Ślub i wesele. Kiedy brać ślub? W jakim miesiącu? Poradnik

ślub zaręczyny ekskluzywne wesele karykaturzysta historie ślubne ciekawostki

Kiedy wziąć ślub? – to pytanie zadają sobie pary narzeczonych od zawsze. W wakacje – gdy jest ciepło, a może poza weselnym sezonem, gdy jest trochę taniej? Trzeba jeszcze brać wiele innych rzeczy pod uwagę. Na przykład? Przeczytajcie nasz tekst.

Ślub i wesele w styczniu

Ten miesiąc na małżeńskie ślubowanie wybiera niewiele Par Młodych. Do takich uroczystości nie zachęca ani pogoda (zwykle wtedy jest mróz) ani krótkie dni (bo szybko zapada zmrok). Niektórzy optymiści twierdzą, że wtedy mogą wyjść piękne zdjęcia z sesji ślubnej Pary Młodych. Mogą, jeśli spadnie śnieg. Ale pogoda pod naszą szerokością geograficzną coraz częściej płata nam figle, więc śnieg wcale nie jest taki pewny, i co wtedy? Jak widać, niewiele jest argumentów, aby ślub brać w styczniu. No, może dwa. Skoro niewiele par decyduje się w styczniu na ślub i wesele, branża weselna działa na zwolnionych obrotach. Ceny wynajmu sal weselnych oraz części usług ślubnych, mogą być nieco niższe niż w bardziej obleganych miesiącach roku. Drugi powód, to karnawał. Styczeń, to okres hucznych zabaw i imprez. A skoro tak – goście wesela na pewno z radością ruszą do tańca podczas wesela, na które zostali zaproszeni. Tak, wesele w styczniu może być udane. Może więc mylą się ci, którzy nie mają ochoty organizować swojego ślubu i wesela właśnie w styczniu?

> Karykaturzysta na wesele

Ślub i wesele w lutym

W lutym mamy Walentynki – święto, które przewędrowało do nas zza oceanu. Walentynki czyli Święto Zakochanych. Dla niektórych par to wystarczający powód na wzięcie ślubu i organizację wesela właśnie w lutym. Luty, to również ciąg dalszy karnawału, który rozpoczął się w styczniu. Pod koniec miesiąca mamy Ostatki. Wtedy jest więc ostatnia okazja, aby przed zwyczajowym okresem Wielkiego Postu wyszaleć się, na przykład na weselach. Organizując ślub i wesele w lutym oczywiście należy też brać pod uwagę fakt, że na dworze będzie zimno. Śnieg, może deszczowa plucha (jeszcze gorzej, bo można pobrudzić swoją piękną, białą suknię ślubną). Ale bądźmy szczerzy, na pewno ten fakt nie odwiedzie nikogo od pomysłu zorganizowania ślubu akurat w lutym, który jest najkrótszym miesiącem roku. Na korzyć lutego przemawia ekonomia. Zorganizowanie ślubu i wesela w lutym na pewno będzie nieco tańsze niż na przykład w letnich miesiącach. A jeśli spadnie śnieg – sesja fotograficzna Pary Młodej na pewno będzie udana. Oczywiście pod warunkiem, że zatrudnią dobrego, doświadczonego fotografa, najlepiej specjalizującego się w fotografii ślubnej. Na pewno zadba, aby biel sukni ślubnej oraz piękny, biały śnieg świetnie wyszły na fotografiach, które Młoda Para będzie potem wspominać przez wiele lat. Jeśli na dworze będzie nie tylko śnieg, ale i mróz, a Młoda Para ma do kościoła, a potem do sali weselnej dojechać samochodem – lepiej, aby nie był to diesel, lecz samochód na benzynę. Jeśli silnik nie odpali, może trzeba będzie iść w strojach ślubnych na piechotę? Koszmar, za to przez kolejne lata będzie co wspominać!

