Zasady współpracy – koniecznie przeczytaj

karykatura karykaturzysta karykatury

1. Zapamiętaj! Dobry efekt (podobieństwo) zależą głównie od jakości przesłanych przez ciebie zdjęć oraz od twojej decyzji z którego zdjęcia karykatura ma być wykonana. Z przypadkowego zdjęcia powstanie przypadkowa (niepodobna) karykatura, a tego przecież nie chcesz. Jeśli chcesz otrzymać dobrej jakości (duże podobieństwo) karykaturę – zrób wszystko, aby zdobyć i przesłać dobrej jakości zdjęcia. O tym czy zdjęcia są dobrej czy złej jakości decydujemy my, a nie klient. W wyjątkowych przypadkach rezygnujemy z wykonania karykatury. Przeczytaj nasze porady

2. Jeśli NIE akceptujesz zasad współpracy wypracowanych przez lata pracy, które gwarantują dobry efekt końcowy i chcesz narzucić własne zasady – na 99 procent zrezygnujemy z wykonania karykatury.

3. Jeśli gotowa karykatura JEST podobna do wybranego przez ciebie zdjęcia – nie mów, że jest niepodobna do osoby. Mogłeś wybrać zdjęcie, które jest podobne do osoby, więc pretensje możesz mieć tylko do siebie. Dlatego warto poświęcić minimum swego czasu i chęci, aby zgromadzić odpowiednie zdjęcia.

4. Praca polegająca na skanowaniu wstępnego szkicu, jego obróbka komputerowa, wysłanie i konsultacje telefoniczne – jest dodatkowo płatna i opóźnia termin wykonania. Ale masz 110 procent pewności, że wszystko wyjdzie nie tylko profesjonalnie jak zwykle, ale i dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś. Przed zamówieniem karykatury, koniecznie ZAPYTAJ o ile ta praca podwyższy standardowe honorarium.

5. Jeśli podobają ci się przykłady na naszej stronie – na 99 procent spodoba ci się zamówiona karykatura.

6. Pomysł każdej karykatury (to, co ma być na planszy) jest uzgodniony z zamawiającym, ale wszystkiego w 100 procentach nie sposób uzgodnić.  W trakcie wykonania pewne szczegóły można zmienić na lepsze. Daj artyście minimum swobody twórczej, aby zrobił to najlepiej, jak to możliwe. Jeśli masz w głowie przemyślany w każdym szczególiku wygląd obrazka i musi być dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłeś – naszkicuj schemat, wyślij nam skan i dodatkowo wyjaśnij telefonicznie, na co karykaturzysta ma szczególnie zwrócić uwagę. Unikniesz sytuacji, gdy na widok świetnej karykatury wykonanej dokładnie według wspólnych ustaleń, powiesz: „Ale ja to sobie całkiem inaczej wyobrażałem!”.

7. Nie robimy Frankensteinów („z tego zdjęcia weźmie pan uśmiech, z tego nos, a z tego fryzurę”). Jeśli marzysz o jakimś szczególnym wyglądzie twarzy – dostarcz takie właśnie zdjęcia twarzy. „Doklejanie” sztucznego uśmiechu do zdjęcia osoby smutnej nie wchodzi w grę – karykatura nie będzie wyglądać dobrze i raczej nie będzie podobna do konkretnej osoby. Tu więcej

8. Karykaturzysta NIE JEST cudotwórcą – czyli czego unikamy:
A „Szwagier teraz wygląda dokładnie jak na przesłanym zdjęciu, ale ma 30 lat więcej. Na obrazku niech go pan postarzy o 30 lat”.
B) „Teraz jestem brunetką, mam krótkie włosy i nie robię makijażu. Na zdjęciu mam długie włosy blond i za mocno pomalowałam sobie oczy i usta. Muszę być podobna do siebie, nie do zdjęcia”.
C) „Wysyłam zdjęcie en face czyli z boku. Ale na karykaturze mąż musi być z przodu i patrzeć na nas”.
D) „Od 20 lat unikam pojawiania się na wszelkich zdjęciach, bo brzydko na nich wychodzę. Niech pan korzysta z tego niewyraźnego zdjęcia z podstawówki. Aha, muszę wyglądać tak, jak teraz”.
E) Nasz szef wygląda prawie identycznie jak ten piłkarz, Robert Lewandowski, a jego mnóstwo zdjęć znajdzie pan w Internecie, więc nie muszę wysyłać”.

9. NIE odpowiadamy na zapytania anonimowe. Jeśli chcesz być poważnie potraktowany – poważnie traktuj nas, siebie oraz swoje zamówienie.

10. Jeśli na planszy ma pojawić się konkretny element – wyślij stosowne zdjęcie (np. konkretny budynek, logo, przedmiot, zwierzę, samochód). W niektórych przypadkach wystarczy podać np. model i kolor samochodu – znajdziemy w wyszukiwarce.

11. SZANUJ CZAS – swój i nasz. Zdarzają się osoby mające telefon komórkowy, jednak chorobliwie unikające rozmów telefonicznych. Jeśli sądzisz, że co kilka minut będziesz zadawać kolejne pytania i na każde otrzymasz szczegółową odpowiedź – jesteś w błędzie. Po trzecim pytaniu grzecznie kończymy odpowiadać. Zamiast 2 godzin na pisaninę e-maili z której niewiele wynika, bo nadal czegoś nie wiesz, zatelefonuj i w 5 minut uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Naprawdę tak będzie prościej i szybciej!

12. Karykatury wysyłane Pocztą Polską włożone w szklaną antyramę pakujemy solidnie zabezpieczając przed uszkodzeniem. Pomimo to, czasem zdarza się rozbicie antyramy, na które nie mamy wpływu i nie trzeba robić z tego tragedii. W takim przypadku prosimy o kontakt – doradzimy gdzie kupisz identyczną antyramę. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji – wyślemy zrolowaną karykaturę w sztywnej tubie (cena nie zmieni się) i sam włożysz ją w kupioną przez siebie antyramę. Możemy też wysłać firmą kurierską (dopłata 20-30 złotych) – dojdzie nazajutrz od wysłania.

13. Wiemy, że każdy jest niecierpliwy i jak najszybciej chce zobaczyć gotową karykaturę. Naprawdę warto poczekać! Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć skan przed wysyłką – będzie dopłata za skanowanie. A poza tym w takich przypadkach czujemy jakiś podstęp. Czyżbyś nie wierzył profesjonaliście, że znów wyszło wspaniale i tak jak uzgodniliśmy?

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

Twarze – fragmenty karykatur Szczepana Sadurskiego. Dobre zdjęcia = dobra karykatura.