Warszawa i karykatury – fragmenty wybranych informacji z portalu Sadurski.com
• 19 lipca 2015 r. rozpoczyna się świętowanie 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wród wielu atrakcji które je uświetnią, przewidziano jedną dla miłośników karykatury. 21 lipca od godz. 11 w holu głównym Pałacu można będzie oglądać wystawę karykatur Antoniego Chodorowskiego „Z pałacem w tle”.
• 2015. Do końca maja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) można oglądać wystawę karykatur, których autorem jest słowacki karykaturzysta Jozef Hrusovsky. Opublikował blisko 3 tys. karykatur sportowców, a w jego archiwum znajduje się 20 tys. karykatur słowackich i zagranicznych sportowców.
• Karykaturzysta Szczepan Sadurski otrzymał jedno z wyróżnień honorowych w pierwszej tegorocznej edycji konkursu „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2015”, organizowanego przez Muzeum Karykatury w Warszawie. Najlepsze prace konkursowe trafią na wystawę.

• 17 marca 2015 r. w hallu gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej w Warszawie otwarto wystawę „Polityka w karykaturze”. Jest to pokonkursowa ekspozycja ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego, zorganizowanego przez Fundację „Koziołki”. Na wystawie prezentowanych jest ok. 200 prac kilkudziesięciu karykaturzystów polskich.
• Nie tylko antyki, wybitne dzieła sztuki (np. obrazy olejne) czy biżuterię można kupić na aukcjach DESY Unicum. Od niedawna na rynku sztuki dostrzeżono potencjał komiksów i ilustracji, dlatego 13 listopada 2014 r. w DESA Unicum (Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50) odbędzie się trzecia aukcja komiksu i ilustracji. Wród prac wystawionych na aukcję, jest kilka rysunków karykaturzysty Szczepana Sadurskiego, szefa Karykatury.com
• 12 września 2014 r. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powierzyła Elżbiecie Laskowskiej pełnienie obowiązków Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
• Karykaturzysta Jerzy Zaruba (1891-1971) ma swoją ulicę na warszawskim Ursynowie. Mająca 400 metrów i kilkanaście numerów domów ulica na Kabatach (dzielnica Ursynów w Warszawie) biegnie od ul. Wąwozowej na południe, kolejno krzyżując się z ulicami: Iwanowa-Szajnowicza i Kabacką.
• 14 grudnia 2013 r. Karykaturzysta warszawski Szczepan Sadurski zadebiutował w nowej roli. Poprowadził zajęcia dla studentów podyplomowych na Akademii Leona Komińskiego w Warszawie. Spotkanie nazwano „Jak rysować karykatury? Warsztaty”. Studenci mieli okazję dowiedzieć się o tajnikach pracy rysownika satyrycznego i karykaturzysty, zobaczyć na własne oczy jak powstaje karykatura, usłyszeć wielu anegdot związanych z pracą karykaturzysty, a także własnoręcznie narysować kilka karykatur portretowych.
• 2013. Rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny o Warszawie. Konkursowe jury podjęło decyzję w sprawie podziału nagród w konkursie „Warszawa i Warszawka czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy”. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 183 prace 109 karykaturzystów z 27 krajów, z których wybrano najlepsze prace.

• 2013. Na Polach Mokotowskich w Warszawie odbył się coroczny festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi. Wród wystawców była żyrardowska Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic, która zaprezentowała stoisko promocyjne pt. „Miasto Ogród”. Jedną z jego atrakcji była plenerowa wystawa karykatury „Manufaktury Satyry”.
• Organizatorzy zakończonego niedawno turnieju EURO 2012 zadbali, aby specjalni gocie przybyli na piłkarskie mecze rozgrywane m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie, mieli wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z nich były karykatury „piłkarskie” tworzone przez karykaturzystę Szczepana Sadurskiego w strefie sponsorskiej, zlokalizowanej tuż przy stadionie. Kilkaset jego karykatur, wraz z miłymi wspomnieniami z pobytu w Polsce, trafiło wraz z kibicami, do różnych krajów wiata.
• 2012. Warszawa 1939-1944. Satyra konspiracyjna oraz okupacyjna w rysunkach polskich karykaturzystów – to pełny tytuł wystawy, jaką od 6 marca do 20 maja można będzie oglądać w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11).
• 2012. W siedzibie Czeskiego Centrum (Warszawa, Aleja róż 16) została otwarta współczesnej karykatury czeskiej Czeska Kreska. Autorami karykatur prezentowanych na wystawie są członkowie powstałej w 1990 roku Czeskiej Unii Karykaturzystów.
• 2011. W warszawskim Muzeum Karykatury otwarto wystawę rysunku satyrycznego i karykatury „Polityka i politycy”. Temat wystawy, to rysunkowe komentarze aktualnych wydarzeń politycznych. Polscy karykaturzyści podeszli o tematu profesjonalnie i nie oszczędzili polityków żadnej opcji politycznej.
• 2011. W Muzeum Kolejnictwa w Warszawie 18 listopada została otwarta międzynarodowa wystawa karykatury „Pociągi i stacje kolejowe”.