> Karykaturzysta na wesele – poradnik

Ślub i wesele w marcu

To chyba najbardziej senny miesiąc roku. Na dworze szaro i smutno, co nie sprzyja radości i organizowaniu wesel i innych imprez. Trwa Wielki Post, podczas którego nie wypada organizować hucznych zabaw i ślubów. Ale jeśli Państwo Młodzi planują niedużą uroczystość ślubną, w gronie najbliższych, po prostu skromną uroczystość – marzec na takie wesela jest całkiem dobry. Ponieważ niewiele par decyduje się w marcu na ślub, jest większa szansa na rezerwację wymarzonej sali, która w dodatku może nieco mniej kosztować. Kto uważnie liczy koszty ślubu i wesela – ten fakt nie powinien mu umknąć uwadze. Kiedyś o tej porze roku był problem z zamówieniem wymarzonego bukietu kwiatów na uroczystość ślubną. Na szczęście państwo młodzi i ich rodzice nie muszą się już tym przejmować – obecnie wiele gatunków kwiatów można kupić przez okrągły rok. Dla przesądnych osób planujących ślub i wesele, marzec ma przewagę nad dwoma wcześniejszymi miesiącami. W przeciwieństwie do stycznia i lutego, słowo marzec ma literkę „r”. Nasze babcie uważały, że ta literka w nazwie miesiąca oznacza, że małżeństwo będzie szczęśliwe!

karykatury wesele przykłady karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

Szybko rysujący karykaturzysta, to atrakcje na wesele

Ślub i wesele w kwietniu

Są tacy, którzy uwielbiają tę porę roku. Po zimie liście gałęzie drzew zaczynają się zielenić, ptaki głośniej śpiewać. Budzi się przyroda, wstępuje w nas optymizm. A to oznacza, że ślub i wesele organizowane w tym wiosennym miesiącu, mogą być udane. W kwietniu najczęściej mamy Wielkanoc i jest kilka dni wolnych. Pary Młodych planujące zorganizowanie swojego ślubu w okresie świąt wielkanocnych, na pewno biorą to pod uwagę. Choć są i tacy który uważają, że święta to święta i jeśli brać ślub, to już po Wielkanocy. Najodważniejsi małżonkowie, mający duże poczucie humoru, na dzień swej przysięgi małżeńskiej mogą wybrać 1 kwietnia czyli Prima Aprilis, szczególniej jeśli to akurat sobota. Niestety kwiecień nie ma w swojej nazwie literki „r” która podobno gwarantuje Młodej Parze długie życie w szczęściu i miłości. Jeśli dla kogoś ten przesąd jest ważny, na organizację wesela musi poczekać aż do czerwca.

> Atrakcje na wesele – pomysły, ceny

Ślub i wesele w maju

Zapominamy już o zimie, robi się coraz cieplej. W maju na dobre rusza sezon ślubny. Nie tylko dlatego, że maj, to jak mówią niektórzy, miesiąc miłości. Jeśli nie lubisz letnich upałów, to dobry miesiąc, aby wesele zorganizować właśnie w maju. Maj, to także miesiąc komunii świętych i związanych z tym uroczystości rodzinnych. Pary Młodych organizujące swoje wesele w tym miesiącu mają więc konkurencję, gdy poszukują lokalu na swoją uroczystość. Dlatego wyprawienie ślubu i wesela akurat w maju, może być nieco droższe niż we wcześniejszych miesiącach. Niektórzy jednak twierdzą, że maj nie jest dla wielu wymarzonym miesiącem na uroczystość ślubną i weselną. Inni czekają na cieplejsze miesiące roku, aby zorganizować wymarzone wesele. Wiele Par Młodych na dzień swojego ślubu wybiera pierwszy weekend maja. Jest więcej wolnych dni w kalendarzu, więc dla weselnych gości wybrać się na wesele nawet w dalekie miejsce kraju, nie jest wielkim problemem.

> Na prezent ślubny – może karykatura?

