś, czego nie robimy – zwróć się z propozycją do kogoś innego. Jeśli wybrałeś nas – wiedziałeś, czego (ogólnie) się spodziewać i nie możesz zaskoczony stylistyką wykonania.

11. Skanowanie wstępnego szkicu, jego obróbka komputerowa, wysłanie i konsultacje telefoniczne to 1 – 2 godziny dodatkowej pracy, więc jest dodatkowo płatne oraz opóźnia termin wykonania. Ale masz 110 procent pewności, że wszystko wyjdzie nie tylko profesjonalnie jak zwykle, ale i dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś. PRZED zamówieniem karykatury koniecznie ZAPYTAJ o ile ta praca podwyższy standardowe honorarium.

karykatury karykatura karykaturzysta

12. Pomysł każdej karykatury (to, co ma być na planszy) jest uzgodniony z zamawiającym, ale wszystkiego w 100 procentach nie sposób uzgodnić. W trakcie wykonania pewne szczegóły można zmienić na lepsze. Daj artyście minimum swobody twórczej, aby zrobił to najlepiej, jak możliwe.

Jeśli masz w głowie przemyślany w każdym szczególiku wygląd obrazka i musi być dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłeś – naszkicuj schemat, wyślij nam skan i dodatkowo wyjaśnij telefonicznie, na co karykaturzysta ma szczególnie zwrócić uwagę. Widząc gotową karykaturę nie mów, że czegoś bardzo ważnego zapomniałeś i zmieniłeś zdanie. A jeśli to było wyjątkowo ważne i zapomniałeś poinformować – zamów drugą karykaturę i za nią także zapłać.

13. Nie robimy Frankensteinów („z tego zdjęcia weźmie pan uśmiech, z tego nos, a z tego oczy”). Jeśli marzysz o jakimś szczególnym wyglądzie twarzy – dostarcz takie właśnie zdjęcia twarzy. „Doklejanie” sztucznego uśmiechu do zdjęcia osoby smutnej nie wchodzi w grę – karykatura nie będzie wyglądać dobrze i raczej nie będzie podobna do konkretnej osoby. Tu więcej

karykatury karykatura karykaturzysta

14. Karykaturzysta NIE JEST cudotwórcą – czyli czego unikamy:
A „Szwagier teraz wygląda dokładnie jak na przesłanym zdjęciu, ale ma 30 lat więcej. Na obrazku niech go pan postarzy o 30 lat”.
B) „Teraz jestem brunetką, mam krótkie włosy i nie robię makijażu. Na zdjęciu mam długie włosy blond i za mocno pomalowałam sobie oczy i usta. Muszę być podobna do siebie, nie do zdjęcia”.
C) „Wysyłam zdjęcie en face czyli z boku. Ale na karykaturze mąż musi być z przodu i ma patrzeć na nas”.
D) „Od 20 lat unikam pojawiania się na wszelkich zdjęciach, bo brzydko na nich wychodzę. Nawet sobie selfie nigdy nie robię, bo po co. Niech pan korzysta z tego niewyraźnego zdjęcia z podstawówki. Aha, muszę wyglądać tak, jak teraz”.
E) Nasz szef wygląda prawie identycznie jak ten piłkarz, Robert Lewandowski, a jego mnóstwo zdjęć znajdzie pan w Internecie, więc nie muszę wysyłać”.

karykatury karykatura karykaturzysta

15. Każdy karykaturzysta ma swój indywidualny styl. Jeśli znalazłeś gdzieś kiczowatą, ulizaną karykaturę z buzią jak cukierek, masz gust taki, że bardzo ci się spodobała i wysyłasz ją z informacją: „Chciałabym coś podobnego”, pamiętaj że na 100% takich karykatur nie wykonujemy! Takie karykatury zamawiaj u takich wykonawców, nie u nas. Nie schlebiamy takim gustom. Jeśli zamawiasz u nas karykaturę – świetnie o tym wiesz i nie możesz się spodziewać kiczowatej karykatury! Nie miej pretensji, że takiej nie zrobiliśmy, miej pretensje tylko do siebie.

16. Karykaturzysta nie jest w stanie wejść do głowy klienta, aby zrozumieć co tak naprawdę chce i o czym myśli. Przykłady:
A) „Myślałem, że on będzie z lewej, a ona z prawej, a pan narysował odwrotnie”.
B) „Myślałem, że będzie miał zieloną koszulę, a pan mu namalował niebieską”.
C) „Dlaczego nie namalował jej pan czerwonego lakieru na paznokciach? Elegancka dama zawsze maluje paznokcie, myślałam że pan to wie”.
Zapamiętaj: karykatura, to nie jest idealny obraz rzeczywistości! Szczególik nie ma decydującego wpływu na finalny efekt. Jeśli coś jest bardzo istotne – koniecznie poinformuj, zanim karykaturzysta rozpocznie pracę.

karykatury karykatura karykaturzysta

17. Uśmiech.

A) Nie wysyłaj karykatury ze smutną miną, jakby zdjęcie wykonano na pogrzebie i nie mów: „On na karykaturze musi mieć piękny, szeroki uśmiech”. Jeśli takie zdjęcie dostarczysz (piekny usmiech) – spełnimy tworze marzenie.

B) Każdy człowiek który się uśmiecha, przymyka oczy. Dotyczy to także osoby, której zdjęcia nam wysyłasz. Jeśli koniecznie chcesz mieć na obrazku szeroki uśmiech + wielkie oczy, będzie to miało wpływ na podobieństwo. Skoro zrobiliśmy jak koniecznie chciałeś (szeroki uśmiech + wielkie oczy) – o to, że narysowana osoba nie jest podobna – miej pretensje wyłącznie do siebie.

