karykaturzysta Kraków karykatury atrakcje na event firmowy Rynek kościół mariacki atrakcje na wesele Kraków Małopolska woj. małopolskie

Atrakcje Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie

Kraków był stolicą Polski przez setki lat, aż do XVI wieku. Pomimo tego nadal jest znany jako serce duchowe Polski. Ponad tysiąc lat historii stworzyło to niezwykle dynamicznie rozwijające się miasto. Kraków znany jest na całym świecie z wielu wspaniałych atrakcji turystycznych. Od roku 1038 do 1596 był siedzibą polskich królów i stolicą Polski.

karykaturzysta Kraków karykatury
Wigilia firmowa Kraków? Oczywiście z Karykatury.com

Jedną z głównych atrakcji w Krakowie jest Wawel – miejsce, gdzie członkowie monarchii mieszkali przez ponad pięć stuleci. Wspaniała renesansowa architektura nawiązała współpracę elementami gotyku. Sprawia to, że zamek posiada fantastyczny widok i jest pełen elegancji i historii. Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić, jest Skałka. Był to kiedyś kościół, gdzie król Bolesław II zabił biskupa krakowskiego. Biskup był postrzegany jako męczennik, więc od tego czasu Skałka jest sanktuarium biskupa i miejscem jego kultu. Jest to najstarsze polskie sanktuarium.

Godne uwagi zabytki Krakowa, to Stare Miasto, Dzielnica Żydowska i getto. Znajdują się tu najlepsze atrakcje, takie jak Wawel, Kościół Matki Bożej, lub ulica Szeroka.

Żydowski Kazimierz w Krakowie

Dzielnica Żydowska Kazimierz w Krakowie, to miejsce warte odwiedzenia. Choćby dzięki malowniczym placowi, szerokiej ulicy i labiryntowi krętych uliczek otaczających kilkupiętrowe żydowski domy.

Miasto to zostało założone przez króla Kazimierza, w 1335 roku. Było ono ośrodkiem handlowym, a jego centrum była ulica Szeroka. Najstarsza synagoga w Polsce, znajduje się na południowym krańcu tej ulicy i mieści się tu muzeum. Inne Synagogi znajdują się w pobliżu ulicy Miodowej.

Podczas okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej, Kazimierz został opróżniony z jego żydowskich mieszkańców, poprzez przeniesienie ich do niesławnego getta i obozów koncentracyjnych. Jeśli chcesz zobaczyć, jaką powierzchnię przed wojną zajmowała ta dzielnica, możesz odwiedzić synagogę Isaaca, w której będzie wyświetlany film nakręcony w 1936 roku.

Jeśli pójdziesz na spacer wzdłuż ulicy Józefa, będziesz mógł obserwować wszystkie małe sklepy i warsztaty, które istniały tam przed wojną.

Atrakcje Krakowa: Kopiec Kościuszki

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Krakowie jest górujący nad miastem Kopiec Kościuszki. Ten niezwykły obiekt przyciąga do siebie każdego roku tysiące turystów i miłośników historii.

karykatura-karykatury-karykaturzysta
Karykatury na żywo – karykaturzysta Kraków i cała Polska

Tadeusz Kościuszko w XVIII i XIX wieku cieszył się w naszym kraju ogromną popularnością i uznaniem. Po jego śmierci w 1817 roku, władze i mieszkańcy Krakowa rozpoczęli starania, aby ta znakomita osobistość związana z miastem, mogła zostać upamiętniona poprzez okazały monument. Przez dłuższy czas nie można było się zdecydować, co do formy takiego „pomnika”. Ostatecznie zdecydowano się na wzniesienie kopca, wzorowanego na istniejących kopcach Krakusa i Wandy. 15 września 1820 roku rozpoczęto budowę Kopca Kościuszki, a po trzech latach, 25 października 1823 roku uroczyście udostępniono go dla zwiedzających.

