Zasady współpracy – koniecznie przeczytaj

karykatura karykaturzysta karykatury

1. Wysyłając zamówienie i zdjęcia do wykonania karykatury, akceptujesz poniższe zasady.

2. Każdy klient jest ważny i każdego traktujemy tak samo. Nie zakładaj, że będziemy Ciebie traktować lepiej niż wszystkich innych klientów.

3. Jeśli podobają ci się przykłady umieszczone na Karykatury.com – na 99 procent spodoba Ci się karykatura, którą zamówiłeś.

4. NIE odpowiadamy na zapytania anonimowe. Jeśli chcesz być poważnie potraktowany – poważnie traktuj nas, siebie oraz swoje zamówienie.

karykatury karykatura karykaturzysta

5. Jeśli NIE akceptujesz zasad współpracy wypracowanych przez lata pracy, które gwarantują dobry efekt końcowy i chcesz narzucić własne zasady – na 99 procent zrezygnujemy z wykonania karykatury.

6. Dobry efekt (podobieństwo) zależą głównie od jakości przesłanych przez ciebie zdjęć oraz od twojej decyzji (plus nasze sugestie) z którego zdjęcia karykatura ma być wykonana. Z przypadkowego zdjęcia powstanie przypadkowa (niepodobna) karykatura. Jeśli chcesz otrzymać dobrej jakości (duże podobieństwo) karykaturę – zrób wszystko, aby zdobyć i przesłać dobrej jakości zdjęcia.

7. O tym czy zdjęcia są dobrej czy złej jakości decydujemy my, a nie klient. Przeczytaj nasze porady

karykatury karykatura karykaturzysta
8.
Jeśli gotowa karykatura JEST podobna do wybranego przez ciebie zdjęcia – nie mów, że jest niepodobna do osoby. Mogłeś wybrać zdjęcie, które jest podobne do osoby, więc pretensje możesz mieć tylko do siebie. Dlatego warto poświęcić minimum swego czasu i chęci, aby zgromadzić odpowiednie zdjęcia. Aktualne i duże.

9. Jeśli potwierdziliśmy dobrą jakość zdjęcia i uzgodniliśmy telefonicznie pomysł karykatury (to, co ma być na planszy) – karykatura wyjdzie podobna i będzie udana. Nie obawiaj się też, że kogoś narysujemy na koniu, jeśli uzgodniliśmy, że ma być w samochodzie.

10. Skanowanie wstępnego szkicu, jego obróbka komputerowa, wysłanie i konsultacje telefoniczne to 2 godziny dodatkowej pracy, więc jest dodatkowo płatne oraz opóźnia termin wykonania. Ale masz 110 procent pewności, że wszystko wyjdzie nie tylko profesjonalnie jak zwykle, ale i dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś. Przed zamówieniem karykatury koniecznie ZAPYTAJ o ile ta praca podwyższy standardowe honorarium.

karykatury karykatura karykaturzysta

11. Pomysł każdej karykatury (to, co ma być na planszy) jest uzgodniony z zamawiającym, ale wszystkiego w 100 procentach nie sposób uzgodnić. W trakcie wykonania pewne szczegóły można zmienić na lepsze. Daj artyście minimum swobody twórczej, aby zrobił to najlepiej, jak to możliwe. Jeśli masz w głowie przemyślany w każdym szczególiku wygląd obrazka i musi być dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłeś – naszkicuj schemat, wyślij nam skan i dodatkowo wyjaśnij telefonicznie, na co karykaturzysta ma szczególnie zwrócić uwagę.

12. Nie robimy Frankensteinów („z tego zdjęcia weźmie pan uśmiech, z tego nos, a z tego oczy”). Jeśli marzysz o jakimś szczególnym wyglądzie twarzy – dostarcz takie właśnie zdjęcia twarzy. „Doklejanie” sztucznego uśmiechu do zdjęcia osoby smutnej nie wchodzi w grę – karykatura nie będzie wyglądać dobrze i raczej nie będzie podobna do konkretnej osoby. Tu więcej

karykatury karykatura karykaturzysta

13. Karykaturzysta NIE JEST cudotwórcą – czyli czego unikamy:
A „Szwagier teraz wygląda dokładnie jak na przesłanym zdjęciu, ale ma 30 lat więcej. Na obrazku niech go pan postarzy o 30 lat”.
B) „Teraz jestem brunetką, mam krótkie włosy i nie robię makijażu. Na zdjęciu mam długie włosy blond i za mocno pomalowałam sobie oczy i usta. Muszę być podobna do siebie, nie do zdjęcia”.
C) „Wysyłam zdjęcie en face czyli z boku. Ale na karykaturze mąż musi być z przodu i ma patrzeć na nas”.
D) „Od 20 lat unikam pojawiania się na wszelkich zdjęciach, bo brzydko na nich wychodzę. Niech pan korzysta z tego niewyraźnego zdjęcia z podstawówki. Aha, muszę wyglądać tak, jak teraz”.
E) Nasz szef wygląda prawie identycznie jak ten piłkarz, Robert Lewandowski, a jego mnóstwo zdjęć znajdzie pan w Internecie, więc nie muszę wysyłać”.

