[Autentyczne informacje i komentarze]
• Porównano czas połączeń na najpopularniejszych trasach łączących różne stacje kolejowe w naszym kraju i ze zdumieniem stwierdzono, że polska kolej 70 lat temu jeździła… szybciej niż obecnie. Na przykład z Krakowa do Zakopanego można było dojechać w 2 godziny i 18 minut (obecnie 3 godziny i 5 minut), z Warszawy do Kielc w 2 godziny (obecnie 3,5 godziny), a z Warszawy do Łodzi 1 godzina i 20 minut (obecnie o 1 minutę dłużej). Jeśli do tego dodamy, że wówczas pociągi były tak punktualne, że z chwilą wjazdu pociągu na peron regulowano wskazówki w zegarkach, można powiedzieć, że pod tym względem cofnęliśmy się.
• Policja poszukuje 50-latka, który przedstawiał się za znanego onkologa prowadzącego prywatną klinikę w Genewie. W Zakopanem wmówił pacjentce, że ma chore jajniki, a operacja będzie kosztować mnóstwo pieniędzy. Ale on wyleczy ją w sposób tradycyjny, poprzez stosunek seksualny i będzie to kosztować tylko tysiąc złotych. Obecnie „onkolog” ścigany jest za oszustwo i gwałt.

• Rodzina Kardasów już od trzech lat nie może sprzedawać swoich słynnych figurek na zakopiańskich Krupówkach. Urząd Miasta cofnął im zezwolenie na handel po tym jak okazało się, że niektóre figurki są… niekompletnie ubrane. Jednej z figurek (płci męskiej) atrybut męskości stoi na baczność. W lipcu Kardasowie wygrali w sądzie 22 tys. zł, ale słynnych figurek nadal sprzedawać nie mogą.
• Na internetowym serwisie aukcyjnym za 53 złote sprzedano Dodę z ekologicznej tektury falistej czyli tekturową wersję piosenkarki Dody, w skali 1:1. Do kupującego przemówił zapewne opis przedmiotu: „Z chęcią będzie ci towarzyszyć na spacerze w parku, wypadzie do kina lub na imprezę, możesz ją również zabrać na romantyczną kolację przy świecach (…). Nasi rodzice w Zakopanem robili sobie pamiątkowe zdjęcia z białym misiem – dziś możesz mieć dowolną pamiątkę z Dodą”.

• W całej Polsce trwa akcja ZUS-u z epidemią symulantów czyli z osobami wyłudzającymi płatne zwolnienia lekarskie. Jak zbadano, najczęściej nagle zaczynamy chorować, gdy mamy dostać zwolnienie z pracy albo dostać mniej korzystną umowę o pracę. A co z innymi przypadkami? Zdarza się, że obłożnie chory pracuje przy sianokosach, remontuje dom albo jedzie na Sylwestra do Zakopanego. Przyłapani na symulowaniu tracą głowę. Nie wiedzą dlaczego zamiast leżeć w łóżku i kurować się, akurat pracują przy komputerze albo pomagają innemu pracownikowi w wymianie koła w samochodzie klienta. Ale rekord absurdu pobiła właścicielka pewnego biura podróży, której nie można było zastać w domu. Kontrolującym urzędnikom ZUS-u przybyłym do jej firmy przedstawiła się innym nazwiskiem i odmówiła okazania dowodu osobistego. Nie stawiła się potem w siedzibie ZUS-u, listów nie odbierała, ale przy kolejnej kontroli w firmie, gdy jej zwolnienie się zakończyło, już nie wstydziła się swego nazwiska i tego kim jest.
Teksty: Szczepan Sadurski, Twój Dobry Humor
Zakopane
Miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych. Jest nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Według liczby mieszkańców (ok. 27 tysięcy – dane z 2010 r.) Zakopane jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala. Dzielnice Zakopanego: Centrum, Kasprusie, Skibówki, Krzeptówki, Mraźnica, Buńdówki, Spadowiec, Bogówka, Bystre, Jaszczurówka, Antałówka, Olcza, Toporowa Cyrhla, Gubałówka, Harenda, Kuźnice, Bilinówka, Chłabówka.
Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Od 2002 roku rokrocznie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. Wielokrotnie odbywał się także Puchar Świata w kombinacji norweskiej.
> Więcej ciekawostek o Zakopanem
Karykatury.com polecają:
Muzeum Tatrzańskie
1. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego – Zakopane, ul. Krupówki 10
2. Muzeum Stylu Zakopiańskiego „Inspiracje” – Zakopane, ul. Droga do Rojów 6
3. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – Zakopane, ul. Kościeliska 18
4, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza – Zakopane, ul. Zamoyskiego 15
5. Galeria Władysława Hasiora – Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
6. Muzeum Kornela Makuszyńskiego – Zakopane, ul. Tetmajera 15
7. Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich – Zakopane, ul. Droga do Kozienic 8
Podhale i Spisz
8. Muzeum Powstania Chochołowskiego, Chochołów 75
9. Dwór na Łopusznej, Łopuszna, ul. Gorczańska 2
10. Zagroda Korkoszów, Czarna Góra, Zagóra 86
11. Zagroda Sołtysów, Jurgów 215