Karykatury na żywo cena
Każdy z nas nie raz w życiu coś kupował i każdy ma swoje zasady, jakimi kieruje się podczas zakupu. Osoba kupująca używany samochód bierze pod uwagę nie tylko cenę i dobrze wie, że jest ona zależna od wielu spraw. Marka samochodu i model, pojemność silnika, rok produkcji, przebieg (stan licznika), ile paliwa pali na 100 kilometrów, dodatkowe wyposażenie, koszt ubezpieczenia, czy samochód jest bezwypadkowy, ilu miał wcześniej właścicieli i jeszcze kilka innych spraw. To wszystko powoduje, że cena jest korzystna i podejmujemy decyzję o zakupie. Albo cena nam nie odpowiada i z zakupu rezygnujemy.
O takich sprawach czasem myślę, gdy co jakiś czas od jakiegoś organizatora imprezy na którą chce zaprosić karykaturzystę, dostaję TYLKO jedno pytanie: – Jakie macie stawki?
Generalnie stawki mamy bardzo rozsądne czyli nie najwyższe. Jednak (może nie każdy o tym wie?) na cenę każdego produktu i usługi, ma wpływ wiele czynników. Tak samo jest w przypadku wysokości honorarium karykaturzysty za jego usługę. Niska cena, to niestety często najważniejszy argument przy wyborze karykaturzysty. A szkoda, bo warto też brać pod uwagę kilka innych spraw i dopiero wtedy podjąć decyzję o wyborze. Najniższa cena, to najczęściej najgorsza jakość. I niebezpieczeństwo, że coś wyjdzie nie tak, jak powinno.
1. Szybkość rysowania
Ponieważ imprezy zamknięte, to zwykle spora liczba uczestników, organizatorowi imprezy zwykle zależy, aby jak najwięcej osób zostało narysowanych czyli dostało pamiątkę w postaci karykatury. Każdy karykaturzysta ma inne umiejętności, temperament i wypracowany przez lata sposób pracy, więc i określony limit karykatur, jakie może stworzyć w godzinę. Najczęściej jest to kilka, maksymalnie kilkanaście karykatur. Dla niżej podpisanego ponad 20 w godzinę nie jest problemem, choć konkretna ilość zależy to od wielu czynników, na które niekoniecznie mam wpływ. Określenie „jeden z najszybszych karykaturzystów świata” po jednej z imprez w Nowym Jorku w 2012 r., jakim obdarzyła mnie jedna z tamtejszych gazet działa na wyobraźnię i wiele mówi. Można powiedzieć, że mój normalny tryb pracy czyli wydajność, to tyle, co dwóch-trzech innych karykaturzystów.
2. Wykonawca
Organizatorzy imprez, dla których i tak niska cena jest priorytetem, tego punktu nigdy nie biorą pod uwagę. Dla innych to ważne, gdyż świadczy m.in. o randze imprezy; bo im lepsi artyści – tym wyższy poziom imprezy. Można zatrudnić anonimowego, nieznanego nikomu karykaturzystę, początkującego rysownika, kogoś przypadkowego co jakiś czas coś rysującego. Ale można też autora, którego sam podpis części gości imprezy coś mówi, bo znają go np. z prasy, z internetu, z ilustracji książkowych czy nawet wystąpień w stacjach telewizyjnych w roli eksperta od karykatury. Niżej podpisanemu nie wypada tu się chwalić. Zresztą o każdym popularnym karykaturzyście można znaleźć wiele informacji w Internecie, wystarczy poświecić na to chwilę czasu.
3. Poziom artystyczny
Efekt pracy czyli narysowana właśnie karykatura, to najlepsza wizytówka każdego karykaturzysty. Wystarczy popatrzeć i wszystko wiadomo. Szczególnie, jeśli rysunek zobaczy osoba z wykształceniem plastycznym albo osoba mająca po prostu dobry gust, poczucie smaku i widziała podobne obrazki różnych karykaturzystów. Jeśli dodamy do tego, że karykatura jest podobna do narysowanej osoby, w dodatku jest komiczna czyli wzbudza u oglądających uśmiech i sympatię – po prostu jest OK. Znalezienie karykaturzysty z tymi wszystkim walorami, często okazuje się niełatwym zadaniem.
4. Doświadczenie
Nie wierzmy w cuda. Do mistrzostwa dochodzi się latami pracy i wieloma tysiącami wykonanych rysunków. Po prostu ktoś jest fachowcem i profesjonalistą w tym zawodzie albo nie jest. Ale nie tylko chodzi o samo rysowanie. Po dużej liczbie imprez i latach pracy, podczas których karykaturzysta był w bardzo różnych, czasem niespodziewanych i stresujących sytuacjach, po prostu ma duże doświadczenie. Inaczej zachowujemy się podczas balu ludzi biznesu, inaczej na luźnej imprezie firmowej, inaczej na pikniku rodzinnym – dla doświadczonego karykaturzysty to oczywiste. Nawet wiedza na temat – z kim, w jakich okolicznościach i o czym można lub nie można zażartować – też świadczą o doświadczeniu karykaturzysty. I tego nikt mu nie zabierze. Ale można też współpracować z osobami „zielonymi”, którym wszystko trzeba wyjaśniać, a i tak nie ma pewności czy będzie tak, jak powinno.
5. Solidność
Cóż, nie można zapomnieć o imprezie ani się na nią spóźnić. Należy zachowywać się kulturalnie i adekwatnie do sytuacji, ubrać się odpowiednio do typu imprezy, nie pić alkoholu, nie przeklinać… Niektórzy organizatorzy imprez zatrudniający podwykonawców mieli z tym kłopoty, więc zdarza się, że temu tematowi poświęcają dodatkowy punkt umowy. Chcą się upewnić, że znów nie zatrudnią amatora. A właśnie, umowa. Jeśli dwie strony ją podpiszą, każdy wie co do niego należy. Wystarczy jej przestrzegać i zrobić swoje. Tylko tyle i aż tyle.
Tekst: (c) Karykatury.com