Ciekawostki o Olsztynku. Miasto na Mazurach

Olsztynek ciekawostki o Olsztynku zamek krzyżacki szkoła

Z czego słynie Olsztynek? Oryginalne ciekawostki o Olsztynku. Zabytki, ciekawe miejsca które warto zobaczyć

Skansen w Olsztynku

1) Liczący kilka tysięcy mieszkańców Olsztynek, znajduje się około trzydzieści kilometrów od Olsztyna. Miasto ma bogatą historię, a niektórym dziś kojarzy jest z tutejszym skansenem.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, to jedna z atrakcji regionu. Znajduje się przy ulicy Leśnej 23 i zostało założone w 1909 roku jako Muzeum Wsi w Królewcu. Znajduje się tu 68 obiektów architektonicznych, do których należą na przykład młyn wodny z Kaborna z XVIII wieku, dziewiętnastowieczna szkoła wiejska z Pawłowa, kościół z Rychnowa czy altanka parkowa z Judyt. Na miejscu można zobaczyć ekspozycję rzadkich zwierząt gospodarskich, a także wciąż udział w licznych zajęciach i warsztatach.

Ciekawostki o Olsztynku: zamek

2) Zamek Krzyżacki w Olsztynku usytuowany jest na wzniesieniu przy ulicy Zamkowej. Wybudowano go w XIV wieku w stylu gotyckim i był wówczas siedzibą burgrabiego, który ściągał należności podatkowe, kontrolując w ten sposób szlak handlowy wiodący z południa na północ. W XIX wieku na terenie zamku funkcjonowało gimnazjum, w którym uczył się Emil Behring, czyli niemiecki bakteriolog i pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Dziś na zamku znajduje się Zespół Szkół im. K.C. Mrongowiusza.

W pokrzyżackim zamku znajdują się piwnice, w których można podziwiać oryginalne i dobrze zachowane sklepienia, a szkolne drzwi wykończone są w gotyckim stylu.

Olsztynek ciekawostki o Olsztynku kościół farny

Ciekawostki o Olsztynku: kościół farny

Zabytki Olsztynka: neogotycki kościół

3) Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Była to inicjatywa jednego z księży, którą w większości sfinansowali warmińscy katolicy. Dziś wewnątrz kościoła można zobaczyć okazałą kazalnicę, ołtarze, stacje drogi krzyżowej oraz posąg św. Brunona.

Co zobaczyć w Olsztynku: kamienice i mury miejskie

4) Warto wybrać się na spacer po centrum miasta, które wciąż cechuje się średniowiecznym układem urbanistycznym. Można tam podziwiać kamienice z różnych epok, a także pozostałości murów miejskich z XV wieku. Na uwagę zasługuje budynek ratusza z początków XX wieku, mający kwadratową wieżą z tarczą zegarową.

Znani mieszkańcy Olsztynka

5) W 1956 roku w Olsztynku przyszedł na świat Włodzimierz Kowalewski, który zasłynął jako utalentowany prozaik, krytyk literacki oraz felietonista radiowy. Za powieść „Excentrycy” otrzymał Nagrodę Literacką Warmii i Mazur w 2008 roku, otrzymał też Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn, a mianowicie Statuetkę św. Jakuba w dziedzinie kultury. Największą popularność przyniosły mu jednak nominacje do Paszportów Polityki oraz Nagrody Nike.

Z czego słynie Olsztynek

6) Od kilkunastu lat w Olsztynku regularnie odbywają się dwa niecodzienne konkursy, w których każdy może wziąć udział. Pierwszy z nich to konkurs jedzenia jagodzianek na czas, a drugi to wyścig kobiet w butach na szpilkach. Konkursy ściągają tłumy i są pretekstem do świetnej zabawy.

7) Olsztynek to raj dla miłośników jazdy na rowerze, którzy cenią malownicze trasy i możliwość odwiedzania ciekawych miejsc. Przez miasto wiedzie wiele tras rowerowych mających różny stopień trudności i zróżnicowaną długość.

8) Tannenberski Lew (lew tannenberski) znajduje się na rynku i jest pomnikiem stworzonym ku pamięci 147. Pułku Piechoty, który wsławił się w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku.

Ciekawostki o Olsztynku i zdjęcia: (c) Karykatury.com / GT

Zobacz też:
> Karykaturzysta Olsztyn
> Hotele w Szczecinie na event