Szybkie karykatury na tablecie na żywo – atrakcja na eventy
Niżej podpisany nie raz mówił (także w wywiadach), że profesjonalny karykaturzysta rysować może na wszystkim, nawet patykiem po mokrym piasku na brzegu morza. Bo talent jest w środku artysty, a to jak się uzewnętrzni, zależy od okoliczności – czyli od weny, od osoby pozującej, od konkretnego zapotrzebowania, itd.
Technologia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Karykatury można również rysować na tabletach, a (na przykład przy okazji pokazania możliwości sprzętu) można zrobić fajną pamiątkę osobom uczestniczącym w imprezie.
Co zrobić z karykatura cyfrową?
Po pierwsze – karykaturę od razu po jej wykonaniu można wysłać e-mailem na dowolny adres (na przykład osobie, która właśnie została narysowana), po drugie – wydrukować na drukarce stojącej obok i wręczyć ją narysowanemu. Niektórzy ustawiają obok duży ekran, aby każdy mógł śledzić jak powstaje karykatura. Choć należy dodać, że te dodatkowe atrakcje związane z karykaturami cyfrowymi podczas eventów, poważnie (nawet kilkukrotnie) zwiększają kwotę jaką musisz zapłacić (wynajęcie sprzętu i jego ubezpieczenie, dodatkowa osoba do obsługi, itp). Chyba, że wszystko to już masz i potrzebujesz najważniejszego: świetnego karykaturzysty.
Ile czasu na jedną karykaturę i czemu tak szybko?
Powstanie cyfrowej karykatury w moim przypadku zwykle trwa do 3. minut czyli nie dłużej niż wykonana przeze mnie karykatura narysowana ołówkiem, na kartoniku A4. To bardzo ważna informacja, bo moim klientom zależy, aby jak najwięcej osób otrzymało swoją dowcipną podobiznę. Nie warto nudzić osoby rysowane i denerwować tych, którzy stoją w kolejce po karykaturę. Event to rozrywka, a karykatura powinna im się kojarzyć z miłymi chwilami. Oczywiście jeśli koniecznie chcesz, mogą być „piękniejsze” karykatury, ale chyba już rozumiesz, czemu to kiepski pomysł. Zresztą płacisz za czas pracy artysty, więc np. podczas 4. godzin może on wykonać np. 4 karykatury albo 100. Już wiesz, czemu dotychczas żaden klient nie chciał wynająć karykaturzysty ze sprzętem, żeby na evencie w którym uczestniczy kilkaset ludzi, zrobić przyjemność zaledwie kilku osobom.
Zapewne sądzisz, że niemożliwe jest wykonanie karykatury w tak rekordowym czasie? Poświęć chwilę z Google, aby dowiedzieć się, kiedy i dlaczego w USA, Australii (i nie tylko tam) pisali, że niżej podpisany jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Bo przecież jestem zapraszany na eventy odbywające się nie tylko w Polsce.
Karykatury cyfrowe – na jakim sprzęcie?
Każdy sprzęt i każde oprogramowanie trochę się od siebie różnią. Nie sposób z marszu przestawić się na inny styl pracy. Organizator imprezy udostępniający sprzęt świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Warto karykaturzyście udostępnić konkretny sprzęt, aby wcześniej trochę „potrenował”. Od tego zależy efekt, ale też czas pracy nad karykaturami podczas eventu. Bo w najważniejszym momencie karykaturzysta ma rysować, a nie co chwila zastanawiać się którego z „przyborów do rysowania” na wyświetlaczu użyć.
Karykaturzyści są różni
Od jakiegoś czasu artyści z różnych krajów chwalą się swoimi karykaturami wykonanymi na profesjonalnym sprzęcie, czasami kosztującym tyle, co… samochód. Wykonanymi w dużym formacie, w wysokiej rozdzielczości. Efektowne, pracochłonne, często wykonywane przez wiele godzin, mogą wzbudzać zachwyt. Jednak co innego rysowanie w pracowni, w spokoju, gdzie każdy ruch można przemyśleć, spokojnie i bez stresu poprawić lub cofnąć, a co innego rysowanie na żywo.
Wokół gwar, muzyka, ludzie przechodzący obok, zaglądający przez ramię i głośno komentujący powstającą właśnie karykaturę, czasem pytający o coś karykaturzystę. Do tego presja czasowa, bo osoby która pozuje karykaturzyście nie można trzymać w nieskończoność, zresztą pewnie gdzieś się spieszy. Gdy usłyszy, ze to ma potrwać więcej niż kilka minut – po prostu zrezygnuje. Niektórzy artyści nie radzą sobie z takimi warunkami pracy. Wolą tworzyć w spokoju, na luzie, robiąc krótsze lub dłuższe przerwy. Poza tym wielu artystów ceni wolność artystyczną. Wolą tworzyć to, co im się podoba, a nie to, co spodoba się osobom narysowanym i firmie która szuka karykaturzysty na event.
