Najciekawsze informacje i ciekawostki na temat: piłka nożna, piłkarze i karykatury
Piłkarz rysuje karykatury (2011)
Piłkarz Manchesteru United Dimitar Berbatov rysuje swoim kolegom… karykatury.
Niecodziennym hobby może poszczycić się bułgarski piłkarz Dimitar Berbatov, grający w słynnej brytyjskiej drużynie Manchester United. To hobby, to rysowanie. Spróbował nawet swych sił w rysowaniu karykatur swoich kolegów z drużyny. W rozmowie z brytyjskim dziennikarzem, powiedział:
– Wszystko, co widzę, potrafię narysować… Zrobiłem kilka karykatur kolegom i sądzę, że im się spodobały!
Sędzia piłkarski zwolniony za karykaturę (2010)
Szef sędziów szkockiej piłki nożnej Hugh Dallas, został wyrzucony z pracy za rozesłanie e-mailem karykatury.
Hugh Dallas, główny sędzia szkockiego związku piłki nożnej, stracił posadę. Oficjalnie – z „powodów rodzinnych”, nieoficjalnie – bo rozesłał pocztą elektroniczną do innych sędziów piłkarskich rysunek satyryczny. Było to we wrześniu, przed wizytą papieża Benedykta XVI w Szkocji.
Na rysunku był mężczyzna trzymający za rękę dziecko oraz podpis: „Uwaga, nadchodzi papież!”. Obrazek, nawiązujący do skandali związanych z molestowaniem seksualnym nieletnich przez księży katolickich trafił do szkockiego episkopatu i zrobiła się afera. Oprócz Dallasa, pracę straciło czterech innych szkockich sędziów piłkarskich, którym rysunek się spodobał i rozesłali go kolejnym osobom.
Hugh Dallas (ur. 1957 r.) ma opinię jednego z najlepszych sędziów na świecie. Sędziował m.in. podczas mistrzostw świata w 1998 i 2002 roku.
Balotelli jako King Kong (2012)
Humorystyczny rysunek przedstawiający włoskiego piłkarza grającego w EURO 2012, nieoczekiwanie wywołał skandal.
Rysunek autorstwa Valerio Marini, opublikowany we włoskim dzienniku sportowym La Gazzetta dello Sport, przedstawia czarnoskórego napastnika reprezentacji Włoch Mario Balotellego, który niczym King Kong wspiął się na wieżę Big Bena, jeden z symboli Anglii. Był to rysunkowy komentarz do zwycięstwa reprezentacji Włoch nad Anglią w ćwierćfinale EURO 2012, w którym duży udział miał uwieczniony na karykaturze słynny włoski piłkarz pochodzący z Ghany, grający na co dzień w Interze Mediolan.
Opublikowany w niedzielnym (24 czerwiec 2012) wydaniu gazety rysunek gremialnie skrytykowali internauci. Padły zarzuty propagowania rasizmu, bo czarnoskóry Balotelli na Big Benie, to nie goryl wspinający się na nowojorski Empire State Building. Taka artystyczna wizja rysownika okazała się niefortunna, gdyż zdarzało się w przeszłości, że kibice obrażali czarnoskórego Balotellego, nazywając go gorylem.
Za ten skandal z rasizmem w tle, musiała przepraszać redakcja, w opublikowanym oświadczeniu. Napisano w nim m.in.:
„Przyznajemy, że to nie było najlepsze dzieło naszego rysownika. Jest nam przykro, jeżeli ktoś poczuł się urażony. Nasza gazeta zawsze walczyła z objawami rasizmu na stadionach i zdecydowanie potępiała odgłosy małpy wydawane przez kibiców pod adresem zawodnika”.
Bramkarz mistrza Polski karykaturzystą (2012)
Ciekawostka sprzed lat. Gustaw Rogalski, bramkarz Cracovia Kraków, mistrza Polski z 1921 roku, był karykaturzystą.
Klub Cracovia z Krakowa, przed II wojną światową był piłkarską potęgą. W 1921 roku grało w nim aż jedenastu reprezentantów Polski.
System ligowych rozgrywek był wówczas inny niż obecnie. Najpierw grało się w swoim regionie (w 1921 r. Cracovia wygrała komplet sześciu meczów, z bilansem bramek 33:3 czyli w każdym meczu piłkarze Cracovii strzelali średnio 5,5 bramki), po czym najlepsi z kilku regionów Polski grali między sobą. Oprócz Cracovii do fazy finałowej zakwalifikowały się: Polonia Warszawa, Warta Poznań, Pogoń Lwów i ŁKS Łódź. Po rozegraniu przez każdą z pięciu wymienionych drużyn ośmiu meczów (z czego połowa na swoim boisku) najlepszą okazała się Cracovia, zdobywając tytuł mistrza Polski 1921.
W drużynie Cracovii, jako drugi bramkarz, grał wówczas (od 1911 roku) Gustaw Rogalski (ur. 1887). I tu niespodzianka, bo oprócz piłka nożnej, miał on szczególne zamiłowanie, mianowicie rysował karykatury. I robił naprawdę dobrze. Jego rysunki były prezentowane m.in. na Międzynarodowej Wystawie Karykatury w Wiedniu w 1932 roku, a poza tym był wydawcą dwóch czasopism o treści satyrycznej, w której ukazywały się karykatury: „Karykatury” i „Rogaty”. Wydał też m.in. zbiór 10. litografii „Album karykatur Marszałka J.Piłsudskiego na pamiątkę Dziesięciolecia 1918-1928 niepodległości Polski”. Dla ścisłości dodajmy, że był to Gustaw Rogalski junior, gdyż jego ojciec nazywał się tak samo.
Zginął mając 52 lata, w wigilię Bożego Narodzenia 1939 roku. Został rozstrzelany przez Niemców w krakowskich Przegorzałach.
* * *
Wszystkie powyższe informacje – za zgodą portalu Sadurski.com
Zobacz też:
> Karnawał ciekawostki
> Ciekawostki o karpiach
> Średniowiecze ciekawostki