Rekord karykatury w Rzeszowie

karykatury Rzeszów karykaturzysta w Rzeszowie woj. podkarpackie atrakcje na event wesele

Karykaturzysta w Rzeszowie

Czy można w ciekawy sposób połączyć sztukę filmu oraz karykatury? Taka okazja niedawno nadarzyła się w Rzeszowie

Odbywający się od 20. lat w Rzeszowie Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End jest festiwalem filmowym, ale w tym roku postanowiono urozmaicić go o akcenty związane ze sztuką karykatury. Wśród zaproszonych gości był szef karykatury.com, znany karykaturzysta polski – Szczepan Sadurski.

Dowcipne warsztaty rysowania karykatur

7 października 2022, w środkowym dniu pokazów pokazów festiwalowych w Wojewódzkim Domu Kultury (Rzeszów, ul. Okrzei 7), nadarzyła się dwukrotna okazja aby spotkać się z karykaturzystą Sadurskim i jego działaniami artystycznymi. O godz. 13 rozpoczął prowadzenie warsztatów karykatury.

To tak naprawdę (jak zwykle przy takich okazjach) zabawne i oryginalne spotkanie, podczas którego jest dużo śmiechu. Rodzaj śmiechoterapii, podczas której jest okazja osobistego poznania artysty nazywanego „jednym z najszybszych karykaturzystów świata” oraz posłuchania anegdot z jego zawodowej pracy jako karykaturzysty. Także okazja do zrozumienia czym jest sztuka karykatury oraz zmierzania się z nią poprzez własnoręczne stworzenie kilku karykatur pod okiem mistrza.

Osoby, które znalazły czas i miały ochotę uczestnictwa w zajęciach, z pewnością nie żałowały. Śmiechu było co niemiara, rysowanie (choć nie każdy to lubi i ma talent plastyczny) przypomniało dawne, szkolne lata. Warto było się postarać, gdyż tak, jak Sadurski obiecał na początku, autorzy najciekawszych prac zostali przez niego uwiecznieni w karykaturze. Te dowcipne portrety będą dla nich namacalną pamiątką po tym spotkaniu.

Rekordowa karykatura w Rzeszowie

Fakt, że na narysowanie jednej karykatury Sadurski potrzebuje zaledwie 100 sekund, dla niektórych jest szokującą, wręcz niewiarygodną informacją. Trochę dla żartu, w Rzeszowie postanowiono z zegarkami w rękach sprawdzić, czy to w ogóle jest możliwe.

Szczepan Sadurski jako karykaturzysta eventowy działa od lat. Stworzył dziesiątki tysięcy wesołych portretów w Polsce i innych krajach. W całej Polsce na rozmaitych eventach co kilka dnirysuje karykatury na żywo. Mimo to, wciąż wielu osób nie wie, jak dużą atrakcją jest zaproszenie jego na event i że w ogóle istnieje taka atrakcja eventowa.

Ale skoro już nadarzyła się okazja… Okazało się, że karykatura była gotowa nie po 100. lecz po 60 sekundach. W dodatku, bez użycia słynnego ołówka, którym Sadurski zawsze rysuje. I wraz z podglądaniem jego pracy przez grupkę osób stojących za jego plecami, co część karykaturzystów po prostu peszy.

karykatury Rzeszów karykaturzysta w Rzeszowie woj. podkarpackie atrakcje na event wesele

Karykaturzysta w Rzeszowie, woj. podkarpackie podczas warsztatów karykatury, ocenia prace uczestników

Znany karykaturzysta w Rzeszowie. Filmowa wystawa Sadurskiego

Wieczorem tego samego dnia, w sali filmowej rzeszowskiego WDK miała miejsce oryginalna wystawa rysunków humorystycznych i satyrycznych Szczepana Sadurskiego. Były pokazywane na wielkim ekranie, na którym zazwyczaj emitowane są filmy. Podczas wybuchów śmiechu, miało miejsce spotkanie z autorem, które prowadził Piotr Żukowski, twórca i szef festiwalu Happy End.

Krótkie fragmenty zarówno warsztatów karykatury, jak i wernisażu, znajdą się w filmie dokumentalnym na temat Sadurskiego i jego artystycznej działalności, który obecnie powstaje. Choć wielu Polaków zna rysunki Sadurskiego, niektórzy czytali (słuchali, oglądali) wywiadów jakich udzielał, dopiero teraz po raz pierwszy nadarzy się okazja, aby zobaczyć go w filmie. Niewykluczone, że ten film dokumentalny zobaczą już za rok widzowie 21. festiwalu Happy End w Rzeszowie. Sadurski od lat sprawia, abyśmy się śmiali i byli happy.

Na koniec dodamy, że na trasie zawodowych podróży karykaturzysty Sadurskiego, który uświetnia swym talentem różnego rodzaju eventy firmowe, co jakiś czas jest także Rzeszów. Ostatnio był tu kilka miesięcy wcześniej.

Karykatury w Rzeszowie: (c) Karykatury.com