Weselne porady czyli karykaturzysta na wesele

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – poradnik weselny

W mediach branżowych, na naszym blogu oraz przy różnych okazjach radzimy, jak znaleźć dobrego karykaturzystę na wesele i event. Czym się kierować przy wyborze i dlaczego. Napisaliśmy o tym chyba wszystko, bo w tym zawodzie pracujemy od wielu lat. Bo zdarzały się różne okoliczności i różni klienci. Można nie brać pod uwagę doświadczenia artysty, który informuje i doradza osobom, które po raz pierwszy w życiu będą miały kontakt z karykaturzystą i tą dziedziną sztuki, ale…

Ślubno-weselny stres

Dziś temat z zupełnie innej strony. Zapominamy o sprawach oczywistych, jeśli chodzi o zawód karykaturzysty, o jego talent, szybkość rysowania i ile kosztuje ta usługa. Dziś kilka spostrzeżeń mniej oczywistych, ale nie mniej ważnych. Jak sprawić, aby to wszystko o czym dotychczas pisaliśmy, załatwić jak najlepiej.

Przygotowania do ślubu i wesela, to poważny stres. Organizacja, finanse, nerwowość związana z szybko upływającym czasem i zbliżającym się DNIEM. Najlepiej, żeby wszystko było na już, najtańsze i z górnej półki czyli najlepszej jakości (nie licz, że super jakość i niską cenę da się połączyć!), a tu jeszcze wiele spraw idzie nie tak, jak planowaliście. Tylu spraw należy dopilnować, aby nie było rozczarowania! Jak by tego było mało, nagle pojawia się pomysł, żeby zatrudnić karykaturzystę na wesele.

Karykaturzysta na wesele – czego nie robić

Masz mnóstwo spraw na głowie (życie codzienne i praca), długą listę do załatwienia i gdzieś na końcu jest też „karykaturzysta na wesele”? Pisząc pierwszy e-mail (i późniejsze) nie dawaj karykaturzyście do zrozumienia, że skoro płacisz – jesteś taki ważny (taka ważna). I że piszesz równocześnie do wielu innych artystów, czyli nie traktujesz go wyjątkowo (a może sądzisz, że wtedy poda niższe honorarium?)

Nie bądź bardzo oficjalny. Nie traktuj załatwienia tej sprawy jak wizyty w banku, gdzie chcesz założyć konto. Jak załatwienia oficjalnej sprawy urzędowej.

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – przeczytaj, jeśli planujesz ślub i wesele

Piszesz e-maila do artysty, który swój talent kształtował przez wiele lat pracy. Codziennie pracował, aby dojść do obecnej pozycji zawodowej. Może też udziela wywiadów, występuje w TV, otwierał wystawy w różnych krajach (nie piszemy tu o amatorach, bo chyba osoby która kiepsko rysuje raczej nie chciałbyś zaprosić na swoje wesele). Wreszcie – do osoby, która ma spędzić kilka godzin wśród Twoich najbliższych, w najważniejszym (podobno) dniu Twojego życia. Nie udawaj już na samym początku korespondencji, że jest ci zupełnie obojętne, kogo chcesz zaprosić na wesele!

Dodamy jeszcze jedno: być może karykaturzystę traktujesz z wyższością, bo uważasz, że to artysta uliczny, zarabiający grosze, a Ty organizujesz przyjęcie ślubne dla gości „ą”, „ę” – osób „z wyższej półki”. A może to właśnie karykaturzysta do którego piszesz (a nie miałeś czasu i chęci wyguglować) jest kimś naprawdę wyjątkowym, a jego obecność podniesie prestiż uroczystości?

Nie bądź oficjalna (oficjalny)

Pisząc bardzo oficjalnie (raz jedna osoba całkiem na serio powoływała się na przepisy ustawy!) dajesz karykaturzyście do zrozumienia, że jesteś sztywniakiem i smutasem. Że takie właśnie będzie wesele – średnio smutna zabawa sztywniaków. Naprawdę chcesz, aby karykaturzysta tak to odebrał i potem sam się tak oficjalnie zachowywał, będąc na Twoim weselu?

Zapamiętaj: karykaturzysta ma być kolejnym gościem Twojego wesela. Ma sprawić, aby wszyscy bawili się jak najlepiej. Bawili się lepiej, niż gdyby go nie było. Tak nie będzie, jeśli stworzysz sztuczną barierę: oficjalny usługodawca kontra rodzina i znajomi na weselu. Oficjalne informacje mailowe i telefonicznie – to średnio dobry pomysł, chyba że na co dzień taki jesteś, takie działanie zawsze się sprawdza i nie zamierzasz się zmienić. Porada: bezpośrednia rozmowa karykaturzysty z potencjalnym klientem, często wiele wyjaśnia. Ty poznajesz karykaturzystę i on ciebie. Jak to mówią, ma pojawić się „chemia”. Z kimś się dogadujesz albo nie.

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – oryginalny poradnik weselny

Weselne porady: karykaturzysta na weselu

Wszystkie wcześniejsze uzgodnienia klienta z artystą, mają swoje ukoronowanie podczas weselnej uroczystości. To tutaj okazuje się, czy Twój wybór karykaturzysty był właściwy. Doświadczenie, kultura osobista, poczucie humoru – to nieodzowne cechy karykaturzysty eventowego. Oczywiście pomijając jego talent i wszelkie sprawy zawodowe.

Wiele osób dopiero wtedy może się dowiedzieć, że miły i sympatyczny artysta – marketingowiec, tak naprawdę nie umie rysować, a goście nie są zadowoleni z tego, co wykonuje. Albo że nie wie jak się zachować w niespodziewanej okoliczności, jest nerwowy i niezbyt miły. Dlatego warto wrócić do naszych wielu innych porad z blogu, związanych z karykaturzystą na weselu. Ten dzień i ta uroczystość ma być wyjątkowa. Zrób wszystko, aby niewłaściwa decyzja go nie zepsuła.

P.S.
Powyższe porady weselne dotyczą też innych spraw związanych z uroczystością. Także wynajęcia zespołu na wesele, ślubnego fotografa, itd. Jeśli chcesz – potraktuj lekturę tego tekstu, jak poradnik weselny który może się przydać na różne okoliczności. Bo lepiej nie uczyć się na własnych błędach.

Weselne porady: (c) Karykatury.com

Zobacz też:
> Karykaturzysta na wesele – oferta