Zasady współpracy – koniecznie przeczytaj

karykatura karykaturzysta karykatury

1. Wysyłając zamówienie i zdjęcia do wykonania karykatury, akceptujesz poniższe zasady.

2. Jeśli podobają ci się przykłady umieszczone na Karykatury.com – na 99 procent spodoba Ci się karykatura, którą zamówiłeś.

3. Każdy klient jest ważny i każdego traktujemy tak samo. Nie zakładaj, że będziemy Ciebie traktować lepiej niż wszystkich innych klientów.

4. NIE odpowiadamy na zapytania anonimowe. Jeśli chcesz być poważnie potraktowany – poważnie traktuj nas, siebie oraz swoje zamówienie.

karykatury karykatura karykaturzysta

5. Jeśli NIE akceptujesz zasad współpracy wypracowanych przez lata pracy, które gwarantują dobry efekt końcowy i chcesz narzucić własne zasady – na 99 procent zrezygnujemy z wykonania karykatury.

6. Dobry efekt (podobieństwo) zależą głównie od jakości przesłanych przez ciebie zdjęć oraz od twojej decyzji (plus nasze sugestie) z którego zdjęcia karykatura ma być wykonana. Z przypadkowego zdjęcia powstanie przypadkowa (niepodobna) karykatura. Jeśli chcesz otrzymać dobrej jakości (podobieństwo) karykaturę – zrób wszystko, aby zdobyć i przesłać dobrej jakości zdjęcia.

7. O tym czy zdjęcia są dobrej czy złej jakości decydujemy my, a nie klient. Przeczytaj nasze porady

karykatury karykatura karykaturzysta
8.
Odpowiadamy tylko za podobieństwo narysowanej karykatury do wspólnie wybranego zdjęcia. Karykaturzysta nie umie wyobrazić sobie czyjegoś wyglądu, jeśli nie zgadza się on z tym, co widać na zdjęciu.

Jeśli gotowa karykatura JEST podobna do wybranego przez ciebie zdjęcia – nie mów, że jest niepodobna do osoby. Mogłeś wybrać zdjęcie, które jest podobne do osoby, więc pretensje możesz mieć tylko do siebie. Dlatego warto poświęcić minimum swego czasu i chęci, aby zgromadzić odpowiednie zdjęcia. Aktualne i duże.

9. Jeśli potwierdziliśmy dobrą jakość zdjęcia i uzgodniliśmy telefonicznie pomysł karykatury (to, co ma być na planszy) – karykatura wyjdzie podobna i będzie udana. Nie obawiaj się też, że kogoś narysujemy na koniu, jeśli uzgodniliśmy, że ma być w samochodzie.

10. Określenie „podobieństwo” nie oznacza, że twarz na karykaturze ma być identyczna 1:1 do tego, co widać na zdjęciu. Jeśli próbujesz porównywać do siebie każdy fragmencik zdjęcia i gotowej karykatury – oznacza, że jednak chciałeś zamówić realistyczny portret. Skoro zamówiłeś jednak karykaturę – wiedziałeś, że karykatura to deformacja, przynajmniej minimalne „wykrzywienie” tego, co każdy widzi na zdjęciu. W tym przypadku miej pretensję wyłącznie do siebie, a nie mów: „nos jest o 2 milimetry za mały, brwi mają 3 włoski mniej niż na zdjęciu, a ucho jest minimalnie za duże”.

11. Skanowanie wstępnego szkicu, jego obróbka komputerowa, wysłanie i konsultacje telefoniczne to 1 – 2 godziny dodatkowej pracy, więc jest dodatkowo płatne oraz opóźnia termin wykonania. Ale masz 110 procent pewności, że wszystko wyjdzie nie tylko profesjonalnie jak zwykle, ale i dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś. Przed zamówieniem karykatury koniecznie ZAPYTAJ o ile ta praca podwyższy standardowe honorarium.

karykatury karykatura karykaturzysta

12. Pomysł każdej karykatury (to, co ma być na planszy) jest uzgodniony z zamawiającym, ale wszystkiego w 100 procentach nie sposób uzgodnić. W trakcie wykonania pewne szczegóły można zmienić na lepsze. Daj artyście minimum swobody twórczej, aby zrobił to najlepiej, jak to możliwe.

