Portrety na event i wesele – czy to dobry pomysł?

portrety na event wesele portrecista

Karykatury i portrety na weselu jako atrakcja weselna. Portrety na event – rysowanie portretów na eventach – za i przeciw

Co to jest portret?

Jeśli spytamy każdego czym jest portret, raczej nie będzie miał trudności z odpowiedzią na to pytanie. Podobnie jest, gdy laika pytamy o to, czym jest karykatura. Niby wszystko proste i zrozumiałem, jednak jak mówi znane przysłowie: diabeł tkwi w szczegółach.

Wiele osób portret kojarzy z idealnym oddaniem wyglądu czyjejś twarzy. Z realistyczną, a jeszcze lepiej hiperrealistyczną podobizną. Tylko, że po co tworzyć portret przez wiele godzin, skoro każdy z nas zrobi smartfonem lepsze lub gorsze zdjęcie twarzy? Powstanie natychmiast i nie trzeba do tego portrecisty. W dodatku nie trzeba za to płacić.

Naprawdę sądzisz, że portret, to wyłącznie podobizna czyjeś twarzy, która spodoba się osobie narysowanej / namalowanej? Picasso też tworzył portrety, choć czasem trudno rozpoznać gdzie jest nos, a gdzie oko i dlaczego jest ono kwadratowe, a nie okrągłe. Tak, to też jest portret! To wizja tego, jak artysta zobaczył twarz, a potem przefiltrował to przez stój wyjątkowy talent. Tylko, czy planując wręczyć komuś prezent w postaci portretu, w dodatku w miarę taniego, szukałbyś artysty, którego dzieła nie odpowiadają twojej wizji tego, czym jest portret?

portrety na event wesele portrecista

To też portret. Ale czy tego typu spojrzenia artysty na uczestników eventu spodoba się każdemu?

Portreciści i portrety

Są w Polsce plastycy zajmujący się tworzeniem portretów i każdy robi to na swój sposób. Bardziej lub lepiej udanie, niezależnie od tego czy ktoś ma wykształcenie plastyczne, czy nie. Aby tworzyć portrety, trzeba mieć zadatki na portrecistę, talent plastyczny i oczywiście być pracowitym. Tego można się nauczyć od kogoś, w przeciwieństwie do rysowania karykatur. Tworzenie portretów, to lata pracy i tysiące stworzonych podobizn. Często wykonanych dla własnej przyjemności i z chęci artystycznego rozwijania się. A za dojście do mistrzostwa nikt artyście nie zapłaci.

W którymś momencie życia portrecisty pojawiasz się ty – potencjalny klient. Najczęściej klienci sądzą, że taka usługa plastyczna kosztuje wyjątkowo mało. „Przecież dla niego tu bułka z masłem – rachu ciachu i jest”. Jeśli należysz do takich osób – niestety nigdy nie dowiesz się, jak wygląda portret stworzony przez profesjonalistę.

Portret czy karykatura? Portrety na event

Ponieważ wykonanie portretów lepiej zostawić specjalistom, a artyści z Karykatury.com specjalizują się w tworzeniu karykatur – powyższy wstęp zmierzał do rzeczy następującej. Rysujemy karykatury na imprezach. Na firmowych eventach, na weselach, itd. I czasami pojawia się pytanie od potencjalnego klienta: Czy rysujecie także portrety? A może ten sam artysta będzie tworzył i karykatury i portrety, zależy o co poprosi go uczestnik eventu?

Hmm, a może poprosisz piłkarza, żeby 5 minut grał o futbol, a kolejnych 5 minut w siatkówkę albo strzelał z łuku? Przecież jest sportowcem!

Ponieważ jak już wiesz, „diabeł tkwi w szczegółach” – nigdy nie wiemy, co taka osoba ma na myśli. Jak rozumie określenie „portret”. Przecież karykatura, to też portret czyli czyjaś podobizna, tylko że bardziej lub mniej zabawny portret. „No tak, ale mnie chodzi o portrety, a nie karykatury” – mówi potencjalny klient, a my wciąż nie wiemy czego tak naprawdę oczekuje.

Załóżmy, że określenie portret rozumie tak, jak każdy laik. To ma być czyjaś podobizna, ale nie tak wesoła, jak karykatura. I taka, żeby przeciętnej osobie się spodobała. Nie musi to być wielki artysta i specjalista od portretów, ma tworzyć coś, co „przypomina portrety”.

portrety na event wesele portrecista

Długie tworzenie dzieła zwykle wymaga dużego skupienia artysty. Portrety na event

Rysowanie portretów na evencie

Tworzenie portretów na imprezie, na żywo, ma swoje plusy i minusy. I więcej jest tych drugich. Plus taki, że przybyła osoba twierdząca, ze umie rysować portrety. Minus taki, że narysowanie portretu (z wielu powodów) będzie trwało zdecydowanie dłużej niż narysowanie karykatury. Najczęściej wielokrotnie dłużej. Gdy karykaturzysta tworzący na imprezie karykatury na żywo będzie kończył dwudziestą karykaturę, portrecista prawdopodobnie będzie kończył pierwszy portret.

To często ostudza zapał firm eventowych. Bo jeden i drugi artysta dostanie podobne honorarium, ale czy uczestnicy eventu będą zadowoleni? Czy pozowanie (prawie) bez ruchu przez pół godziny albo godzinę jest realne? Przecież tyle się na imprezie dzieje, a tu trzeba się z niej totalnie wyłączyć na długi okres czasu. A koledzy co chwilę podchodzą i osobę pozującą portreciście próbują wyciągnąć na drinka i rozmowę. I jeszcze co kilka minut dzwoni telefon komórkowy. No i osobie pozującej czas płynie zdecydowanie dłużej niż artyście, ale tego na pewno nie wiedziałeś.

Oczywiście niektórzy powiedzą, że można zrobić portret w kwadrans, w tłumie i przy głośnej muzyce. I w zasadzie po co do portretu pozować? Tylko czy właśnie o taki efekt dzieła które powstanie, chodziło osobom z firmy eventowej? Czy efekt pracy artysty się spodoba? Odpowiedź na to pytanie zostawiam tym, którzy koniecznie chcą mieć na swoim evencie portrecistę.

Portrety na event: (c) Karykatury.com

Jeśli chcesz zatrudnić na event karykaturzystę lub duet karykaturzysta + portrecista, zapraszamy do kontaktu.