Ślub i wesele w czerwcu

Ten miesiąc jest bardzo popularny wśród osób, które planują wziąć ślub i zorganizować wesele. Nikogo nie trzeba przekonywać do ślubu właśnie w czerwcu. Jest ciepło i niekoniecznie jeszcze upalnie, choć ostatnie kilka lat pokazało, że może być inaczej. To truskawkowy miesiąc, a my uwielbiamy truskawki. Dlatego jeśli będą częścią weselnego tortu lub weselnych deserów lodowych – na pewno goście wesela będą zachwyceni. Jeśli o wyprawieniu wesela w czerwcu pomyślałeś niedawno i na swoje wesele koniecznie chcesz mieć akurat w czerwcu – niewykluczone, że to będzie dopiero czerwiec przyszłego roku. Sale, w których urządzane są wesela, w większości od dawna są zajęte, podobnie jak wielu specjalistów działających w branży weselnej.

> Rocznica ślubu i urodziny – karykatury na żywo

karykatury wesele przykłady karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

100 karykatur w 4 godziny? Z karykatury.com to możliwe

Ślub i wesele w lipcu

Miesiąc lipiec nie ma w swojej nazwie literki „r”, co jak twierdzą niektórzy przynosi Młodej Parze szczęście w przyszłym życiu. Ale ten zabobon podobno pochodzi z Francji, gdzie nazwy miesięcy nazywają się inaczej i literkę „r” mają w całkiem innych nazwach miesięcy. Ale to nie dlatego lipiec jest popularnym w Polsce miesiącem, podczas którego swój ślub bierze wiele par. Ci, którzy nie lubią kłopotów związanych z pogodą, na pewno urządzą swój ślub i wesele właśnie w lipcu. Wynajmując salę weselną warto spytać czy jest klimatyzacja. Weselne pląsy w upale, to nie jest jednak dobry pomysł. Ale są i tacy, niektórzy chcą zorganizować uroczystość ślubną nie we wnętrzach, ale w plenerze. Poza tym, zieleń przyrody i promienie słoneczne to gwarancja, że zdjęcia Pary Młodych w plenerze na pewno będą bardzo udane.

> Wesele. Podziękowanie dla rodziców: karykatura

Ślub i wesele w sierpniu

W weselnej branży mówi się, że to najpopularniejszy miesiąc tych, którzy biorą ślub. Ciepło, pięknie, po prostu wymarzony miesiąc na ślub i wesele. Jeśli wesele w pomieszczeniu – koniecznie w klimatyzowanym, inaczej to będzie męczarnia dla wszystkich gości wesela oraz dla Pary Młodych i najbliższej rodziny. Nawet jeśli sala jest klimatyzowana, lepiej żeby potrawy nie leżały długo na stołach, bo po kilku godzinach wyglądają niezbyt apetycznie. Dotyczy to także ciast, szczególnie tych z kremem. Planując wesele w lipcu sierpniu warto pamiętać, że to miesiące, gdy wiele osób wyjeżdża na urlopy. Dlatego należałoby gości zaprosić kilka miesięcy wcześniej. Potem mogą już nie mieć możliwości przesunięcia urlopu i zaplanowanego wyjazdu na wakacje, aby uczestniczyć w Twoim weselu. Jeśli ślub i wesele w sierpniu, a wszystkie miejsca na wesele już zajęte zajęte w każdą sobotę sierpnia, można pomyśleć o zorganizowaniu uroczystości ślubnej w piątek. To na pewno lepszy wybór niż niedziela, bo po całonocnym balowaniu goście wesela raczej nie będą mieli szans, aby w poniedziałek rano rześko udać się do pracy.

karykatury wesele przykłady karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

Każdy lubi dowcipne karykatury!