Jeśli masz w głowie przemyślany w każdym szczególiku wygląd obrazka i musi być dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłeś – naszkicuj schemat, wyślij nam skan i dodatkowo wyjaśnij telefonicznie, na co karykaturzysta ma szczególnie zwrócić uwagę. Widząc gotową karykaturę nie mów, że czegoś bardzo ważnego zapomniałeś. Jeśli to wyjątkowo ważne – zamów drugą karykaturę i za nią zapłać.

13. Nie robimy Frankensteinów („z tego zdjęcia weźmie pan uśmiech, z tego nos, a z tego oczy”). Jeśli marzysz o jakimś szczególnym wyglądzie twarzy – dostarcz takie właśnie zdjęcia twarzy. „Doklejanie” sztucznego uśmiechu do zdjęcia osoby smutnej nie wchodzi w grę – karykatura nie będzie wyglądać dobrze i raczej nie będzie podobna do konkretnej osoby. Tu więcej

karykatury karykatura karykaturzysta

14. Karykaturzysta NIE JEST cudotwórcą – czyli czego unikamy:
A „Szwagier teraz wygląda dokładnie jak na przesłanym zdjęciu, ale ma 30 lat więcej. Na obrazku niech go pan postarzy o 30 lat”.
B) „Teraz jestem brunetką, mam krótkie włosy i nie robię makijażu. Na zdjęciu mam długie włosy blond i za mocno pomalowałam sobie oczy i usta. Muszę być podobna do siebie, nie do zdjęcia”.
C) „Wysyłam zdjęcie en face czyli z boku. Ale na karykaturze mąż musi być z przodu i ma patrzeć na nas”.
D) „Od 20 lat unikam pojawiania się na wszelkich zdjęciach, bo brzydko na nich wychodzę. Niech pan korzysta z tego niewyraźnego zdjęcia z podstawówki. Aha, muszę wyglądać tak, jak teraz”.
E) Nasz szef wygląda prawie identycznie jak ten piłkarz, Robert Lewandowski, a jego mnóstwo zdjęć znajdzie pan w Internecie, więc nie muszę wysyłać”.

karykatury karykatura karykaturzysta

15. Karykaturzysta nie jest w stanie wejść do głowy klienta, aby zrozumieć co tak naprawdę chce i o czym myśli. Przykłady:
A) „Myślałem, że on będzie z lewej, a ona z prawej, a pan narysował odwrotnie”.
B) „Myślałem, że będzie miał zieloną koszulę, a pan mu namalował niebieską, w kratkę”.
C) „Dlaczego nie namalował jej pan czerwonego lakieru na paznokciach? Elegancka dama zawsze maluje paznokcie, myślałam że pan to wie”.
Zapamiętaj: karykatura, to nie jest idealny obraz rzeczywistości! Szczególik nie ma decydującego wpływu na finalny efekt. Jeśli coś jest bardzo istotne – poinformuj, zanim karykaturzysta rozpocznie pracę.

karykatury karykatura karykaturzysta

16. Jeśli na planszy ma pojawić się konkretny element – wyślij stosowne zdjęcie (np. konkretny budynek, logo, przedmiot, zwierzę, samochód). W niektórych przypadkach wystarczy podać np. model i kolor samochodu – znajdziemy w wyszukiwarce.

