Hong Kong ciekawostki o Hongkongu Hongkong podróże

Różności o Hongkongu, ciekawostki o Hongkongu, fakty

Hong Kong ciekawostki hongkong o Hongkongu podróże
Hongkong, wejście do jednej ze stacji metra

Biura w Hongkongu wielokrotnie droższe niż w Warszawie

68 tys. USD – aż tyle wart jest metr kwadratowy biura w hongkońskim drapaczu chmur. Jest to najwyższy wynik w rankingu najdroższych biur, który stworzył Knight Frank. Wspomniana kwota oznacza wydatek na poziomie 248 tys. zł na zaledwie metr powierzchni biurowej. Dla porównania, szacunki Lion’s Bank sugerują, że wspomniana kwota to równowartość nawet kilkunastu metrów najwyższej jakości biura w Warszawie

Porównanie to pokazuje, jak firmy wysoko cenią unikalne powierzchnie będąc w stanie płacić wysokie stawki za wynajem biur w drapaczach chmur. To przecież od dochodów generowanych przez biurowiec zależy wartość takich nieruchomości. Motywacją dla najemców jest oczywiście prestiż, który daje lokowanie siedziby firmy na wysokim piętrze budynku, z którego okien rozpościera się widok zbliżony do tego obserwowanego przez pilotów samolotów. Z szacunków Knight Frank wynika, że w takich miastach jak Londyn czy Hongkong, najemcy są skłonni zapłacić 15-20% więcej za wynajem najwyższych pięter w wysokościowcach.

Za Hongkongiem w rankingu miast o najdroższych biurach w drapaczach chmur uplasowało się Tokio. Tam metr kwadratowy wyceniono na 45 tys. USD. Trzecie miejsce przypadło w udziale powierzchniom na Manhattanie wycenionym na 32 tys. USD za m kw. Pierwsze w zestawieniu miasto europejskie zajęło dopiero czwarte miejsce w rankingu. Chodzi tu o Londyn, a dokładnie londyńskie City, gdzie powierzchnie biurowe na najwyższych piętrach prestiżowych budynków warte są nawet 26 tys. USD.

Niska lokata zajęta przez kraj europejski nie powinna dziwić. Trzeba pamiętać, że wznoszone na starym kontynencie drapacze chmur nie należą do najwyższych, a to od wysokości budynku w dużej mierze zależeć może jego wycena. Jeśli chodzi o najwyższe budynki na świecie, w ostatnich latach prym wiodą kraje arabskie (Burj Khalifa, mierzący 828 metrów), azjatyckie (Shanghai Tower 632 metry), a pozycji swej broni USA (One World Trade Center – 541 metrów).

Ulice handlowe na świecie

W globalnym rankingu najdroższych ulic świata na pierwszej pozycji jest Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku (29 822 EUR/mkw./rocznie), na drugiej chińska dzielnica Causeway Bay w Hongkongu (23 307 EUR/mkw/rocznie). W rankingu słynna Piąta Aleja została podzielona na część Górną i Dolną, ze względu na wyodrębnienie się dwóch podrynków. Jej górny odcinek jest tradycyjną lokalizacją dla najbardziej prestiżowych marek, a odnotowywany tam czynsz w stosunku do stawek na jej drugiej części jest zwykle ponad trzykrotnie wyższy.

Lenovo i nagrody w Hongkongu

Lenovo zdobywa w Hong Kongu nagrody za doskonałość w dziedzinie ładu korporacyjnego i zrównoważonego rozwoju

Firma Lenovo została uhonorowana Nagrodą za Doskonałość w Dziedzinie Ładu Korporacyjnego (Corporate Governance Excellence Award) w kategorii firm z indeksu Hang Seng oraz Nagrodą za Doskonałość w Dziedzinie Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Excellence Award). Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości „Hong Kong Corporate Governance Excellence Awards 2014”. Lenovo jest jednym z nowych laureatów nagród za rok 2014, a wyróżnienie to podkreśla wysokie standardy ładu korporacyjnego i zrównoważonego rozwoju obowiązujące w firmie.

