Profesjonalny karykaturzysta czy miejscowy plastyk?

karykatury ze zdjęcia karykatura atrakcje na event karykaturzysta

Karykatury ze zdjęcia

Dla części mailujących i telefonujących do Karykatury.com osób zainteresowanych usługą rysowania karykatur, informacja geograficzna jest ważna. Czy karykaturzysta jest z Krakowa? (bo potencjalny klient mieszka w Krakowie). Czy jest z Białegostoku? (bo potencjalny klient jest akurat z Białegostoku). I tak dalej.

Nie sądzę, że te osoby są lokalnymi patriotami przede wszystkim, a dopiero potem osobami zainteresowanymi zatrudnieniem  karykaturzysty. Może to wynikać z kilku powodów.

Karykatury na żywo

W przypadku zatrudnienia karykaturzysty, który na imprezie ma rysować karykatury na żywo, prawdopodobnie najczęściej jest to chęć ograniczenia kosztów. Bo artysta zamiejscowy musi dojechać, czasem też opłacić nocleg, a to kosztuje. 100, 200, czasem 300 złotych różnicy, to dla niektórych duża kwota. O dziwo, czasem nawet dla dużych i bogatych firm.

Zaczyna się więc poszukiwanie osoby, która mieszka bliżej i jest karykaturzystą. Albo chociaż osobą, która czasem rysuje karykatury. Ponieważ to wyjątkowo rzadka profesja, takie poszukiwania często kończą się fiaskiem. A jeśli już uda się znaleźć osobę przedstawiającą się jako karykaturzysta, umiejętności tej osoby mogą poważnie odbiegać od umiejętności profesjonalnego karykaturzysty eventowego. Część klientów decyduje się na zatrudnienie niedoświadczonego amatora o skromnym talencie, mozolnie rysującego ledwie kilka karykatur w godzinę tylko dlatego, bo… mieszka bliżej miejscowości, w której organizowana jest impreza.

Dla decydentów niektórych firm informacja geograficzna (czyli miejsce zamieszkania karykaturzysty) jest ważniejsza niż poziom artystyczny wykonywanych karykatur, liczby osób które mogą zostać narysowane oraz od czasy wykonania jednej karykatury. Szkoda, bo jest duże prawdopodobieństwo, że potem będą narzekać:

– Myśleliśmy, że zatrudnienie karykaturzysty będzie atrakcją imprezy, tymczasem było mało zainteresowanych. Karykatury były niepodobne do rysowanych osób i kompletnie niezabawne.

Karykatury ze zdjęcia

Podobnie ma się sprawa zamówienia karykatury ze zdjęć. Niektórzy obawiają się, że cena wysyłki poważnie podniesie kwotę, jaka będzie do zapłacenia. W karykatury.com doliczamy 20-30 złotych za wysyłkę firmą kurierską (gotowa karykatura dochodzi już nazajutrz od wysłania – niezależnie od odległości dzielącej karykaturzystę od zamawiającego). A wysyłka Pocztą Polską (trwająca dwa-trzy dni) jest już w cenie. „Oszczędność” dla zamawiającego żadna lub niewielka, więc kwestia odległości na pewno ne decyduje o konieczności poszukiwania „karykaturzysty miejscowego”. Termin i szybkość dostawy też chyba nie są powodem poszukiwania karykaturzysty mieszkającego blisko zamawiającego, skoro karykatury wykonujemy i wysyłamy na bieżąco. Pewnie więc chodzi o ogólną kwotę do zapłacenia, bo ceny z oczywistych względów mamy wyższe od tanich amatorów.

Podsumowanie

Część zamawiających karykaturę nie zwraca zbyt dużej uwagi na… poziom artystyczny karykatury, a nawet na podobieństwo narysowanej osoby do przesłanego zdjęcia. Nie jest zainteresowanych zamówieniem dobrego produktu, który zachwyci osobę dla której karykatura ma być prezentem. Najważniejsza jest niska cena.

Cieszymy się jednak, że wciąż jest wiele osób, dla których poziom artystyczny i uśmiech na twarzy obdarowanej osoby, to priorytet. Ważniejszy niż odległość, którą musi pokonać karykatura od pracowni profesjonalisty do rąk zamawiającego oraz od ceny, jaką trzeba zapłacić. Jest wiele osób świadomych tego, że „tania karykatura” zwykle oznacza artystyczną tandetę. I że takiej produkcji artystycznej lepiej nie wręczać osobie, którą lubimy, szanujemy, a nawet kochamy.

Karykatury ze zdjęcia – tekst: (c) Karykatury.com


Osoby które tu były, szukały także: tania karykatura, karykatura ze zdjęcia cena, karykatura ze zdjęcia online, rysowanie karykatur na zamówienie, rysowanie karykatur, karykaturzysta Kraków, karykaturzysta Białystok, karykatury ze zdjęć.

atrakcje na piknik event atrakcje karykaturzysta karykatury na żywo

Karykatury ze zdjęcia i te rysowane na żywo na imprezie, to dwie całkiem inne sprawy

Na naszym blogu

Karykaturzysta na wesele. Poradnik
Zasada jest taka, że karykaturzysta przybywając na wesele, ma zagwarantowane honorarium. Osoba, która go zaprasza, płaci za jego wynajęcie. Konkretnie: za czas pracy (liczbę godzin rysowania), w sporadycznych przypadkach – za liczbę wykonanych karykatur.
>> Cały tekst

Atrakcje na piknik: karykaturzysta
Na karykaturzystów podczas pikniku niemal zawsze jest ogromne zapotrzebowanie – non stop, od początku do końca imprezy. Gdy chcesz mieć na pikniku tę super-atrakcję, lepiej oszczędź na niesprawdzonych atrakcjach, a postaw na świetnych zawodowych karykaturzystów eventowych, którzy narysują dużą liczbę uczestników pikniku. Aby było w sam raz i wielu uczestników pikniku miało szansę na karykaturę, na każdych 150-200. uczestników pikniku…
>> Cały tekst

Eventy. Artysta estradowy czy karykaturzysta?
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy biznes eventów miał się dobrze, choć wciąż w Polsce raczkował, nie było karykaturzystów specjalizujących się w rysowaniu karykatur na eventach. Kandydatów na rysowanie szukano na rożne sposoby (powstawały dopiero pierwsze strony www takich artystów). Ale nawet obecnie nie jest lepiej i w wielu agencjach eventowych wciąż nie słyszano o tym, że na event można zaprosić karykaturzystę.
>> Cały tekst

Marketing bankowy i karykaturzysta

– Poszedłem do banku, a (niezależnie od sprawy którą tam miałem załatwić) wróciłem do domu z sympatyczną, niespodziewaną pamiątką. Dla klienta banku to miłe i na pewno zostanie przez niego pozytywnie zapamiętane. Dla banku – jedna z wielu okazji, aby dotrzeć z pozytywnym przekazem oraz z ofertą do klientów.
>> Cały tekst