Weselne porady czyli karykaturzysta na wesele

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – poradnik weselny

W mediach branżowych, na naszym blogu oraz przy różnych okazjach radzimy, jak znaleźć dobrego karykaturzystę na wesele i event. Czym się kierować przy wyborze i dlaczego. Napisaliśmy o tym chyba wszystko, bo w tym zawodzie pracujemy od wielu lat. Bo zdarzały się różne okoliczności i różni klienci. Można nie brać pod uwagę doświadczenia artysty, który informuje i doradza osobom, które po raz pierwszy w życiu będą miały kontakt z karykaturzystą i tą dziedziną sztuki, ale…

Ślubno-weselny stres

Dziś temat z zupełnie innej strony. Zapominamy o sprawach oczywistych, jeśli chodzi o zawód karykaturzysty, o jego talent, szybkość rysowania i ile kosztuje ta usługa. Dziś kilka spostrzeżeń mniej oczywistych, ale nie mniej ważnych. Jak sprawić, aby to wszystko o czym dotychczas pisaliśmy, załatwić jak najlepiej.

Przygotowania do ślubu i wesela, to poważny stres. Organizacja, finanse, nerwowość związana z szybko upływającym czasem i zbliżającym się DNIEM. Najlepiej, żeby wszystko było na już, najtańsze i z górnej półki czyli najlepszej jakości, a tu jeszcze wiele spraw idzie nie tak, jak planowaliście. Tylu spraw należy dopilnować, aby nie było rozczarowania! Jak by tego było mało, nagle pojawia się pomysł, aby zatrudnić karykaturzystę na wesele.

Karykaturzysta na wesele – czego nie robić

Masz mnóstwo spraw na głowie, długa listę do załatwienia i gdzieś na końcu jest też „karykaturzysta na wesele”? Pisząc pierwszy e-mail (i późniejsze) nie dawaj karykaturzyście do zrozumienia, że skoro płacisz – jesteś taki ważny (taka ważna).  Że piszesz równocześnie do wielu innych artystów, czyli nie traktujesz go wyjątkowo (a może sądzisz, że wtedy poda niższe honorarium?)

Nie traktuj załatwienia tej sprawy jak wizytę w banku, gdzie chcesz założyć konto, Jak załatwienie jakieś szalenie ważnej, oficjalnej sprawy urzędowej. Nie idziesz na spotkanie, od którego zależy załatwienie twojej pracy.

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – przeczytaj, jeśli planujesz ślub i wesele

Piszesz e-maila do artysty, który swój talent kształtował przez wiele lat pracy. Codziennie pracował, aby dojść do obecnej pozycji zawodowej. Udziela wywiadów, występuje w TV, otwierał wystawy w różnych krajach (nie piszemy tu o amatorach, bo chyba osoby która kiepsko rysuje raczej nie chciałbyś zaprosić na swoje wesele). Wreszcie – do osoby, która ma spędzić kilka godzin wśród Twoich najbliższych, w najważniejszym (podobno) dniu Twojego życia. Nie udawaj już na samym początku, że jest ci zupełnie obojętne, kogo zapraszasz na wesele!

Dodamy jeszcze jedno: być może karykaturzystę traktujesz z wyższością, bo uważasz, że to artysta uliczny, zarabiający grosze, a Ty organizujesz przyjęcie ślubne dla gości „ą”, „ę” – osób „z wyższej półki”. A może to właśnie karykaturzysta do którego piszesz (a nie miałeś czasu i chęci wyguglować) jest kimś naprawdę wyjątkowym, a jego obecność podniesie prestiż uroczystości?

Nie bądź oficjalna (oficjalny)

Pisząc bardzo oficjalnie (raz jedna osoba powoływała się na przepisy ustawy!) dajesz karykaturzyście do zrozumienia, że jesteś sztywniakiem i takie właśnie będzie wesele – średnio smutna zabawa sztywniaków. Naprawdę chcesz, aby karykaturzysta tak to odebrał i potem sam się tak oficjalnie zachowywał, będąc na Twoim weselu?

Zapamiętaj: karykaturzysta ma być kolejnym gościem Twojego wesela. Ma sprawić, aby wszyscy bawili się jak najlepiej. Lepiej, niż gdyby go nie było. Tak nie będzie, jeśli stworzysz sztuczną barierę: oficjalny usługodawca kontra rodzina i znajomi na weselu. Oficjalne informacje mailowe i telefonicznie – to średnio dobry pomysł. Tym bardziej bezpośrednia rozmowa karykaturzysty z potencjalnym klientem, wiele wyjaśnia. Ty poznajesz karykaturzystę i on ciebie.

weselne porady poradnik weselny ślub wesele

Weselne porady – oryginalny poradnik weselny

Weselne porady: karykaturzysta na weselu

Wszystkie wcześniejsze uzgodnienia mają swoje ukoronowanie podczas weselnej uroczystości. To tutaj okazuje się, czy Twój wybór karykaturzysty był właściwy. Doświadczenie, kultura osobista, poczucie humoru – to nieodzowne cechy karykaturzysty eventowego. Oczywiście pomijając jego talent i wszelkie sprawy zawodowe.

Wiele osób dopiero wtedy może się dowiedzieć, że miły i sympatyczny artysta – marketingowiec tak naprawdę nie umie rysować, a goście nie są zadowoleni z tego co wykonuje. Albo że nie wie jak się zachować w niespodziewanej okoliczności, jest nerwowy i niezbyt miły. Dlatego warto wrócić do naszych wielu innych porad związanych z karykaturzystą na weselu. Ten dzień i ta uroczystość ma być wyjątkowa. Zrób wszystko, aby niewłaściwa decyzja go nie zepsuła.

P.S.
Powyższe porady weselne dotyczą też innych spraw. Także wynajęcia zespołu na wesele, ślubnego fotografa, itd. Potraktuj lekturę tego tekstu, jak poradnik weselny który może się przydać na różne okoliczności.

Weselne porady: (c) Karykatury.com

Zobacz też:
>