Jaka cena karykatury?
Zatelefonowała do mnie sympatyczna pani zainteresowana karykaturą. Podczas rozmowy powiedziała coś takiego:
– Przyznam, pan jest trzecim karykaturzystą z którym dziś rozmawiam i każdy z panów ma inną cenę karykatury takiego samego formatu. Proszę powiedzieć, z czego to wynika?
No właśnie, dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, bo tak świat jest skonstruowany i wszystko ma swoją cenę, niekoniecznie taką samą. Metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie ma inną cenę na Ochocie i w dzielnicy Wilanów oraz w Kobyłce pod Warszawą. Jeszcze inne ceny są w Krakowie, Toruniu czy w niedużym miasteczku pod Białymstokiem. Aby skomplikować sprawę, w ramach każdej z wymienionych miejscowości i dzielnic Warszawy, ceny mieszkań w różnych budynkach wcale nie są takie same, a nawet zależne od tego na którym są pietrze. Nawet mają inną cenę gdy kupujemy za gotówkę, a inną gdy kupujemy na kredyt.
Kluby piłkarskie (np. jakiś klub na Podkarpaciu) jednych piłkarzy „kupują” za skromne kwoty, a Real Madryt płaci za piłkarza wiele milionów euro. A przecież to w każdym przypadku jedna osoba, piłkarz. Albo samochody – dlaczego inną kwotę trzeba zapłacić np. za skodę, mercedesa czy ferrari? Dlaczego autobus kosztuje więcej niż samochód osobowy, a wielki TIR jest droższy od autobusu? Przecież każdy samochód, to samochód i służy generalnie do tego samego – przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Przykłady można mnożyć. Nigdy nie wpadłem na pomysł aby spytać kogoś dlaczego piłkarz z III-ligowej drużyny ligi polskiej jest sto tysięcy razy tańszy niż piłkarz który gra w Realu Madryt. Może po prostu dla niektórych ludzi pewne rzeczy są oczywiste, dla innych już nie. Poza tym, nie jestem specem od nieruchomości, futbolu czy motoryzacji, ale od karykatury, więc pytają mnie o ceny karykatur.
OK, spróbuję wyjaśnić. Po pierwsze,
karykatura to nie kilo mąki.
Nie można kupić swojej karykatury w każdym sklepie spożywczym w Polsce, ona dopiero będzie wykonana. Po drugie, karykaturzyści często pracują inną techniką. Jeden karykaturę szybko „machnie” węglem, inny będzie delektował się każdym ruchem ołówka i cyzelował każdy szczególik. Kolejny wyciągnie farby (a są różnego rodzaju farby i techniki malarskie), pisaka (są różne grubości oraz różne kolory), albo pastel (są różne pastele). Zatem technika wykonania i związany z nią czas pracy. Jeden obrazek powstanie w 15 minut, inny w kilka godzin, czasem nawet w kilka dni. To chyba oczywiste (przynajmniej dla mnie), że nie ma szans, aby każda gotowa karykatura kosztowało tyle samo. I jeszcze format karykatury – coś większego będzie kosztować drożej, bo wymagało większego nakładu pracy.
Po trzecie, umiejętności artysty i jego popularność. Są totalni amatorzy, z dumą piszący o sobie „jestem karykaturzystą”, są całkiem nieźli rzemieślnicy z wykształceniem plastycznym, wykonujący między innymi karykatury. Są też specjaliści tworzący od wielu lat ogromne ilości karykatur, pracujący dla znanych firm, udzielający wywiadów, mający wystawy nie tylko w Polsce, zdobywający nagrody w międzynarodowych konkursach karykatury. Nie łudźmy się, to niemożliwe aby powstała jakaś nieoficjalna zmowa wszystkich którzy tworzą w Polsce karykatury i od dnia X każda karykatura każdego twórcy będzie kosztowała tyle samo. Czy to miałoby jakiś sens?
Nie było szans, abym wspomnianej już klientce podczas krótkiej rozmowy telefonicznej powiedział wszytko to, co napisałem wyżej, ale chyba było to pytanie retoryczne. Na każdy towar na świecie są różne ceny i po prostu tak jest. Od klientów zależy czy zamówią karykaturę u tego czy u innego twórcy, za tę czy inną cenę. Dzięki temu wiadomo, że jest coś takiego, jak cena rynkowa konkretnej usługi konkretnego karykaturzysty.
Tekst (c): Szczepan Sadurski / karykatury.com
Osoby które tu były, szukały także: jaka cena karykatury, ceny karykatur, tania karykatura, cena wykonania karykatury, cena za karykature, karykatury wrocław cena, rysunek karykatura cena, karykatura kraków cena.