Relax ciekawostki i fakty o kultowym czasopiśmie komiksowym epoki PRL-u. Autorzy komiksów, scenarzyści, wydawca, historia czasopisma. Magazyn komiksowy Relax – to warto o nim wiedzieć
Słynne komiksy PRL-u: Relax
1) Relax to kultowy magazyn komiksowy, wydawany w latach 1976-1981. To pierwsze polskie czasopismo, publikujące wyłącznie komiksy. Relax publikował głównie komiksy polskie, najbardziej znanych wówczas autorów. Do dziś tamte wydania cieszą się sentymentem i wielu miłośników komiksów uważa, że Relax jest niedoścignionym czasopismem z komiksami, jakie ukazywało się na polskim rynku.
2) Publikacja miała 32 strony formatu 20,5×29,5 cm. Były w niej komiksy pojedyncze (jedno- lub kilkustronicowe), jak i cykliczne, których odcinki publikowano w kolejnych numerach. Czytelnikami były głównie osoby nastoletnie.
3) Relax po kilku numerach otrzymał podtytuł Magazyn Opowieści Rysunkowych dlatego, gdyż słowo komiks niektórzy uznawali wtedy za pejoratywne.
Pierwszy numer Relaxu
4) Pierwszy numer Relaxu ukazał się w czerwcu 1976 i przez pierwszy rok ukazało się 12 numerów (jeden co miesiąc), w nakładzie 100 tysięcy. Przez 5 lat ukazało się 31 numerów co oznacza, że Relax trafiał do sprzedaży średnio co 2 miesiące. Zmniejszenie częstotliwości wydawania miało związek z problemami gospodarczymi okresu PRL-u. Ograniczano wtedy wydawnictwom tzw. nadziały papieru, przez co nie mogły drukować tylu egzemplarzy gazet i czasopism, ile były w stanie sprzedać. W 1979 i 1980 r. ukazały się po 3 numery Relaxu. W ostatnim 1981 roku, ukazały się dwa numery.

Magazyn opowieści rysunkowych Relax – wydawca i rysownicy
5) Wydawcą magazynu Relax była Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW), gigant wydawniczy prasy i książek w czasach PRL-u. Średni nakład czasopisma wynosił 200 tysięcy (podobno dochodził nawet do 300 tysięcy) i szybko znikał z kiosków w całej Polsce.
6) Wśród autorów rysujących dla Relaxu, byli m.in. Grzegorz Rosiński (zanim stał się gwiazdą na rynkach zachodnich), Jerzy Wróblewski, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Marek Szyszko, Bogusław Polch, Witold Parzydło. W pierwszych numerach opublikowano też komiksy autorstwa Szymona Kobylińskiego, znanego głównie jako ilustratora książek i rysownika satyrycznego.
Redaktor naczelny i red. graficzny
7) Pierwszym redaktorem naczelnym Relaxu był Henryk Kurta, w latach 1969-1973 naczelny czasopisma Widnokręgi. Do zespołu szybko dołączył też Grzegorz Rosiński, już wtedy mający kontakty z wydawcami zachodnimi i uznawany za osobę która wie, jakie komiksy spodobają się czytelnikom. To on wymarzył sobie, żeby Relax przypominał francuski tygodnik komiksowy Pilote. Wkrótce naczelnym został Adam Kołodziejczyk, a Rosiński przestał być redaktorem graficznym.

Magazyn komiksowy Relax – scenarzyści komiksów
8) Autorem najczęściej wykorzystywanych w komiksach Relaxu scenariuszy był Stefan Weinfeld, publicysta i pisarz. Redaktorzy i rysownicy mieli problem z pozyskaniem do współpracy scenarzystów. Proponowane historie były często słabej jakości zarówno w warstwie pomysłu, jak i dialogów.
Dlaczego zniknął Relax?
9) Do dziś nie jest jasne, dlaczego Relax przestał się ukazywać. Najprawdopodobniej głównie z powodów wspomnianych wyżej niedoborów papieru na rynku. Nie miał wpływowych zwolenników, którzy walczyliby o papier dla pisma komiksowego czytanego przez młodzież. Gdy ukazywał się Relax, partyjni mocodawcy sugerowali większą ilość komiksów o partyzantach i II wojnie światowej i inne politycznie słuszne treści. Osoby znające się na komiksie sukcesywnie odchodziły z redakcji, rezygnowali też ze współpracy niektórzy autorzy.
Wznowienie wydawania Relaxu
10) W 2020 r. grupa pasjonatów doprowadziła do wznowienia wydawania Relaxu. W kolejnym roku w wyniku nieporozumień wśród wydawców, równolegle zaczęły się ukazywać dwa Relaxy, mające inną szatę wydawniczą, lecz wizualnie ten sam tytuł – Relax.
Magazyn komiksowy Relax: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com
Zobacz też:
> Przygody punka Franka
> Przygoda – tygodnik z komiksami z PRL-u