
Podhale dla turystyki biznesowej
Podhale to już nie tylko miejsce wyjazdów wypoczynkowych, ale także biznesowych. Region w coraz większym stopniu stawia na rozwój w sektorze MICE (Meetings – spotkania, Incentives – podróże motywacyjne, Conferences – konferencje, Events – wydarzenia i wystawy
Menadżerzy, przy wyborze destynacji biznesowej, zwracają uwagę na wyjątkową lokalizację, nowoczesne zaplecze konferencyjne i hotelowe, a także szeroką ofertę atrakcji czekających na uczestników wyjazdu. Podhale spełnia wszystkie te kryteria.
W środowisku biznesowym za granicą rośnie zainteresowanie Polską, jako atrakcyjnym krajem konferencyjnym. Potwierdzają to dane dotyczące wyjazdów służbowych w roku 2011. Ich liczba wzrosła z 2,3 mln do 2,8 mln w stosunku do roku 2010. Co ciekawe w 2010 roku w Małopolsce odbyło się aż 40% spotkań biznesowych spośród wszystkich zorganizowanych w naszym kraju.
Małopolskie przewodnictwo
Małopolska staję się stolicą polskiej turystyki biznesowej. Dowodem na przewodnictwo w tej dziedzinie jest bogato rozwinięta baza obiektów wykorzystywanych w celach kongresowych obecnie jest ich ponad 300. Konferencje, sympozja, spotkania czy wyjazdy motywacyjne dla pracowników organizowane są w specjalnie przeznaczonych do tego centrach kongresowych lub hotelach. Te drugie, oprócz odpowiednio zaplecza dostosowanego do potrzeb MICE, świadczą również usługi uzdrowiskowe, rekreacyjne i wypoczynkowe.
Dodatkowym atutem regionu są jego walory turystyczne. Bogate dziedzictwo kulturowe, liczne zabytki (wiele obiektów wpisanych na listę UNESCO) oraz piękne górskie krajobrazy sprawiają, że południowa część Małopolski przyciąga zarówno podróżujących w celach turystycznych, jak i biznesowych. Region dysponuje potencjałem umożliwiającym zaspokojenie wszelkich potrzeb związanych z turystyką biznesową. Małopolska to także doskonałe miejsce dla organizacji imprez towarzyszących i wydarzeń specjalnych, adresowanych do uczestników spotkań biznesowych powiedziała Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w rozmowie dla portalu małopolska.pl.

Podhalańskie walory biznesowe
Częścią Małopolski, która odznacza się wysoką atrakcyjnością zarówno pod względem przyrodniczym i wypoczynkowym, jak i konferencyjnym jest Podhale. Region dysponuje ponad 40 obiektami, które umożliwiają organizowanie imprez z sektora MICE. Stanowi to drugą, co do wielkości bazę konferencyjną w Małopolsce tuż po Krakowie. Podhale jest regionem o wyjątkowej lokalizacji, dobrze skomunikowanym z ważnymi ośrodkami biznesowymi w Polsce i zagranicą. W pobliżu znajdują się dwa porty lotnicze w podkrakowskich Balicach oraz niedaleko Popradu na Słowacji. Niebawem ma także ruszyć także budowa małego lotniska pasażerskiego w Nowym Targu, co dodatkowo ożywi ruch turystyczny w tej części kraju.
– Obserwujemy zwiększenie zainteresowania hotelem Bukovina jako miejscem do organizowania wydarzeń biznesowych. Jestem przekonany, że wraz z rozwojem w sektorze MICE w Polsce, sukcesywnie wzrastać będzie także ilość gości odwiedzających nas właśnie w celach biznesowych – mówi Krzysztof Kramarz, Dyrektor ds. Marketingu BUKOVINA Terma Hotel Spa. Kompleks posiada największą na Podhalu salę konferencyjną, która może pomieścić nawet 600 gości.
Osoby odpowiedzialne za organizowanie eventów biznesowych wybierają Podhale także z innych powodów. Po pierwsze, menagerowie mają możliwość wyboru z szerokiej oferty obiektów konferencyjnych o wysokim standardzie i rozbudowanym zapleczu technicznym. Po drugie, Podhale oferuje swoim nie tylko komfortowe warunki pracy, ale także atrakcyjne formy wypoczynku: od możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportu po zwiedzanie zabytków i poznawanie lokalnego folkloru.
