Karykaturzysta ciekawostki
Są twarze, które znamy wszyscy. Chyba każdy bezbłędnie rozpozna na zdjęciu Wałęsę albo Wojtyłę (Jana Pawła II) obojętnie, czy w chwili zrobienia zdjęcia miał 15 czy 70 lat. Dotyczy to także wielu innych znanych ludzi. Dodajmy też świetnie twarz osoby bardzo bliskiej – męża, matki, syna. Na każdym, nawet niezbyt wyraźnym, zdjęciu twarz takiej osoby rozpoznamy. Ale to nie znaczy, że taką osobą rozpozna każdy.
Jakie zdjęcia do karykatury
Chodzi o karykaturzystę, który od osoby zainteresowanej zamówieniem karykatury, dostał zestaw zdjęć konkretnej osoby. Na przykład kobiety. Na jednym zdjęciu ma 20 lat, na drugim 50. Na trzecim ma długie, kręcone, kruczoczarne włosy, na czwartym krótkie włosy blond. Piąte zdjęcie zrobiono w Sylwestra, gdy każda kobieta robi sobie wystrzałowy makijaż, na szóstym jest bez makijażu. Na siódmym ma uśmiech od ucha do ucha, z kompletem zębów na wierzchu, na ósmym jest smutas baz żadnego makijażu.
Na każdym zdjęciu jest ta sama osoba. To oczywista oczywistość dla osoby, która wybierała zestaw zdjęć i wysłała je do karykaturzysty. Niestety, nie jest to oczywiste dla karykaturzysty, który ma wykonać nie 8, lecz jedną karykaturę. W dodatku taką, która będzie podobna nie do jednego zdjęcia. Bo zrobić karykaturę, na której narysowana twarz będzie podobna równocześnie do ośmiu osób? Nie ma takiej możliwości.
Czary-mary i karykaturzysta
– Myślałam, że jak wyślę bardzo różne zdjęcia, to pan już będzie wiedział, jak ona naprawdę wygląda – tłumaczy potem klientka. – Wystarczy z każdego zdjęcia wziąć jakiś fragmencik, uśrednić i na pewno na obrazku będzie wyglądać tak, że każdy ją rozpozna, przeglądając te 8 zdjęć – dodaje.
Podobnych rozmów i licznych argumentów różni klienci / klientki przytaczają więcej. Tylko jak narysować (namalować) twarz osoby, która równocześnie będzie młoda i stara, będzie miała włosy blond i równocześnie będzie brunetką, we włosach długich oraz krótkich, do tego kręconych i równocześnie prostych?

Hipotetyczna twarz z telewizji
Tu przypomniała mi się autentyczna historia z emitowanego na żywo popularnego programu telewizyjnego. Otrzymałem zadanie błyskawicznego narysowania na oczach milionów widzów twarzy, której nigdy nie widziałem. Miałem to sobie wyobrazić na podstawie tego, co mówią osoby, które tę osobę (kobietę) widziały i poznały. Wyzwanie nie lada, zabawa fajna – pomyślałem.
Pewien problem pojawił się nie z moim rysowaniem, lecz z opisem ustnym innych osób. Bo przy błyskawicznym rysowaniu i kojarzeniu, opis powinien być precyzyjny. Osoba, na podstawie której przed kamerą rysowałem nieznaną mi twarz, mówiła: – Ma długie, jasne włosy (w tym momencie natychmiast narysowałem kilka długich kresek obok narysowanej już twarzy), po czym dodała: – …zawsze spięte w kucyk.
Pewnie za szybko rysowałem (z czego słynę) i zbyt solidnie podszedłem do swego zadania, bo jak narysowane już długie, proste włosy w krótkiej chwili zamienić we włosy upięte z tyłu głowy w kucyk?
Jako profesjonalista, rysujący na żywo tysiące twarzy, szybko wybrnąłem z sytuacji. Musiałem, bo osoba opowiadająca kontynuowała opis nieznajomej mi twarzy, a ja miałem rysować kolejne szczegóły.

Podsumowanie
Opisane wyżej historie pokazują prawdopodobnie najczęstszy problem, z jakim boryka się karykaturzysta. Jego zadaniem jest narysowanie twarzy, której nigdy nie widział i widzi ją tylko na otrzymanych zdjęciach. I to tak, aby była podobna do konkretnej osoby. Nie do jednego ze zdjęć, ale rzeczywistej osoby (twarzy). To podstawa, bo najpiękniejszy obrazek, na którym twarz jest do nikogo niepodobna, nadaje się do kosza.
Klient nieświadom tego, wysyła często przypadkowe zdjęcia i wymaga rzeczy niewykonalnej – podobieństwa. To, jak z tym problemem poradzi sobie wykonawca karykatury, decyduje o sukcesie jego dzieła.
Doświadczony karykaturzysta wie, jak uniknąć problemów, ale i tak co jakiś czas zostaje wprowadzony w błąd przez klienta (nieświadomego niebezpieczeństwa), więc karykatura, choć podoba do zdjęcia (zdjęć), nie jest podobna do rzeczywistej osoby. A przynajmniej tak twierdzi osoba, która karykaturę zamówiła i nie chce za nią zapłacić.
Karykaturzysta ciekawostki: (c) Sadurski / karykatury.com
Powyższy tekst jest jednym z wielu, gdzie opisujemy różne ciekawostki i anegdoty z pracy profesjonalnych karykaturzystów.
Zobacz też:
>