Ślub i wesele we wrześniu

Wrzesień, to kolejny popularny miesiąc na śluby i wesela. Większość rodziny i znajomych już wróciła z wakacyjnych urlopów, więc jest większa szansa, że nikt nie odmówi Państwu Młodym udziału w uroczystości „najważniejszego dnia życia”. Poza tym najprawdopodobniej nie będzie już letnich upałów, które każdego po prostu męczą. Niektórzy uważają, że kaprysy pogody w ostatnich latach sprawiają, że pogoda w lipcu i sierpniu to loteria, za to wrzesień jest bardziej przewidywalny. Zatem – jeśli nie chcemy niespodzianek planując ślub i wesele – warto wybrać właśnie wrzesień. Jeśli nowożeńcy planują egzotyczną podróż poślubną, niewykluczone że teraz zapłacą za nią trochę taniej. To też warto brać pod uwagę.

Weselne ciekawostki

Ślub i wesele w październiku

Jeśli chcesz mieć piękne zdjęcia z sesji ślubnej – ślub bierz właśnie w październiku. Feeria jesiennych barw, wielokolorowe liście na drzewach na pewno podkreślą piękno bieli sukni ślubnej na zdjęciach. Oczywiście pod warunkiem, że dzień zdjęciowy będzie sprawdzony i nie zaskoczy nagła ulewa z nieba. Aura może też spowodować, że jeśli nie przewidzieliśmy wszystkiego, trzeba będzie założyć coś na suknię ślubną. To może pokrzyżować plany niejednej Panny Młodej, bo na starannie wybraną piękną suknię trzeba będzie naprędce coś założyć, aby nie było zimno. Ale od czego mamy rycerskiego, świeżo poślubionego męża i jego marynarkę? Prawdziwy dżentelmen na pewno będzie wiedział, jak się zachować.

> Karykaturzysta – dziwaczna atrakcja weselna czy super atrakcja?

Ślub i wesele w listopadzie

Znacznie mniej Par Młodych planuje ślub i wesele właśnie w tym miesiącu. Pogoda raczej niesprzyjająca (zimno, nawet śnieg), w ogóle jakoś szaro i smutno. Ten miesiąc kojarzy się raczej ze Świętem Zmarłych niż z organizacją radosnych uroczystości weselnych. Tym niemniej, dla zakochanych każdy miesiąc jest dobry na ślub. Do niektórych mogą przemówić finanse – jeśli wesele w listopadzie, możemy wydać na nie mniej pieniędzy. A jeśli zależy nam na dobrej zabawie i uśmiechu gości, nawet w listopadzie dobrym pomysłem jest zaproszenie na wesele karykaturzysty z Karykatury.com

> Oryginalne atrakcje na wesele

Ślub i wesele w grudniu

Zbliża się Boże Narodzenie, jest Adwent. To oznacza, że kulturowo raczej nie mamy ochoty organizować uroczystości weselnych w grudniu. Ale wszystko się zmienia wraz z Bożym Narodzeniem. Wtedy znów znajduje się więcej amatorów na organizację ślubu i wesela. Jest szansa na bożonarodzeniową, magiczną i romantyczną atmosferę, którą uwielbiają zakochani. Szczególnie, jeśli będzie prószył śnieg. W święta znów Polacy biorą śluby, w kolejnym tygodniu także. Choć za chwilę wspaniałe bale sylwestrowe i wiele osób niekoniecznie myśli o tym, aby balować wtedy na weselu. Jeśli nie lubisz mrozów i zimna, w dodatku nie wyobrażasz sobie, aby swój ślub brać akurat w święta Bożego Narodzenia kojarzone z kameralną, rodzinną atmosferą wśród najbliższych, na organizację swojego ślubu i wesela trzeba będzie poczekać co najmniej do wiosny.