karykatury karykatura karykaturzysta

14. Karykaturzysta nie jest w stanie wejść do głowy klienta, aby zrozumieć co tak naprawdę chce i o czym myśli. Przykłady:
A) „Myślałem, że on będzie z lewej, a ona z prawej, a pan narysował odwrotnie”.
B) „Myślałem, że będzie miał zieloną koszulę, a pan mu namalował niebieską, w kratkę”.
C) „Dlaczego nie namalował jej pan czerwonego lakieru na paznokciach? Elegancka dama zawsze maluje paznokcie, myślałam że pan to wie”.
Zapamiętaj: karykatura, to nie jest idealny obraz rzeczywistości! Szczególik nie ma decydującego wpływu na finalny efekt. Jeśli coś jest bardzo istotne – poinformuj, zanim karykaturzysta rozpocznie pracę.

karykatury karykatura karykaturzysta

15. Jeśli na planszy ma pojawić się konkretny element – wyślij stosowne zdjęcie (np. konkretny budynek, logo, przedmiot, zwierzę, samochód). W niektórych przypadkach wystarczy podać np. model i kolor samochodu – znajdziemy w wyszukiwarce.

16. SZANUJ CZAS – swój i nasz. Zdarzają się osoby mające telefon komórkowy, jednak chorobliwie unikające rozmów telefonicznych. Jeśli sądzisz, że co kilka minut będziesz e-mailem zadawać kolejne pytania (oraz przeszkadzać w wykonaniu innego zlecenia) i na każde otrzymasz szczegółową odpowiedź – jesteś w błędzie. Po trzecim pytaniu grzecznie kończymy odpowiadać. Zamiast kilku godzin na pisaninę e-maili z której niewiele wynika, bo nadal czegoś nie wiesz, zatelefonuj i w 5-10 minut uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Naprawdę tak będzie prościej i szybciej.

karykatury karykatura karykaturzysta

17. Karykatury wysyłane (pocztą lub firmą kurierską) włożone w szklaną antyramę starannie pakujemy, zabezpieczając przed uszkodzeniem. Pomimo to, czasem zdarza się rozbicie antyramy, na które nie mamy wpływu (ale karykatura nigdy nie jest uszkodzona). W takim przypadku prosimy o kontakt – doradzimy gdzie kupisz identyczną antyramę. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji – karykaturę wyślemy zrolowaną w sztywnej tubie (cena nie zmieni się) i sam włożysz ją w kupioną przez siebie antyramę. Karykatury wysłane firmą kurierską (dopłata 30 złotych) dochodzą nazajutrz od wysłania.

18. Wiemy, że każdy jest niecierpliwy i jak najszybciej chce zobaczyć gotową karykaturę. Naprawdę warto poczekać! Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć skan przed wysyłką – będzie dopłata. Przed złożeniem zamówienia, koniecznie zapytaj o ile zwiększy to kwotę wykonania usługi. A poza tym w takich przypadkach czujemy jakiś podstęp. Czyżbyś nie wierzył, że znów wyszło znakomicie?

19. Dla przeciętnego zjadacza chleba powyższe zasady są oczywiste i zrozumiałe, nawet gdyby ich tu nie było. Mają głównie pokazać niebezpieczeństwa, których każdy (klient i karykaturzysta) chce uniknąć. Nieporozumienia zdarzają się szalenie rzadko. Dotyczą pojedynczych osób, które z jakiegoś powodu tych punktów nie przeczytały lub nie chciały zrozumieć. Na przykład przesłałeś przypadkowe zdjęcia czyli niepodobne do osoby mającej zostać bohaterem karykatury, w dodatku przekonywałeś karykaturzystę, że jest inaczej. Dlatego jeszcze raz: wybór właściwego zdjęcia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu karykatury, która powstanie.

20. W niektórych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do odmowy wykonania zlecenia, bez podania przyczyny.

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

Twarze – fragmenty karykatur. Pamiętaj: dobre zdjęcia = dobra karykatura.