W Warszawie rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny: Chopin i jego Europa – Od Chopina do Moniuszki. Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko
Jednym z najważniejszych wątków programowych obecnej edycji jest festiwalu jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Usłyszymy m.in. cztery opery w wersji koncertowej, w tym „Straszny dwór” i „Flisa”, a także dzieła Jana Stefaniego i Giuseppe Verdiego.
Festiwal „Chopin i jego Europa” organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, gości w tym roku wielu znakomitych muzyków z Japonii. Formuła Festiwalu obejmuje szeroki kontekst twórczości Chopina. Usłyszymy m.in. utwory Jakuba Gołąbka, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego. Także koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w interpretacji Aleny Baevej i Orkiestry XVIII wieku.
Dzieła operowe i oratoryjno-kantatowe
Inauguracja festiwalu odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Tu, przed sercem Chopina, zabrzmi Requiem Cherubiniego – arcydzieło cenione przez całe pokolenia genialnych kompozytorów oraz jeden z lepszych polskich utworów wokalno-instrumentalnych XIX wieku – Te Deum Kurpińskiego.
Kolejnego dnia – 15 sierpnia – zespoły Collegium Vocale oraz Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa wraz z solistami wykonają operę „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego (z librettem Wojciecha Bogusławskiego), uznawaną za pierwszą polską operę narodową. Koncert połączony jest z premierą albumu z nagraniem Krakowiaków – pierwszego studyjnego kompletnego nagrania dzieła na instrumentach historycznych – w interpretacji Václava Luksa, jego zespołów i grona solistów z Polski i Czech, z udziałem znakomitych polskich aktorów.
Fabio Biondi z Europą Galante po międzynarodowym sukcesie „Halki” (we włoskiej wersji językowej) sięgnął po Moniuszkowskiego „Flisa” (16 sierpnia), który zabrzmi w niezwykle interesującej konfrontacji z „Korsarzem” Giuseppe Verdiego (24 sierpnia). W obu operach zaśpiewają wybitni soliści, m.in. Mariusz Godlewski, Ewa Tracz, Matheus Pompeu i Aleksey Bogdanov.
Orkiestra XVIII Wieku wykona pod dyrekcją Grzegorza Nowaka „Straszny dwór” Moniuszki oraz dwa koncerty z udziałem znakomitych solistów: Aleny Baevej, Vadyma Kholodenki, Kristiana Bezuidenhouta i Erica Hoepricha.
100-lecie nawiązania dyplomatycznych stosunków polsko-japońskich
W marcu 2019 roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Z tej okazji na Festiwalu zagoszczą japońscy soliści, znakomite orkiestry i dyrygenci. Wystąpią połączone zespoły Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonia Varsovia, pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimony. Wykonają utwory Beethovena, Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Dai Fujikury i Fryderyka Chopina.
Zobacz też:
> Japońskie miasto Kobe
> Kraj Kwitnącej Wiśni
> Wasabi – chrzan japoński