Karykatury na imprezie. Chodzi tylko o cenę?

karykatury na imprezie karykaturzysta na event

Karykatury na imprezie

1) Dzień dobry, zwracam się z prośbą o wycenę usługi. Potrzebujemy osoby która byłaby w stanie na evencie (…) rysować karykatury uczestników. Impreza odbywać się będzie hotelu (…)…  

2) Dzień dobry, prosiłbym o wycenę usługi karykaturzysty na event który odbędzie się (…) w lokalizacji (…).

Dwa zapytania, wysłane przez dwóch junior event managerów z firm eventowych, które dzieli ok. 24 godziny od wysłania. Oba dotyczą  dwóch innych imprez. Niby wszystko się zgadza, a dwie najważniejsze informacje (data, miejsce) podano. Dlaczego jednak pytanie dotyczy wyłącznie ceny, a nie oferty i wielu bardzo istotnych spraw? Czyżby znów chodziło o zebranie ofert, w których zostanie wybrana najtańsza, a potem jakoś to będzie? Postanowiliśmy o tym napisać.

Karykaturzysta sztuk jeden

Dlaczego przedstawiciela firmy eventowej interesuje TYLKO CENA? Przecież to jedna z wielu spraw, które winny go interesować. Bo to nie cena decyduje (powinna decydować) o usłudze artystycznej i wyborze wykonawcy, który ma uświetnić planowany event.

Spróbujmy jeszcze raz, choć wielokrotnie na naszym blogu już o tym pisaliśmy. Karykatury (i w ogóle działalność artystyczna) – to nie kwota czy liczby, ale talent i osoba artysty. Nie zapytano o doświadczenie, poziom artystyczny, przykłady i wiele innych spraw. Także o to, co złoży się na kwotę usługi. Nie zapytano o ofertę, lecz o kwotę, bo uznano, że to ona jest najważniejsza, jeśli chodzi o wybór autora.

Nieważne czy autor w ogóle umie rysować, czy robi to regularnie czy np. raz w roku. Czy jedną karykaturę robi w pół godziny czy w dwie minuty. 3 karykatury w godzinę czy 23? W co to potem opakować? O wiele innych spraw. Zapytano jedynie o kwotę.

karykaturzysta na weselu karykatury atrakcje na firmowy event atrakcje na wesele atrakcje na piknik

Karykatury na imprezie

Karykatury na imprezie. A co z resztą informacji?

Data i miejsce w Polsce, to oczywiście najważniejsze informacje. Jednak nie jedyne, które mają (mogą mieć wpływ) na wycenę i możliwość wykonania usługi.

Ile osób będzie uczestniczyć w evencie (20 albo 200 osób, to jednak różnica). W jakiej porze dnia będzie się odbywać i ile godzin będzie trwać? (1 godzina albo 5 godzin, to też różnica) Jakiego to rodzaju  impreza? To istotne informacje, ale nie jedyne, które winny paść już we wstępnym zapytaniu / informacji, aby karykaturzysta mógł napisać to, czego od niego oczekuje osoba zwracająca się z zapytaniem. Bo prawdopodobnie chciałby otrzymać możliwie precyzyjną wycenę, a nie ogólną, np. od 800 do 2800 złotych.

Osoby z agencji eventowych zwykle mają bardzo skromne pojęcie na temat zawodu karykaturzysty eventowego. Często nie zatrudniały jeszcze żadnego karykaturzysty. Zakładają jednak, że wszystko wiedzą, do tego wysyłają pytanie do fachowców (skoro mają strony albo ogłoszenia w Internecie).

Oba e-maile były wysłane hurtem do iluś tam wykonawców karykatur (co jest bardzo nieeleganckie, ale ma za zadanie zwykle pokazać: piszemy nie tylko do ciebie, więc wybierzemy najtańszego). Osoba pisząca wszystko wie, więc nie nie oczekuje żadnej podpowiedzi. Sugestii, które być może spowoduje, że można będzie zrobić coś lepiej, niż sądził ktoś z firmy eventowej, w chwili wysłania e-maila. Nie, on wszystko wie i ma jedynie znaleźć wykonawcę, najprawdopodobniej za jak najniższą cenę.

Szczepan Sadurski znany karykaturzysta karykatury na żywo atrakcja na wesele firmowy event

Sadurski znany karykaturzysta eventowy. Karykatury na imprezie

Firmy eventowe, podszkolić się

Wiele by o tym pisać, ale 2 zapytania zacytowane we wstępie, po raz kolejny pokazują, że podwykonawcy na eventach (w tym przypadku karykaturzyści) są przez firmy eventowe traktowani przedmiotowo, z wyższością. Na zapytanie ma odpowiedzieć nie jako artysta, lecz robot – rzemieślnik umiejący liczyć, który otrzyma wykonanie bardzo konkretna zadania, według jakichś wyobrażeń.

Można i tak, ale nie tedy droga. Warto, aby bezduszni junior event managerowie i ci, którzy ich zatrudniają, zaczęli czuć i rozumieć branżę eventową. Praca karykaturzysty, to nie worek kartofli na bazarku. Jeśli te osoby będą w branży działać dłużej, może kiedyś to zrozumieją.

Karykatury na imprezie: (c) Karykatury.com

> Tu oferta