Informacje i ciekawostki na temat: karykaturzysta Eryk Lipiński
Sensacja obok redakcji Szpilek (2011)
W warszawskiej kawiarni obok dawnej redakcji tygodnika satyrycznego Szpilki odkryto wykonane na ścianie rysunki m.in. Lipińskiego i Lengrena.
Redakcja (nieistniejącego już) pisma satyrycznego Szpilki mieściła się w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 16A. Po sąsiedzku, przy Placu Trzech Krzyży 16 od 1954 roku znajdowała się kawiarnia Lajkonik, w której przed laty chętnie przesiadywali satyrycy związani ze Szpilkami.
Obecnie trwa remont w pomieszczaniach dawnego Lajkonika, w którym za kilka tygodni będzie kawiarnia amerykańskiej sieci Starbucks. Po zerwaniu płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach okazało się, że na tynku znajdują się… rysunki satyryczne i karykatury, wykonane ok. 60 lat temu.
Bywalcy Lajkonika w latach 50-ych XX wieku chętnie rysowali na ścianach. Dzięki temu na ścianach zachowały się rysunki: Eryka Lipińskiego, Aleksandra Kobzdeja, Marii Hiszpańska-Neumann, Konstantego Sopoćko. Zbigniew Lengren uwiecznił swego profesora Filutka. Są też karykatury przedstawiające bywalców kawiarni: Antoniego Słonimskiego, Stanisława Lorentza (narysowany wraz z damą z łasiczką), architekta Romualda Gutta i wiele innych. Architekt wnętrz Tadeusz Gronowski na suficie wykonał napis „apud”; aby go rozszyfrować wystarczy przeczytać słowo od tyłu.
Dawne rysunki postanowiono potraktować niczym prawdziwe dzieła sztuki. Zostaną odrestaurowane pod czujnym okiem stołecznego konserwatora zabytków. Wkrótce będą cieszyć odwiedzających nową kawiarnię przy Placu Trzech Krzyży 16.
Literaci w karykaturze (2010)
Wystawę karykatur Eryka Lipińskiego (1908-1991) można oglądać w Bibliotece Publicznej w Paczkowie (woj. opolskie) do końca września 2010 r.
Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie (ul. Słowackiego 7) gości obecnie wystawę karykatur. Nosi tytuł: „Pisarz w karykaturze”, jest na niej kilkadziesiąt karykatur przedstawiających pisarzy polskich. Wystawa prezentowana jest w czytelni działu dla dzieci i młodzieży i potrwa do końca września 2010 r. Eksponowane rysunki pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Eryk Lipiński – karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, książek o karykaturze i satyrze. Zadebiutował w tygodniku „Pobudka” (1928). W 1935 r. wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył tygodnik satyryczny „Szpilki”, którego był redaktorem naczelnym w latach 1935-1937 i 1946-1953. W 1978 roku założył Muzeum Karykatury w Warszawie i był jego pierwszym dyrektorem. Był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Ciekawostka: jego syn Tomasz Lipiński to muzyk rockowy, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys i TILT.
Eryk i Zuzanna (2011)
Kolejna wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie, w 20-lecie śmierci Eryka Lipińskiego.
Eryk i Zuzanna – to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 26 września 2011 w Muzeum Karykatury w Warszawie. Znajdą się na niej rysunki, stworzone m.in. przez Jana Zarubę, Juliana Bohdanowicza, Antoniego Chodorowskiego, Andrzeja Czeczota, Jerzego Dudę-Gracza, Jerzego Flisaka, Zbigniewa Jujkę, Szymona Kobylińskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Zbigniewa Lengrena, Jana Lenicę, Andrzeja Mleczkę, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego i Antoniego Uniechowskiego. To rysunki z albumów, do których wpisywali (wrysowywali się) Erykowi Lipińskiemu inni rysownicy. Albumów, przeznaczonych dla jego córki, Zuzanny.
Pierwszy z czterech albumów, został zakupiony w Paryżu i rozpoczął go wykonany w 1957 r. rysunek Eryka Lipińskiego, wraz z dopiskiem: „Mojej kochanej córeczce, tata”. Przez 33 lata Lipiński zebrał 400 dedykowanych Zuzannie prac. 80 z nich można obejrzeć na wspomnianej wystawie.
Mieszkająca w Lodynie Zuznanna Lipińska, absolwentka ASP, która jest autorką logo Muzeum Karykatury wspomina, że jej ojciec chciał wydać zebrane rysunki w formie książkowej. Prowadził nawet rozmowy z wydawnictwem, jednak wkrótce zmarł.
Białystok. Rysunkowa rewolucja (2017)
„Rewolucja (Po)Październikowa Polska lat 1956 – 1957” – to tytuł wystawy, którą można będzie oglądać od 21 kwietnia do 16 lipca 2017.
200 karykatur i rysunków satyrycznych, odnoszących się do istotnych społecznych i politycznych przemian, zachodzących w Polsce podczas tzw. odwilży październikowej. Wystawę przygotowaną przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie można będzie oglądać od 21 kwietnia do 16 lipca 2017 w Muzeum Podlaskim (rynek Kościuszki 10, 15-426 Białystok). Autorem scenariusza wystawy jest prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekspozycja podzielona jest na 15 działów tematycznych, z których każdy opatrzono krótkim wstępem, opisującym szersze tło historyczne przedstawionych w nim zagadnień. Ilustrują one następujące zjawiska: Odwilż, Październik, Wybory, Czerwone i czarne, czyli relacje państwo-Kościół, Peryferie: Polska gminna i powiatowa, Kobieta, Młodzież, Kulturalnie pod prąd, Marzenie o własnym samochodzie, Pieniądze, Prywatna inicjatywa, Za granicę!, Patologie, Kosmos, Przymrozek.
Wśród autorów rysunków i karykatur – czołowych ówczesnych polskich karykaturzystów, m.in.: Karol Ferster, Ignacy Witz, Henryk Chmielewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Eryk Lipiński, Anna Gosławska-Lipińska, Jerzy Zaruba, Maja Berezowska, Zbigniew Lengren, Jerzy Flisak, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Zbigniew Ziomecki, Juliusz Puchalski.
* * *
Informacje na tej stronie – za zgodą portalu Sadurski.com