Plan stołów weselnych – poradnik

Tekst: (c) Karykatury.com

ciekawostki wesele ślub

Miesiące roku (kalendarz gregoriański), ilość dni
1) styczeń, 31 dni
2) luty – 28 dni (lub 29, w roku przestępnym)
3) marzec – 31
4) kwiecień – 30
5) maj – 31
6) czerwiec – 30
7) lipiec – 31
8) sierpień – 31
9) wrzesień – 30
10) październik – 31
11) listopad – 30
12) grudzień – 31

Ciekawostka
Miesiąc jako jednostka czasu, pierwotnie wywodził się z cyklu księżycowego, tj. 29 i pół dnia jakie Księżyc potrzebuje na przejście wszystkich swych faz. W dawnej polskiej nazwie obecne słowo miesiąc był synonimem słowa Księżyc (księżyc dosłownie syn księcia, tj. Słońca). Potem długość miesiąca przestała być powiązana z fizycznymi zmianami Księżyca.

Przysłowia o każdym miesiącu roku

Styczeń – przysłowia
Gdy w styczniu deszcz leje, robi złe nadzieje.
Jeśli trawa w styczniu nie zmarznie, to w sierpniu się spali.
Gdy styczeń zamglony – marzec zaśnieżony.
Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.
Gdy styczeń burzliwy ze śniegiem, lato burzliwe z deszczami.
Gdy trawa w styczniu nie zmarznie, to się w sierpniu spali.
Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny.
Gdy styczeń najostrzejszy, tedy roczek najpłodniejszy.
Jeśli styczeń mrozi, lipiec skwarem grozi.
Styczeń mroźny i biały zwiastuje letnie upały.
Po styczniu jasnym i białym, będą w lecie upały.
Jeśli styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany, a kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.
Jeżeli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje.
Bój się w styczniu wiosny, bo marzec zazdrosny.
Styczeń pogodny wróży rok płodny.

karykatury wesele przykłady karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

Karykatury na weselu – przykład

Luty – przysłowia
Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima.
Luty stały – latem upały.
Gdy w lutym wiatry północne wieją, są urodzajów nadzieją.
W lutym wody wiele – w lecie głodne i cielę.
Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.
Idzie luty, szykuj ciepłe buty!
Gdy luty ciepły i po wodzie, wiosna późno nastąpi i będzie po chłodzie.
Gdy w początku lutego burze i śniegi, początek wiosny już niedaleki, ale gdy słońce ciepło świeci, wiosna tak prędko nie przyleci.
Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to rzecz niewątpliwa.
Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami.
A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy.
Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego.
Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny.
Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.

> Stół wiejski na wesele – poradnik

Marzec – przysłowia
W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty.
W marcu jak w garncu.
Radował się starzec, kiedy minął marzec: nie baj baju, umrzesz w maju.
Ile w marcu dni mglistych, tyle w żniwa dni dżdżystych.
Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboża ściele.
Marzec zielony – niedobre plony.
Kiedy starzec chory w marzec, będzie zdrów; lecz gdy baba w maju słaba, pacierz zmów.
Słońce marcowe owocom niezdrowe.
W marcu gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty.
Gdy w marcu grzmi, w maju śniegiem ćmi.
Śnieg marcowy, owoc niezdrowy.
W marcu kto siać nie zaczyna, dobra swego zapomina.
Marzec – czy słoneczny, czy płaczliwy – listopad obraz żywy.
Źle się w marcu rodzić, bo trudno takiemu dogodzić.

> Przysłowia o wiośnie

Kwiecień – przysłowia
Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami.
Jak przygrzeje słonko, przejdzie kwiecień łąką.
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zaleje.
Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.
Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to jeszcze długie chłody się zapowiadają.
Pogody kwietniowe – słoty majowe.
Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo.
Jeżeli w kwietniu posuszy, nic się w polu nie ruszy.
Grzmot w kwietniu dobra nowina, już szron roślin nie pościna.
Jeśli pszczoły w kwietniu nie latają, to długie chłody zapowiadają.

