Parada karykatur we Włoszech
2008-01-24
Parada karykatur we Włoszech Karnawał we włoskim miasteczku Viareggio to m.in. parady wielkich karykatur, przedstawiających polityków. Tradycja takich parad sięga 1873 roku.
Włoskie miasteczko Viareggio (Toskania), jak nakazuje tradycja, zorganizowało pierwszą tegoroczną paradę karykatur. Postacie z wielkim głowami znanych polityków włoskich i światowych (m.in G.Bush, S.Berlusconi, H.Clinton, R.Prodi) przemaszerowały ulicami tego miasteczka, ku uciesze mieszkańców i turystów.
Kolejne parady karykatur odbędą się tu przez 4 kolejne weekendy.
Takie barwne parady z udziałem karykatur organizowane są w Viareggio od 1873 roku, kiedy to jego mieszkańcy podczas karnawału ośmieszyli lokalnego poborcę podatkowego, pokazując kukłę z jego zabawną twarzą.

3 lata więzienia za karykaturę
2008-01-19
Na 3 lata więzienia został skazany były redaktor białoruskiej gazety „Zgoda”, za opublikowanie lutym 2006 roku karykatur proroka Mahometa.
Na początku lutego 2006 szereg europejskich gazet przedrukowało karykaturę Mahometa, w geście solidarności dla duńskiego dziennika „Jyllands-Posten”, który wydrukował je jako pierwszy. Ta publikacja stała się powodem gwałtownych protestów w krajach muzułmańskich.

Jedną z gazet, która przedrukowała stworzone w Danii karykatury, była opozycyjna gazeta „Zgoda”, ukazująca sie na Białorusi. Przedruk karykatur Mahometa dla białoruskich władz stał się pretekstem do zamknięcia gazety w marcu 2006, chociaż jej redaktor naczelny Alaksiej Korol kilkakrotnie przepraszał społeczność muzułmańską. Odpowiedzialny za wydrukowanie karykatur, zastępca naczelnego Alaksandr Zdzwiżkou uciekł z Białorusi, jednak pod koniec 2007 roku przyjechał. Został natychmiast aresztowany i oskarżony o „rozpalanie nienawiści rasowej i religijnej”.
W Mińsku właśnie zakończył się jego proces. Mimo że białoruskie przepisy mówią, iż za przedruki wydawca nie ponosi odpowiedzialności, Zdzwiżkou został skazany na trzy lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Proces odbył się przy drzwiach zamkniętych.
Dotąd nigdzie w świecie, nawet w krajach muzułmańskich, nie skazano nikogo za opublikowanie karykatur Mahometa. Nawet muzułmanie uważają, że wyrok jest bardzo surowy, chociaż są i głosy popierające ten wyrok. Muzułmanie stanowią 0,1 procenta ludności Białorusi.
Gazeta „Zgoda” zanim została zamknięta, ukazywała się w nakładzie 5,5 tys. egzemplarzy i tak jak inne opozycyjne gazety, była kolportowana poza oficjalną siecią dystrybucji.
Karykatura Pottera to skandal
2008-02-13
Na pytanie: Czyja karykatura oburzyłaby cię najbardziej? – 1 procent ankietowanych wskazało polskiego prezydenta. Aż 44 procent osób oburzyłaby karykatura… Harry’ego Pottera.
Dokładnie 2 lata temu, między 7 a 14 lutego 2006, serwis IDG.pl przeprowadził sondę. Na pytanie: Czyja karykatura oburzyłaby cię najbardziej? – 44,71 proc. osób opowiedziało, że karykatura Harry’ego Pottera. 30,05 procent – że karykatura Jezusa, 11,64 % – że karykatura papieża. Ankietowanych oburzyłaby także karykatura Michaela Jacksona (2,89 proc.) oraz Prezydenta RP (1,08 proc.). Nie miało zdania lub nie wymieniło nikogo 1/10 wszystkich respondentów.
W ankiecie wzięło udział 17.659 osób, jednak raczej trudno uwierzyć, że jej wyniki są wiarygodne i odzwierciedlają to, co na ten temat sądzi polskie społeczeństwo. Prawdopodobnie na Harry’ego Potter’a głosowano dla zabawy. Gdyby wierzyć w internetowe ankiety przedwyborcze na tzw. poważnych portalach regionalnych, w wyborach 2006 roku zdecydowanym zwycięzcą w Białymstoku byłby Krzysztof Kononowicz, gwiazda YouTube. Tymczasem dostał niecałe 2 procent głosów.
Karykaturzystka przewidziała abdykację papieża
2013-02-12
Niesamowity zbieg okoliczności w kalendarzu z rysunkami satyrycznymi.
11 lutego papież Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił odejście ze stanowiska, co stało się światową sensacją. O ile od jakiegoś czasu niektórzy mówili o takiej ewentualności, to nikt nie był w stanie podać konkretnej daty kiedy miałoby to nastąpić.
Tymczasem w kalendarzu „Caricartoon 2013″wydanym przez wydawnictwo Espresso w 2012 roku w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy, ukazał się rysunek satyryczny autorstwa niemieckiej karykaturzystki Katariny Greve (ur. 1972). Na karcie tego kalendarza z datą 10 lutego 2013 znajduje się papież czytający wyniki Lotto, który mówi: Święte nieba! Jutro odchodzę!
Autorka rysunku twierdzi, że fakt, iż żart rysunkowy ukazał się akurat na karcie z datą 10 lutego czyli na dzień przed abdykacją papieża, to zbieg okoliczności.
Teksty: Szczepan Sadurski / Sadurski.com