Nagrody za Doskonałość w Dziedzinie Ładu Korporacyjnego przyznaje wspólnie Izba Firm Notowanych na Giełdzie w Hong Kongu (The Chamber of Hong Kong Listed Companies) oraz Centrum Ładu Korporacyjnego i Polityki Finansowej Uniwersytetu Baptystycznego w Hong Kongu. Tymi prestiżowymi nagrodami wyróżnia się firmy notowane na giełdzie, które przejawiają całościowe podejście do ładu korporacyjnego i etyki biznesowej. Komisja sędziowska analizuje kandydatury firm przejawiających szczególną dbałość o poszanowanie praw udziałowców, zgodność z przepisami, rzetelność, uczciwość, odpowiedzialność, przejrzystość, niezależność zarządu oraz odpowiedzialność społeczną.

Firma Lenovo otrzymała także platynową nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie ładu korporacyjnego i informacyjnego Best Corporate Governance Disclosure Award 2014 (w kategorii spółek z Chin kontynentalnych notowanych na giełdzie w Hongkongu) przyznaną przez Instytut Biegłych Księgowych w Hongkongu.

Polskie jabłka w Hong Kongu

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga głośno było o polskim eksporcie jabłek. Przed zamknięciem drogi na Wschód Polska była liderem ich wywozu na świecie, jednak spadła na trzecie miejsce. Polscy producenci, którym pomogła akcja promocyjna, odnaleźli się w nowych warunkach stawiając na cydr, ale też na… eksport jabłek suszonych. Wartość ich wywozu z Polski wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat prawie dwukrotnie. Suszone jabłka znajdują odbiorców w wielu krajach, także tych bardziej odległych, jak Malta, RPA oraz nawet Hongkong.

Ciekawostki o Hongkongu

Kraj najczęściej wybierany przez bardzo zamożnych obywateli zainteresowanych nabyciem drugiego domu, to Stany Zjednoczone. Zaraz za USA znajdują się Wielka Brytania i Szwajcaria. Do najbardziej popularnych lokalizacji należą Nowy Jork, Londyn i Hongkong.

Polscy kolarze w Hong Kongu

Święta Wielkiej Nocy dla polskich kolarzy torowych będą czasem wielkiej próby. Między 12 a 16 kwietnia 2017 w Hong Kongu odbędą się mistrzostwa świata. Biało-czerwone stroje założy jedenastu zawodników i pięć zawodniczek

– Chcielibyśmy, aby te mistrzostwa były nie gorsze od poprzednich – mówi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. – Stawiamy przede wszystkim na młodzież, objętą programem Tokio 2020. To nasze nadzieje na medale olimpijskie. Kontakty ze światową czołówką, wyścigi o najwyższą stawkę, przy wysokiej presji i stresie są im potrzebne. Muszą się z nimi zaprzyjaźnić.

Przypomnijmy, z Londynu Polacy wrócili z dwoma medalami: złotem Katarzyny Pawłowskiej w wyścigu punktowym i srebrem Małgorzaty Wojtyry w wyścigu indywidualnym. Obecna kadra jest jednak zupełnie inna, odmłodzona. 19-letni Szymon Sajnok zdobył w tym roku Puchar Świata w olimpijskiej konkurencji omnium. Jego rówieśniczka Justyna Kaczkowska w zawodach tej samej rangi wygrała wyścig na dochodzenie.

Reprezentanci Polski, w zdecydowanej większości szykują się do mistrzostw świata na torze w Pruszkowie. Nowością w przygotowaniach są codzienne zabiegi krioterapii w wypożyczonej specjalnie na tę potrzebę kapsule. Do Hongkongu kadra wyleci 3 kwietnia, po to, by mieć tydzień na adaptację do innej strefy czasowej i klimatycznej oraz lepiej poznać tor.

Mistrzostwa świata w Hongkongu będą szeroko transmitowane w telewizji. Oprócz relacji w Eurosporcie, zmagania kolarzy torowych pokaże także TVP Sport.

Zobacz też: 
Hong Kong. Z lotniska do centrum
Statua Wolności, Nowy Jork
Rower ciekawostki

Słowa kluczowe: najdroższe ulice świata, nieruchomości, Hong Kong, Hongkong, Nowy Jork, Piata Aleja Nowy Jork, cydr, suszone jabłka, powierzchnie biurowe, kolarstwo, krioterapia, Giełda w Hong Kongu, medale olimpijskie, eksport jabłek,