Na co zwrócić uwagę?
Wybór Podhala jako miejsca, w którym odbędzie się określone wydarzenie to dopiero pierwszy krok w organizacji tego typu spotkań. Przed organizatorami stoi teraz konieczność znalezienia odpowiedniego centrum konferencyjnego. Na co warto zwrócić uwagę?
– Dla naszych klientów liczy się coraz więcej czynników: od zaplecza konferencyjnego i hotelowego po możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu poza pracą – tłumaczy Krzysztof Kramarz. – Dlatego też czterogwiazdkowy hotel Bukovina oferuje swoim gościom 152 luksusowe pokoje, dwie restauracje, cztery bary, a także dyskotekę i kręgielnię. Organizatorów spotkań biznesowych przyciąga tu nowoczesne centrum konferencyjne, w którym zorganizowano już m. in. tłumaczoną na kilkanaście języków konferencję Europolu. Na gości czeka ponadto bogato wyposażone Centrum Spa & Wellness i zespół 20 basenów wypełnionych ciepłą wodą termalną. Menadżerzy cenią sobie także lokalizację wokół kompleksu znajduje się z kolei kilkanaście stacji narciarskich, idealnych do celów integracyjnych i team buildingowych.
Rozbudowane zaplecze konferencyjne, bogata baza noclegowa oraz liczne atrakcje turystyczne wszystko to sprawia, że Podhale staje się regionem atrakcyjnym nie tylko pod względem wypoczynkowym, ale także biznesowym.
Macie Tryba publikuj . org

Atrakcyjność turystyczna na przykładzie Podhala
Podhale jest regionem w południowej Polsce i północnej Słowacji, który stanowi najdalej wysuniętą na północ część Karpat Centralnych. Kotlina Podhala jest równoleżnikowym obniżeniem śródgórskim o założeniach tektonicznych, oddzielającym Tatry od Beskidów.
Kotlina cechuje się pasowym układem środowiska. Północna część – Kotlina Orawsko-Nowotarska jest położona najniżej i ma charakter równinny. Na południe od niej występuje Pieniński Pas Skałkowy, który w części wschodniej zaznacza się jako odrębny region Pienin. Kolejnym pasmem są pogórza Północnotatrzańskie. Kotlina Podhala odwadniana jest głównie przez Dunajec. Zachodnia część odwadniana jest przez Orawę, a wschodnia przez Poprad.
Podhale charakteryzuje się przewagą użytkowania rolniczego nad leśnym. Podhale jest doskonałym regionem dla ruchu turystycznego. Piękno krajobrazu i sąsiedztwo Tatr, Babiej Góry, Pienin i Gorców warunkuje rozwój ruchu turystycznego. Kotlinę Podhala zamieszkują Podhalanie. Podhale było obszarem zasiedlonym od początku XII wieku, głównie od północy. Krzyżowały się tu elementy wołoskie, ruskie, polskie, węgierskie, słowackie. Na Podhalu ukształtował się odrębny typ kultury pasterskiej górali podhalańskich. W drugiej połowie XIX wieku doszło do wzrostu zainteresowań naukowych i artystycznych Podhalem.
Na tym terenie zachowała się bogata, oryginalna kultura ludowa: gwara, stroje, obyczaje związane z pasterstwem, literatura, muzyka, malarstwo na szkle, budownictwo drewniane, bogate zdobnictwo sprzętów i wyposażenia gospodarskiego. Najważniejszymi ośrodkami Podhala są: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Biały Dunajec, Szaflary, Chochołów i Czarny Dunajec.
Kuchnia podhalańska jest specyficzna, ze swoją kwaśnicą, prażuchą, potrawami z baraniny i owczymi serami. Specjały nieznane w innych częściach Polski ma także Wielkopolska, np. smażony ser z kminkiem czy gzik. Tradycyjne potrawy to: oscypek, rydze z patelni, kwaśnica z żeberkiem, bulion czosnkowy, kiełbaski baranie z sosem czosnkowym, placek po zbójnicku, golonka pieczona z dodatkami.
