Karykatura zbiorowa – dużo pracy, świetny efekt

karykatura zbiorowa prezent dla szefa

Okoliczności są różne, więc jedni klienci potrzebują karykaturę jednej osoby, inni dużą planszę na której jest kilka, kilkanaście, a nawet więcej twarzy (postaci). Największe plansze wykonane przez niżej podpisanego miały 50×70 centymetrów i było na nich niemal 30 osób. Były kolorowe lub czarno-białe (grafika), wymagały sporego nakładu pracy, a końcowy efekt zwykle bywa znakomity. Oglądanie takiego obrazka, to wielka radość dla narysowanych osób, szczególnie gdy robią to po raz pierwszy.

Ci, którzy zdają sobie sprawę, ile wykonanie takiej planszy trwa, nie dziwi spora cena. Na pewno cena zdziwiła tych, którzy po otrzymaniu wyceny już nigdy się nie odezwali. Prawdopodobnie sądzili, że będzie znacznie taniej. Być może szukali sporo tańszych autorów-amatorów i rysunków znacznie słabszej jakości artystycznej.

Karykaturadek
Karykatura zbiorowa, na której jest np. 10 osób – jest tańsza, niż zamówienie 10. plansz dla każdej osoby oddzielnie. Pierwsza osoba może otrzymać oryginał, pozostałe – cyfrowy wydruk, np. mniejszego rozmiaru.

Wykonanie dużej planszy ze sporą liczbą osób

to nie tylko praca nad samym rysunkiem, ale też logistyka, co zajmuje nawet więcej czasu niż samo wykonanie. Pomijając fakt, że nie każdy klient na początku zdaje sobie sprawę jakie zdjęcia są najbardziej odpowiednie (często takie nie są, choć zapewnia, że jakość zdjęć jest znakomita). Samo zgromadzenie odpowiednich zdjęć sporej liczby osób często jest dla zamawiającego karykaturę pracochłonne i kłopotliwe. Do tego nie można się pomylić (będzie katastrofa, jeśli karykaturzysta kogoś pominie, a kogoś innego na obrazku narysuje dwukrotnie). Otrzymane od klienta pliki zdjęć trzeba „obrobić” w komputerze czyli przygotować materiał, z którego powstanie wieloosobowa karykatura. O wielu sprawach informujemy klienta telefonicznie, aby wszystko odbyło się jak najsprawniej.

Przed wykonaniem takiej karykatury jak zwykle następuje uzgodnienie pomysłu. Konsultujemy z klientem szereg spraw, aby było wiadomo jak wszystko ma zostać uwiecznione na obrazku. Zostaje jeszcze wykonanie karykatury.

Minus karykatury zbiorowej jest taki: przy większej liczbie osób może się zdarzyć, że któraś z karykatur będzie mniej podobna do konkretnej osoby. Powód? Wysłałeś karykaturzyście przypadkowe zdjęcia tej właśnie osoby, na której była do siebie niepodobna (np. jedyne zdjęcie tej osoby jakie miałeś było nieaktualne). Cudów nie ma – to praca artystyczna, a karykaturzysta może narysować karykaturę podobną do zdjęcia które mu wyślesz, a te (uwierz!) nie zawsze są podobne do osoby istniejącej w rzeczywistości.

Zbiorowe karykatury – także na żywo

Zdarza się, że zbiorowe karykatury tworzymy nie ze zdjęć, ale na żywo. Flipchart (ewentualnie sztaluga z planszą 100×70 centymetrów), uzgodnienia, a potem do karykaturzysty po kolei podchodzą kolejne osoby. Na końcu prezentacja gotowej planszy – mnóstwo śmiechu i komentarzy, do tego fotografowanie telefonem, aby pochwalić się zdjęciem na portalu społecznościowym.

Karykaturadek
Taka „szybka”, powstająca na żywo karykatura wygląda całkiem inaczej niż ta wykonana ze zdjęć. Ale też mniej kosztuje, bo jest liczona nie od „główki” lecz głównie od czasu pracy. Dlatego tę opcję warto rozważyć szczególnie w Warszawie, ponieważ nie dojdzie dodatkowa kwota za dojazd artysty. I wyjdzie kilka razy taniej, niż zbiorowa karykatura ze zdjęć.

Tekst: (c) Karykatury.com

prezent dla kierowcy karykatura

Prezent dla szefa firmy transportowej