Karykaturzysta eventowy
Od dawna wśród wielu Polaków panuje stereotypowe przekonanie, że karykaturzysta, to artysta zarobkujący na ulicy. Najczęściej na deptaku, na którym jest dużo ludzi. W wakacje, w każdym razie podczas nie-zimowej pory roku. W zimie karykaturzyści, podobnie jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy. Znikają z naszych oczu, aby na wiosnę znów ruszyć do rysowania karykatur na ulicy
Atrakcję, jaką jest rysujący karykaturzysta, odkryli jakiś czas temu organizatorzy firmowych eventów. W każdym razie część firm eventowych, bo co chwila zgłaszają się do Karykatury.com kolejne firmy, które dotychczas nie wiedziały, że można zatrudnić karykaturzystę na event. Początkowo na eventach rysowali głównie karykaturzyści uliczni.
Pierwsi karykaturzyści w Internecie
Gdy w Polsce Internet raczkował, pojawiły się pierwsze, skromne strony internetowe karykaturzystów. Początkowo amatorów, którzy reklamowali się mniej więcej tak: „Wyślij mi e-mailem swoje zdjęcie. Jak będę miał czas, to za darmo cię narysuję. Zapłacisz tylko za wysyłkę pocztową”. Firmy eventowe raczej nie zatrudniały takich totalnych amatorów. Jeśli pojawiały się wtedy (do końca lat 90-ych) pierwsze pytania o karykaturzystów na event, trzeba było korzystać z „poczty pantoflowej” czyli wypytywać znajomych.
Z czasem, także wraz ze zwiększającą się liczbą internautów w Polsce, do internetu zaczęło trafiać coraz więcej stron karykaturzystów. Rozwijał się też rynek eventowy, a karykaturzystów na eventy zaczęto szukać właśnie w Internecie. Wkrótce do sieci trafiły Karykatury.com, oferując m.in. rysowanie karykatur podczas firmowych eventów w całej Polsce.
Specjalizacja karykaturzystów
Na początku XX wieku, jeśli już zatrudniano karykaturzystów na eventy, często były to osoby przypadkowe. Organizatorzy eventów nic wiedzieli o zawodzie karykaturzysty, poza stereotypowymi opiniami. Nie wiedzieli czego wymagać, co podczas eventu się spodoba. Obok karykaturzystów ulicznych, jedną karykaturę rysujących w od dawna sprawdzonym tempie 15-20 minut (czyli tak samo, jak na ulicy), pojawili się karykaturzyści nigdy nie zarabiający na ulicach, zaczynający rozumieć rynek eventowy. Trochę samouków, trochę plastyków (niekiedy nawet z wykształceniem plastycznym) lubiących rysować między innymi karykatury. Także niektórzy karykaturzyści rysujący dla prasy; spora część z nich, to właśnie Karykatury.com.
Rozwijający się rynek eventowy wymusił szybsze rysowanie. Chodziło o narysowanie możliwie jak największej ilości uczestników eventu. Wielu karykaturzystów nie dało rady, pozostali wiedzieli że jeśli chcą rysować na imprezach, powinni rysować szybciej niż dotychczas. Po jakimś czasie uznano, że 5 minut na wykonanie jednej karykatury na imprezie, to niezły wynik. To chyba wtedy zaczął kształtować się zawód karykaturzysty eventowego. Takiego, który raczej nigdy nie rysował karykatur na ulicy, ale zatrudniany jest na eventy.
Skąd określenie „karykaturzysta eventowy”
Określenie to powstało dopiero w 2016 r. i wymyślił je Szczepan Sadurski. Rysownik satyryczny od lat drukujący w (nie tylko polskiej) prasie, od kilkunastu lat rysujący szybkie karykatury na eventach. W ostatnich 10. latach na kilkuset eventach stworzył 40 tysięcy takich karykatur.
Gdy jesienią w 2012 r. wyjeżdżał na cykl spotkań z Polonią m.in. do Nowego Jorku, wykonanie jednej karykatury zajmowało mu średnio 3 minuty. To wtedy jedna z gazet ukazujących się na wschodnim wybrzeżu USA napisała, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów na świecie”. Gdy wydawało się, że już szybciej rysować nie można, przyszło zaproszenie na targi do Anglii. Sadurskiemu musiało wystarczyć pół minuty na wykonanie kolejnych karykatur. Zadanie wydawało się niemożliwym do wykonania, ale udało się.
Szybkie karykatury czy mniej szybkie?
Szybkość rysowania to jedno, jakość (cokolwiek oznacza to słowo), to drugie. Niektórzy karykaturzyści rysujący jedną karykaturę od 5 do 10 minut twierdzą, że zwiększenie szybkości rysowania odbija się na jakości i podobieństwie narysowanej osoby. Twierdzą, że karykatury powstające w dłużej niż 5 minut są koślawe, mało efektowne, szkicowe, marnej jakości. Tak, jakby próbowali wytłumaczyć się, dlaczego nie umieją szybciej rysować – w stresie, wśród kolejki osób głośno komentujących i śmiejących się, z grającą obok muzyką.
Ci, którzy chcą mieć efektowną karykaturę, zamawiają jej wykonanie ze zdjęcia i płacą za nią z własnej kieszeni. Zabawa na evencie jest najważniejsza. Długie pozowanie i jeszcze dłuższe oczekiwanie w kolejce na karykaturę na pewno temu nie sprzyja. To karykaturzysta ma dostosować się do tempa imprezy (i rysować szybko), a nie impreza do tempa pracy karykaturzysty.
Podsumujmy: kim jest karykaturzysta eventowy?
To karykaturzysta od dawna specjalizujący się w wykonaniu karykatur (wesołych portretów) podczas zamkniętych imprez firmowych. Doświadczony, sprawny warsztatowo, jedną karykaturę rysujący nie dłużej niż 5 minut. Raczej nie zarabiał nigdy na ulicy. Umie pracować w stresie, w gwarze ludzkich głosów i przy muzyce. Mobilny, więc dojedzie na miejsce imprezy niezależnie od tego gdzie ona się odbywa, a na końcu za swoją usługę wystawi fakturę VAT. Ponieważ jest profesjonalistą, a jego prace mają odpowiedni poziom artystyczny, jego honorarium jest wyższe niż karykaturzystów-amatorów i plastyków czasami trudniących się rysowaniem karykatur.
Karykaturzysta eventowy – tekst: (c) Karykatury.com
Przeczytaj też:
Karykaturzysta uliczny i karykaturzysta eventowy – różnice
Karykaturzysta eventowy nie pobiera zapłaty od nikogo z narysowanych, gdyż jego praca jest (będzie) opłacona przez firmę (osobę), która zaprosiła go na imprezę. Jest i wiele innych…
> Tu cały tekst
Osoby które tu trafiały, szukały także: rysowanie na eventach, karykaturzysta Warszawa, rysowanie na eventach, rysowanie karykatur na żywo, karykaturzysta na wesele Wrocław, karykatury na imprezy, karykaturzysta na imprezę, karykaturzysta eventowy, karykatury na żywo, karykaturzysta Poznań.