Karykatury na tablecie czyli marketing
Co jakiś czas serwis Karykatury.com otrzymuje zapytania o możliwość rysowania karykatur na tabletach, także na smartfonach z większymi wyświetlaczami reagującymi na dotyk. Spotkania o charakterze biznesowo-handlowym, targi, akcje promocyjne, nawet rysowanie w programach telewizyjnych. Część zapytań kończy się współpracą. W wielu przypadkach stawki profesjonalnych karykaturzystów okazują się zbyt wysokie do oczekiwań. W ich miejsce zatrudniane są osoby młode ze smykałką do rysowania, rysujące np. w galerii handlowej od rana do wieczora za wyjątkowo skromne honorarium. Plan wykonany – zatrudniono rysującą osobę, jednak czy osoby narysowane były zadowolone, czy efekt marketingowy był taki, jak zaplanowano?…
Zdolny plastyk czy znany karykaturzysta?
Karykatury cyfrowe na tablecie wykonane na żywo w ciągu maksymalnie 5 minut jedna, nie mogą być bardzo efektowne. Sądzę, że osoby w firmach zamawiających taką usługę świetnie o tym wiedzą. Podobizny mają być sympatyczne, zabawnie, oczywiście podobne do konkretnej osoby i powinny mieć „to coś”, czego amator i przypadkowa osoba wykonująca taką karykaturę nie są w stanie zaoferować. Coś, co decyduje że wykonany obrazek można nazwać dziełem sztuki, bo zawiera coś więcej niż podobiznę jakiejś osoby.
Choćby z tego względu, warto zatrudnić dobrego karykaturzystę rysującego np. przez 4 godziny, a nie amatora rysującego przez 8 godzin. W obu przypadkach uzyskasz podobną (!) ilość karykatur, przy czym profesjonalista to gwarancja jakości, dobrego efektu oraz zadowolenia narysowanych. Nieudolnie, amatorsko narysowane karykatury na pewno nie będą dobrą reklamą sprzętu, na którym powstały. Do tego nazwisko autora. Co innego zostać narysowanym przez anonimowego, uzdolnionego plastyka, co innego przez artystę, którego część uczestników eventu kojarzy – np. z prasy i telewizji. Moi klienci wiedzą, że warto współpracować z najlepszymi.
Tekst + karykatury na ilustracji: Szczepan Sadurski – karykatury.com
.
Tablet – przenośny komputer o rozmiarach większych niż telefon komórkowy lub smartfon, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do większości klasycznych urządzeń tablet PC tablety nowszego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną, dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia rysika. W odróżnieniu od komputerów osobistych, tablety nie korzystają w zasadzie z nośników wymiennych (pomijając sporadyczną możliwość współpracy z kartami pamięci), a jedynie z wbudowanych dysków twardych. Dlatego też wszelkie aplikacje dostępne są głównie poprzez zakup lub bezpłatne pobranie ze specjalnych aplikacji-sklepów, co wiąże się z koniecznością posiadania dostępu do Internetu. Obecnie urządzenia te posiadają zwykle wbudowane karty do bezprzewodowej łączności (Wi-Fi, GSM, 3G, LTE), dzięki czemu przejmują także część funkcji nowoczesnych telefonów komórkowych. Tablety mają możliwość komunikowania się z komputerem osobistym za pomocą portu USB, co służy tworzeniu kopii zapasowych, przesyłaniu danych lub aktualizacji oprogramowania. Innym rodzajem tabletu są konstrukcje zdefiniowane jako tablet PC. Z powodu fizycznych podobieństw do slate PC, wszystkie tablety nazywane są potocznie tabletami PC, choć nie spełniają podstawowego wymogu tej specyfikacji – budowy na bazie architektury x86. Tablety takie jak iPad czy Samsung Galaxy Tab oparte są na architekturze ARM. Istnieją również tablety oparte na systemie Android posiadające niezintegrowaną klawiaturę, co upodabnia je do laptopów. Na rynku dostępne są także peryferyczne klawiatury dla tabletów nie posiadających dedykowanego tego typu sprzętu.
Karykatura – przedstawienie osoby, wydarzenia lub przedmiotu, które cechuje się przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów, właściwości, cech. Karykatura uwydatnia te cechy zwykle w celu ośmieszenia danej osoby, zjawiska itd. Słowo karykatura jest także używane na określenie zniekształcenia, wykrzywienia właściwego, naturalnego charakteru kogoś lub czegoś czyli deformacja. (Na podstawie: Wikipedia)