17. Jeśli zamawiasz karykaturę składkową (na jej wykonanie złożyło się kilka osób) musisz wiedzieć, że każdy człowiek na różne sprawy ma inne, swoje indywidualne zdanie. Nie jesteśmy cudotwórcami i gotowa karykatura nie jest w stanie w takim sam sposób zadowolić powiedzmy 10 osób. Niemal zawsze będzie jedna osoba, której gotowa karykatura się nie spodoba, powie że narysowana osoba „jest niepodobna”. Jeśli ta jedna osoba (albo dwie osoby) twierdzi / twierdzą, że jest „niepodobnie” – niech za swoje pieniądze zamówi /zamówią u nas drugą karykaturę, niech powie / powiedzą na co musimy zwrócić szczególną uwagę. Zrobimy drugą karykaturę, która tę osobę / osoby na pewno zadowoli. Wręczycie dwie karykatury i przy okazji zapamiętacie indywidualistę, który zawsze musi być własne zdanie i nie umie pracować zespołowo. Jeśli tą osobą (niestety) jest wasza szefowa i chce zmanipulować was wszystkich (twierdzących, że karykatura jest podobna) – niech tym bardziej zamówi drugą wersję karykatury, która ją zadowoli. Nawet grzecznie podajcie jej linka do tej strony i do punktu 17. A jeśli się szefowej boicie – złóżcie się na drugą karykaturę, która JĄ zadowoli.

18. SZANUJ CZAS – swój i nasz. Zdarzają się osoby mające telefon komórkowy, jednak chorobliwie unikające rozmów telefonicznych. Jeśli sądzisz, że co kilka minut będziesz e-mailem zadawać kolejne pytania (oraz przeszkadzać w wykonaniu innego zlecenia) i na każde otrzymasz szczegółową odpowiedź – jesteś w błędzie. Po trzecim pytaniu grzecznie kończymy odpowiadać. Zamiast kilku godzin na pisaninę e-maili z której niewiele wynika, bo nadal czegoś nie wiesz, zatelefonuj i w 5-10 minut uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Naprawdę tak będzie prościej i szybciej.

karykatury karykatura karykaturzysta

19. Karykatury wysyłane (pocztą lub firmą kurierską) włożone w szklaną antyramę starannie pakujemy, zabezpieczając przed uszkodzeniem. Pomimo tego czasem zdarza się rozbicie antyramy, na które nie mamy wpływu (ale karykatura nigdy nie jest uszkodzona). W takim przypadku prosimy o kontakt – doradzimy gdzie kupisz identyczną antyramę. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji – karykaturę wyślemy zrolowaną w sztywnej tubie (cena nie zmieni się) i sam włożysz ją w kupioną przez siebie antyramę. Karykatury wysłane firmą kurierską (dopłata 30 złotych) dochodzą nazajutrz od wysłania.

20. Wiemy, że każdy jest niecierpliwy i jak najszybciej chce zobaczyć gotową karykaturę. Naprawdę warto poczekać! Jeśli jednak koniecznie chcesz zobaczyć skan przed wysyłką – będzie dopłata w formie przedpłaty na konto bankowe (zanim zobaczysz skan). Przed złożeniem zamówienia, koniecznie zapytaj o ile zwiększy to kwotę wykonania usługi oraz wydłuży czas oczekiwania. A poza tym w takich przypadkach czujemy jakiś podstęp. Czyżbyś nie wierzył, że znów wyszło znakomicie i tak jak uzgodniliśmy?

21. Dla przeciętnego zjadacza chleba powyższe zasady są oczywiste i zrozumiałe, nawet gdyby ich tu nie było. Mają głównie pokazać niebezpieczeństwa, których każdy (klient i karykaturzysta) chce uniknąć. Nieporozumienia zdarzają się szalenie rzadko. Dotyczą pojedynczych osób, które z jakiegoś powodu tych punktów nie przeczytały lub nie chciały zrozumieć. Na przykład przesłałeś przypadkowe zdjęcia czyli niepodobne do osoby mającej zostać bohaterem karykatury, w dodatku przekonywałeś karykaturzystę, że jest inaczej. Dlatego jeszcze raz: wybór właściwego zdjęcia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu karykatury, która powstanie.

22. W niektórych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do odmowy wykonania zlecenia, bez podania przyczyny.

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

Twarze – fragmenty karykatur. Pamiętaj: dobre zdjęcia = dobra karykatura.