• Redakcja pisma satyrycznego Szpilki mieściła się w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 16A. Po sąsiedzku, przy Placu Trzech Krzyży 16 od 1954 roku znajdowała się kawiarnia Lajkonik, w której przed laty chętnie przesiadywali satyrycy i karykaturzyści związani ze Szpilkami. Obecnie trwa remont w pomieszczaniach dawnego Lajkonika. Po zerwaniu płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach okazało się, że na tynku znajdują się… karykatury, wykonane ok. 60 lat temu.
• 2011. „miechem w dyktaturę. Rumunia w karykaturze Mihaia Stanescu 1979-1989” – to tytuł wystawy, którą otwarto 15 marca w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20). Na wystawie zaprezentowano 50 oryginalnych rysunków karykaturzysty.
• 2010. Ukazały się trzy broszury wydane przez PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Każdą z nich dopełniają humorystyczne rysunki karykaturzysty Szczepana Sadurskiego, umieszczone na wewnętrznych stronach publikacji oraz na okładce.
• 2010. Podczas Festiwalu Otwarte Ogrody, jaki odbędzie się w dniach 29-30 maja na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, swój udział zapowiedział znany karykaturzysta Szczepan Sadurski. 30 maja o godz. 15.00 rozpocznie się mini-ekspozycja jego rysunków satyrycznych oraz spotkanie autorskie, a karykaturzysta zainteresowanym osobom będzie rysował karykatury.
• TVN 18 marca 2001 r. telewizja TVN Warszawa zaprosiła karykaturzystę Szczepana Sadurskiego do programu „Rytm Miasta”, aby skomentował swoimi rysunkami satyrycznymi ogłoszony niedawno konkurs na logo Łazienek Królewskich w Warszawie. W trakcie godzinnego programu na żywo Sadurski narysował w telewizyjnym studio trzy rysunki.
• 27 stycznia 2010 r. w Warszawie odbyła się impreza pod hasłem: Umiechy Dobrej Woli – sobowtóry dla Haiti. Swój skromny wkład w zbieranie datków miał karykaturzysta Szczepan Sadurski, który osobom zainteresowanym rysował karykatury na żywo.
• 10 września 2009 r. karykaturzysta Szczepan Sadurski wystąpił w porannym programie telewizji TVN Warszawa. Między godziną 7 a 10 wykonał na oczach widzów cztery rysunki satyryczne. Tematem przewodnim programu były pomysły na zabudowę okolic Dworca Centralnego w Warszawie.
• 2008. „Polacy i Rosjanie we wzajemnej karykaturze” – to tytuł książki tandemu: Andrzej de Lazari i Olieg Riabow, wydanej właśnie przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Książka zawiera ponad sto prac, wybranych z przeszło tysiąca karykatur i plakatów obrazujących charakter obu narodów oraz główne postaci i wydarzenia z historii Polski i Rosji, od końca XVII wieku do dziś.

• 2008. „Portretokarykatury… i nie tylko” – to tytuł kolejnej wystawy Ogólnopolskiego Salonu Karykatury i Satyry, mieszczącej się w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Tym razem będzie można zobaczyć karykatury znanych postaci środowiska aktorskiego oraz rysunki satyryczne Macieja Pietrzyka.
• 2008. Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Telewizji Polskiej w Warszawie przy ul. Woronicza, karykaturzysta Szczepan Sadurski rysował karykatury zainteresowanych osób. Podczas familijnego festynu były m.in. konkursy, projekcje filmowe, atrakcje dla dzieci i występy (nie tylko) muzyczne na małej oraz dużej scenie. Na stoisku Doliny Kreatywnej karykatury na żywo rysował Szczepan Sadurski. Swoją wesoła podobiznę otrzymało 120 osób, choć chętnych było znacznie więcej.
• 2008. Kolejną wystawą w 30-lecie Muzeum Karykatury w Warszawie jest wystawa rysunku satyrycznego i karykatur Eryka Lipińskiego. Zorganizowano ją w 100-lecie urodzin artysty. Warto dodać, że był on pierwszym dyrektorem Muzeum Karykatury.
• 2008. Ponad 40 państw w Europie uczestniczy w trzeciej już edycji Nocy Muzeów. W nocy z 17 na 18 maja w Warszawie otwartych będzie 120 muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych. Wród wielu kulturalnych atrakcji tej nocy, nie zabraknie karykaturzystów. W sześciu miejscach odwiedzający będą mogli pozować do karykatur, z którymi wrócą do domów. Są to: Galeria Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Królewski, Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego.
• 2008. 8 marca po raz ósmy odbyła się w Warszawie demonstracja kobiet. Wzięły w niej udział także… karykatury, na których byli T.Rydzyk, A.Lepper i R.Giertych, autorstwa karykaturzysty Szczepana Sadurskiego.
• 2008. W Muzeum Karykatury w Warszawie kolejna wystawa. Tym razem możemy oglądać rysunki i karykatury Macieja Pietrzyka i Juliana Bohdanowicza.
• 2008. 18 stycznia TVN24 pokazała materiał Agaty Adamek na temat polskich polityków – skandalistów. Ubarwił go go karykatury Szczepana Sadurskiego, który na oczach widzów narysował bardzo szybkie karykatury Joanny Senyszyn (LiD), Jacka Kurskiego i Joachima Brudzińskiego (PiS) oraz Janusza Palikota (PO).
• 2008. Od 12 stycznia w Domu Kultury „Działdowska” w Warszawie można będzie oglądać wystawę słowackiego karykaturzysty Kazo Kanala, prezesa Słowackiej Unii Karykaturzystów.
• 2003. Niemałą ucztę miłośnikom rysunku satyrycznego zgotowało Austriackie Forum Kultury i Ambasada Amerykańska w Warszawie. W galerii Austriackiego Forum Kultury (Warszawa, ul. Próżna 8) otwarto wystawę karykaturzysty Petera Steinera, który osobiście przybył na wernisaż. Byli też m.in. ambasadorowie USA Christopher Hill i Austrii Georg Weiss, co nadało wysoką rangę tej wystawie.
Fragmenty wybranych newsów, za zgodą Sadurski.com