Region podhalański charakteryzuje się potrawami z baraniny, a także potrawami mącznymi, jak: kluski, placki z mąki, kołacze. Typowe dla tego regionu potrawy, to: kwaśnica, jucha, prażucha, kluski scykane i baranina duszona z jarzynami. To wszystko sprawia, że urlop spędzony na Podhalu będzie z pewnością dobrze zapamiętany i będziemy tam chcieli jeszcze kiedyś wrócić.
publikuj . org
Wakacje na Podhalu
Wakacje w Gliczarowie Górnym na Podhalu to świetna propozycja dla aktywnych osób, które chcą poznać Podhale z całkiem innej strony. To miejsce jeszcze dla wielu nieodkryte, które oferuje wiele ciekawych atrakcji.

Wakacje to okres letnich rodzinnych wyjazdów. Najczęściej wybieramy wczasy w Polsce, jadąc nad morze albo w góry. W tym drugim przypadku tradycyjnie największy ruch turystyczny generują Tatry i Podhale. Możliwość górskich spacerów, kultura i folklor góralski, ciekawe miejsca i szlaki turystyczne Podhala przyciągają co roku bardzo wielu turystów. Niewątpliwie wakacje w tym regionie mogą być bardzo ciekawe i atrakcyjne, jeśli tylko chcemy odpocząć od zatłoczonych miast i skorzystamy z uroków, jakie oferuje nam Podhale.
Wyjeżdżając na Podhale warto wybrać się w miejsce, które jest szczególnie atrakcyjne, na przykład na Pogórze Gliczarowskie, do Gliczarowa Górnego. Wioska ta jest niezwykle urokliwa, położona u stóp Tatr obok Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Roztaczają się stąd fantastyczne widoki na Tatry, Beskidy i Pieniny. Wiele ścieżek i szlaków turystycznych w okolicy zachęca do całodziennych spacerów i delektowania się widokami. Co ważne, na dużą część tatrzańskich szlaków można dostać się w ciągu kwadransa, podobnie jak do Zakopanego. Bardziej aktywni mogą tu uprawiać trekking i turystykę rowerową. Dwa nowoczesne kompleksy basenów termalnych w sąsiednich miejscowościach dostarczą nam wiele radości i zabawy w basenach i zjeżdżalniach. Gliczarów Górny, to dobra baza wypadowa do poznawania uroków Podhala i Spiszu dojedziemy stąd szybko nad Czorsztyn, na Słowację i innych miejscowości w regionie.
Sam Gliczarów Górny to miejscowość niezwykle cicha i spokojna, wieczorami słychać tu świerszcze a mały ruch sprawia, że powietrze nadal jest czyste i zdrowe. Wybierając się na wakacje do Gliczarowa Górnego warto skorzystać z oferty nowoczesnych pensjonatów oferujących noclegi w górach. Przykładem może być willa W Gliczarowie, która posiada wygodne pokoje z widokiem na Tatry. Gliczarów Górny można traktować jako alternatywę dla drogiego i zatłoczonego Zakopanego. Niewątpliwie, urlop w Gliczarowie Górnym pozwoli nam na rodzinny wypoczynek i regenerację sił w kontakcie z naturą i pięknymi widokami.
publikuj . org
Podróże Karykaturadka
> Sucha Beskidzka, Jarosław, Mierzeja Wiślana
> Szklarska Poręba, Modlin, Dolina Kościeliska
> Serock, Ostróda
> Niedzica, Hel, Przemyśl
> Kielce, Świętokrzyskie, Świecie, Kłodzko
> Lubomierz, Dziwnów, Dolina Karpia
> Białowieża, Świeradów Zdrój, Wojanów
> Szydłowiec, Śląsk Cieszyński, Stołpie
> Krosno, Morsko
> Nidzica, Milówka, Szydłów
> Białka Tatrzańska, Białowieża, Ostróda
> Bieszczady
> Toruń
> Kołobrzeg
> Pieniny
> Tatry
> Mazury
> Roztocze, Lubelszczyzna
> Podhale