Patriota lokalny szuka miejscowego karykaturzysty

karykatury atrakcje na wesele Wrocław woj. dolnośląskie patriota lokalny karykaturzysta Wrocław karykatury we Wrocławiu

Dosyć często zdarza się, że osoba poszukująca usługi związanej z wykonaniem karykatur, zawęża się (przynajmniej początkowo) do poszukiwań działających lokalnie plastyków. Dlaczego tak się dzieje? Patriota lokalny

Poszukuję ziomala

Klienci są różni, a wielu z nich nigdy nie korzystało z usług karykaturzystów. Zapewne instynktownie próbują znaleźć kogoś blisko siebie. Z kilku względów, o których zaraz napiszemy.

Dla osoby, która szuka wykonawcy karykatur (obojętnie czy tego, kto ma rysować na imprezie, czy ma rysować karykaturę ze zdjęć, na prezent), najważniejszymi sprawami są: dobrej jakości (i podobne do konkretnych osób) karykatury, korzystna cena i solidne wykonanie w oczekiwanym przez siebie terminie. Niby proste i oczywiste, ale dosyć często dochodzi do tego sprawa miejsca zamieszkania karykaturzysty. Niektórzy uważają, że powinien mieszkać blisko klienta.

Wielu osobom wydaje się, że w każdym mieście i miasteczku Polski jest przynajmniej jeden plastyk, zajmujący się tworzeniem karykatur. Nie wiedzą, że jest to szalenie rzadka profesja i często nawet w wielkim mieście trudno znaleźć osobę tworzącą karykatury choćby od czasu do czasu, na poziomie choćby półprofesjonalnym.

profesjonalny karykaturzysta w Internecie karykatury na żywo

Profesjonalny karykaturzysta eventowy wciąż rysuje, nie tylko w miejscu swojego zamieszkania

Plastyk zamiast profesjonalisty

Czyżby aż tak dużo osób chciało mieć karykaturę od mieszkającego blisko plastyka, a nie od profesjonalnego karykaturzysty, który spełnia wszelkie oczekiwania poza jednym – nie mieszka blisko potencjonalnego zleceniodawcy? Czyżby aż tylu było w Polsce lokalnych patriotów?

Karykaturzysta, to nie hydraulik, elektryk czy mechanik samochodowy. Wcale nie musi być twoim sąsiadem i mieszkać bardzo blisko. Powinien (jak już napisaliśmy wyżej), zrobić dobrą karykaturę, w korzystnej cenie, na konkretny termin. Dlaczego więc tyle osób jest lokalnymi patriotami i szuka wykonawcy karykatur jak najbliżej siebie?

1. Święty spokój

Wiele osób nie wierzy Internetowi. Znaleźć karykaturzystę – owszem, można skorzystać z Internetu. Ale potem trzeba już wszystko osobiście. Porozmawiać twarzą w twarz, odebrać karykaturę osobiście, zapłacić gotówką wprost do ręki, a nie na konto. Uważają, że tak będzie bezpieczniej. Nie mają zaufania do osoby, której nie widzą na własne oczy. Prawdopodobnie boją się, że zostaną oszukani. To raczej osoby starsze, bo młodzi wiedza, że w Internecie można załatwić sprawę prościej, często nawet szybciej, a nawet taniej.

2. Bo będzie taniej

„Lokalny plastyk-amator zapewne będzie tańszy niż profesjonalny wykonawca karykatur. I zaoszczędzę na wysyłce 20-30 złotych” (tyle teraz kosztuje wysyłka kurierska np. karykatury, do dowolnego miejsca w Polsce). Czy faktycznie warto zamawiać karykaturę u osoby nie umiejącej rysować karykatur, zamiast u profesjonalisty, bo oszczędzisz niedużą tak naprawdę kwotę za wysyłkę? Przecież zadowolenie osoby której chcesz zrobić prezent, winno być najważniejsze.

3. Bo będzie jeszcze taniej

Wyżej pisaliśmy głównie o karykaturach ze zdjęć, ale jest też usługa rysowania karykatur na imprezach (np. weselach). Tu też wiele osób chciałoby mniej zapłacić. Wiadomo: koszt dojazdu, może też noclegu. Ale czy faktycznie oszczędzać niedużą w sumie kwotę, aby mieć kiepskiego autora w (jak to się mówi) najważniejszym dniu życia? Nie zaprosić profesjonalisty i poszukiwać przypadkowego plastyka, wykonawcy karykatur – potworków, niepodobnych do gości wesela? Rysowanych przez kwadrans, zamiast przez 2 minuty?

Być może są też inne powody, dla których wiele osób nie szuka profesjonalnego karykaturzysty, ale lokalnego plastyka. Prawdopodobnie jednak głównie chodzi o wydanie mniejszej kwoty pieniędzy.

Tymczasem zdarza się czasem, że usługa profesjonalnego karykaturzysty eventowego wraz z dojazdem i noclegiem jest tańsza niż lokalnego plastyka. Karykaturzyści z karykatury.com działają na rynku od lat i były takie przypadki. Czy faktycznie lokalny patriota woli zapłacić więcej za niższej jakości usługę? Nadal będzie chciał zatrudnić „lokalsa”?

wesele karykatury atrakcje weselne rysownik karykatur patriota lokalny

Zawodowy karykaturzysta z Karykatury.com wciąż przemierza Polskie zawodowo, rysując mnóstwo karykatur. Patriota lokalny nie wie, że lepiej mieć na imprezie fachowca?

Patriota lokalny z Wrocławia

Zatelefonował kiedyś pracownik jednego z hoteli we Wrocławiu, poszukujący karykaturzysty na zaplanowany tam event firmowy. Poszukiwał karykaturzysty z Wrocławia. Niby rozsądnie, choć miał blade pojęcie na temat rynku karykaturzystów eventowych. I raczej nie chciał poszerzyć swojej wiedzy. Po prostu miał być jakikolwiek „karykaturzysta sztuk jeden”, pod warunkiem że mieszkający we Wrocławiu.

Ostatnio odwiedzamy Wrocław niemal co tydzień. Jak widać, wielu organizatorom imprez nie przeszkadza fakt, że wynajmą profesjonalistę spoza Wrocławia. Ale to ci, którzy stawiają na jakość, solidność, doświadczenie i kilka innych spraw. Tymczasem w opisanej wyżej sprawie pracownik hotelu okazał się lokalnym patriotą. Nawet obraził się, gdy usłyszał to określenie. I nie zmienił zdania, pewnie po zakończeniu rozmowy telefonicznej nadal szukał jakiegokolwiek karykaturzysty z Wrocławia. Ciekawe, czy poszukiwania zakończyły się sukcesem. A jeśli tak, czy goście eventu byli zadowoleni z jakości usługi i talentu artysty.

Patriota lokalny – podsumowanie

Czasy lokalnych patriotów powoli odchodzą do lamusa. Nie szukamy za wszelką cenę telewizora albo lodówki wyprodukowanej w Polsce, lecz produkt o dobrej jakości, w dobrej cenie, itp. To, czy produkt fizycznie powstał w Polsce czy np. w Japonii, to sprawa drugorzędna.

Pewnie upłynie jeszcze trochę czasu, gdy wiele osób zrozumie, że podobnie jest z usługą karykaturzystów. Jeszcze raz: najważniejsza jest jakość produktu, dobra cena i solidność. Ale jeśli masz inne zdanie…

Patriota lokalny: (c) Karykatury.com