Kopiec Kościuszki ma 80 metrów u średnicy podstawy i 34,1 metrów wysokości. Choć nie jest to zbyt okazała wysokość, jest doskonale widoczny z wielu miejsc Krakowa. Dziś jest on dostępny dla turystów, a u jego podstaw funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie oraz mieści się siedziba radia RMF FM. Ze szczytu kopca rozciąga się niezwykła panorama Krakowa, co jest dodatkową motywacją, aby tu dotrzeć. Są nawet specjalne połączenia autobusowe z centrum Krakowa, którymi w kilkanaście minut możemy tu dojechać.

Parki i ogrody w Krakowie

Najpopularniejszym takim miejscem w Krakowie są Błonia. Ta 48-hektarowa łąka jest oddalona od Rynku Głównego zaledwie o 15 minut. To idealne miejsce do jazdy na rowerze, do pikniku. Odbywają się tu liczne festiwale oraz specjalne wydarzenia (kiedyś Jan Paweł II odprawiał tu msze).

Krakowskie planty, czyli park o powierzchni 20 ha, który znajdujący się w samym centrum miasta. Park został podzielony na osiem różnych ogrodów, których nazwy pochodzą od pobliskich ulic lub obiektów. To idealne miejsce dla turysty, który może odpocząć w nim od całodziennych wędrówek po mieście. Podczas letnich upałów, wysokie korony drzew idealnie chronią przed słońcem.

Karykaturzysta Zakopane karykatury karykaturzyści Zakopane
Karykaturzysta Zakopane, karykaturzyści Zakopane

Oprócz Błoni i plantów na terenie Krakowa znajduje się wiele innych parków i ogrodów, np. Las Wolski, Park Jordana, Park Lotników Polski, Ogród Botaniczny oraz Ogród Zoologiczny. Do krakowskich miejsc „zielonych” zaliczyć można także wszystkie cztery kopce. Wszystkie te tereny udowadniają, że Kraków to nie tylko miejsce uprzemysłowione oraz pełne dawnych zabytków, lecz także miasto z wieloma terenami zielonymi.

Okolice Krakowa

Będąc w Krakowie, mamy doskonałą okazję aby zwiedzić dawny obóz koncentracyjny, Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Możemy także wyruszyć do kopalni soli w Wieliczce oraz zawitać w Wadowicach, rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II. Natomiast najbardziej lubianymi miejscami do odwiedzenia poza Krakowem, jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Będąc w Krakowie, warto przy okazji odwiedzić kurort górski – Zakopane, oddalony o ok. 100 kilometrów. Żadna wizyta w Krakowie nie będzie kompletna, bez wizyty w Auschwitz (80 km od Krakowa). Istnieje obóz koncentracyjny z okresu II wojny światowej.

Kopalnia soli w Wieliczce

Będąc w Krakowie nie sposób nie zwiedzić sławnej na całej świecie kopalni soli kamiennej w Wieliczce. Dojazd do kopalni jest łatwy. Nawet jeśli nie posiadamy własnego środka transportu, do Wieliczki dojedziemy za pomocą komunikacji miejskiej.

Kopalnia soli w Wieliczce to jedna z najstarszych tego typu istniejących do dziś kopalni na świecie. W roku 1978 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a w 2007 roku w wyniku plebiscytu na siedem cudów Polski, zajęła pierwsze miejsce.

Kopalnia składa się z dziewięciu poziomów, z których najniższy sięga aż 327 metrów pod powierzchnię. Łącznie ze wszystkimi wyrobiskami, komorami, podziemnymi jeziorami, długość korytarzy ma przeszło 300 kilometrów. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, przebywanie na niektórych poziomach kopalni jest bardzo dobroczynne dla osób z chorobami układu oddechowego.

Dla turystów przygotowano specjalną trasę, której długość wynosi 3 kilometry i prowadzi przez 20 komór. Najniższy poziom dostępny do zwiedzania to 134 metrów pod powierzchnią ziemi. Czas trwania takiej wycieczki, to około dwie godziny.

Kopalnia soli w Wieliczce, to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Każdego roku odwiedza ją ponad milion turystów, z których coraz więcej to zagraniczni turyści.

Atrakcje Krakowa w Karykatury.com