> Przysłowia o deszczu

Maj – przysłowia
Dużo chrabąszczy w maju – proso będzie niby w gaju.
Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.
Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi.
Deszcz majowy, chleb gotowy.
Gdy kukułka w maju, spodziewaj się urodzaju.
Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi.
Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon.
Gdy w maju śnieg pada, suszę zapowiada.
Jeśli w maju śnieg się zdarzy, to lato dobrze wyparzy.
Jeśli w maju grzmot, rośnie wszystko w lot.
W maju jak w gaju.
Wesoło w maju ze słowikiem w gaju.

Czerwiec – przysłowia
W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze.
Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące.
Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje.
Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak.
Czerwiec po deszczowym maju często dżdżysty w naszym kraju.
Czerwiec mokry po zimnym maju – chłopom w jesieni będzie jak w raju.
Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje.
Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni.

> Przysłowia staropolskie

Lipiec – przysłowia
W lipcu upały, wrzesień doskonały.
W lipcowej porze łapią raki i piskorze.
W lipcowym skwarze w Polsce jak na Saharze.
Gdy w lipcu świeci słońce to plaże są gorące.
Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec.
Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje.
Gdy lipiec z deszczem, zima będzie z wiatrem.
Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu.
W lipcu upały, styczeń mroźny cały.

> Lato. Przysłowia o lecie

Sierpień – przysłowia
Jak po lipcu gorącym sierpień się ochładza, to później zima twarda z wielkim śniegiem chadza.
Gdy z początku sierpnia skwar trzyma, zwykle bywa długa i śnieżna zima.
Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na październik wypada.
W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka.
Jak pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci.
Dużo grzybów sierpniowych – dużo zawiei śniegowych.
W pierwszym tygodniu sierpnia pogoda stała – będzie zima długo biała.
Kto w sierpniu pracuje, ten zimą głodu nie poczuje.
Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały.
Jak po lipcu sierpień się ochłodzi, to później zima twarda z wielkim śniegiem chodzi.
Kto w sierpniu próżnuje, w zimie biedę czuje.

> Przysłowia i powiedzenia

Wrzesień – przysłowia
Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.
Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie.
Gdy we wrześniu krety kopią po nizinach, będzie wietrzna, ale lekka zima.
Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy.
Gdy we wrześniu jest rosa, zbieraj grzyby do kosza.
Wrzesień zamglony, grudzień zaśnieżony.
Święty Idzi wiedzie wrzesień, wnet nadejdzie dżdżysta jesień.
Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy.
Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.
Gdy się wrzesień rozpoczyna na majówkę gna rodzina.
We wrześniu tłuste ptaki – mróz w zimie nie byle jaki.
Wrzesień jeszcze w słońcu chodzi, babie lato już się rodzi.

> Przysłowia o jesieni

Październik – przysłowia
W październiku jak na śmietniku.
Gdy październik ze śniegiem przybieży, na wiosnę długo śnieg na polach leży.
W październiku kawek gromada słotne dni nam zapowiada.
Październik stoi u dwora, wykop ziemniaki z pola.
Październik stoi u dwora – wykop ziemniaki z pola.
Gdy w październiku śniegi, lody, to w styczniu będzie dużo wody.
W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada.
Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny.
W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada.
Październik ciepły – będzie luty skrzepły.
Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.

> Najpopularniejsze polskie przysłowia

Listopad – przysłowia
W listopadzie jak na autostradzie.
W listopadzie liście opadają, a ludzie znicze na grobach stawiają.
Słońce listopada mrozy zapowiada.
Grzmot listopada dużo zboża zapowiada.
Gdy na Wszystkich Świętych leje deszcz, to zimą trzeba będzie w piec wleźć.
Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w styczniu zapowiada.
Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe.
Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny.

> Przysłowia o zimie

Grudzień – przysłowia
Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha.
Czwarty grudzień jaki – cały grudzień taki, piąty grudzień stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada.
Grudzień z grzmotami – rok z wiatrami.
Grudzień jaki, czerwiec taki.
Suchy grudzień stoi za to, że sucha będzie wiosna i suche lato.
Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły.
Pogoda grudniowa – lodu połowa, wody połowa.
Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity.

> Boże Narodzenie przysłowia