18. Jeśli na planszy ma pojawić się konkretny element – wyślij stosowne zdjęcie (np. konkretny budynek, logo, przedmiot, zwierzę, samochód). W wielu przypadkach wystarczy podać np. model i kolor samochodu – znajdziemy w wyszukiwarce.

19. Jeśli zamawiasz karykaturę składkową (na jej wykonanie złożyło się kilka osób) musisz wiedzieć, że każdy człowiek ma swoje indywidualne zdanie. Nie jesteśmy cudotwórcami i gotowa karykatura nie jest w stanie w taki sam sposób w 100% zadowolić powiedzmy 10. osób. Niemal zawsze będzie jedna osoba, której gotowa karykatura się nie spodoba, powie że narysowana osoba „jest niepodobna”. Jeśli ta jedna osoba (albo dwie osoby) twierdzi / twierdzą, że jest „niepodobnie” – niech za swoje pieniądze zamówi /zamówią u nas drugą karykaturę, niech wcześniej powie / powiedzą na co musimy zwrócić szczególną uwagę. Zrobimy drugą karykaturę, która tę osobę / osoby na pewno zadowoli. Wręczycie dwie karykatury i przy okazji zapamiętacie indywidualistę, który zawsze musi być własne zdanie i nie umie pracować zespołowo. Jeśli tą osobą (niestety) jest wasza szefowa i chce zmanipulować was wszystkich (twierdzących, że karykatura jest podobna) – niech tym bardziej zamówi drugą wersję karykatury, która ją zadowoli. Nawet grzecznie podajcie jej linka do tej strony i do tego punktu 19. A jeśli się szefowej boicie – złóżcie się także na drugą karykaturę, która tym razem JĄ zadowoli.

20. SZANUJ CZAS – swój i nasz. Zdarzają się osoby mające telefon komórkowy, jednak chorobliwie unikające rozmów telefonicznych. Jeśli sądzisz, że co kilka minut będziesz e-mailem zadawać kolejne pytania (oraz przeszkadzać w wykonaniu innych zleceń) i na każde otrzymasz szczegółową odpowiedź – jesteś w błędzie. Po trzecim pytaniu grzecznie kończymy odpowiadać. Zamiast kilku godzin na pisaninę e-maili z której niewiele wynika, bo nadal czegoś nie wiesz, zatelefonuj i w 5-10 minut uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Naprawdę tak będzie szybciej.

karykatury karykatura karykaturzysta

21. Aktualnie naszej karykatury są wysyłane firmą kurierską i włożone w skromną ramkę z plexi. Starannie je pakujemy, zabezpieczając przed ewentualnym uszkodzeniem. Kiedyś wysyłaliśmy w szklanych antyramach i niestety zdarzało się, że w drodze szkło się tłukło.

22. Wiemy, że każdy jest niecierpliwy i jak najszybciej chce zobaczyć gotową karykaturę. Naprawdę warto poczekać! Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć skan przed wysyłką – jest to ponadstandardowe życzenie, więc będzie dopłata. Przed złożeniem zamówienia, koniecznie zapytaj o ile zwiększy to kwotę wykonania usługi oraz wydłuży czas oczekiwania na gotowy produkt. A poza tym w takich przypadkach czujemy jakiś podstęp. Czyżbyś nie wierzył, że znów wyszło tak, jak uzgodniliśmy?

23. Dla przeciętnego zjadacza chleba powyższe zasady są oczywiste i zrozumiałe, nawet gdyby ich tu nie było. Mają głównie pokazać niebezpieczeństwa, których każdy (klient i karykaturzysta) chce uniknąć. Nieporozumienia zdarzają się szalenie rzadko. Dotyczą pojedynczych osób, które z jakiegoś powodu tych punktów nie przeczytały lub nie chciały zrozumieć. Na przykład przesłałeś przypadkowe zdjęcia czyli niepodobne do osoby mającej zostać bohaterem karykatury, w dodatku przekonywałeś karykaturzystę, że jest inaczej. Dlatego jeszcze raz: wybór właściwego zdjęcia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu karykatury, która powstanie. Do podobieństwa.

24. W niektórych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do odmowy wykonania zlecenia, bez podania przyczyny.

25. Wycena. Jeśli wysyłając pierwszego e-maila, nie odpowiedziałeś na zestaw pytań niezbędnych do precyzyjnej wyceny (poniżej je przypominamy) możesz mieć pretensję tylko do siebie, że pierwsza wycena jaką od nas otrzymałeś, jest wyceną wstępną i niepełną.

1) Liczba osób na planszy?
2) Format planszy?
3) Czarno-biała czy kolorowa?
4) Cała postać (scenka) czy tylko twarz?
5) Ilość plansz? (bo może chcesz zamówić więcej niż jedną)
6) Zamawiasz prywatnie czy jako firma?
7) Na kiedy (data) musisz mieć karykaturę w rękach? (Nie pytaj na kiedy zrobimy! Choć zawsze mamy dużo pracy, postaramy się dostosować do Twojego terminu).
8) Skąd jesteś (odbiór w Warszawie czy wysyłka? Jaka miejscowość w Polsce, a może inny kraj?)
9) Kto będzie na obrazku (bliska rodzina, kolega z pracy, szef?)
10) Inne informacje, które uznasz wstępnie za istotne.
11) Numer twojego telefonu komórkowego.
12) Przedstaw się, bo nie odpowiadamy na niepoważne anonimy!

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

Twarze – fragmenty karykatur. Pamiętaj: dobre zdjęcia = dobra karykatura.