Tania fotobudka droższa od dobrego karykaturzysty

tania fotobudka atrakcje event Warszawa

Niedawno zadzwoniła do mnie osoba z firmy, która zawsze na przełomie roku organizuje firmowy event.
– Bo wie pan, w zeszłym roku mieliśmy fotobudkę, a teraz szukamy czegoś innego, ale też fajnej atrakcji. Pomyśleliśmy o dobrym karykaturzyście.

Fotobudka w ostatnich kilku latach podbiła rynek eventowy w Polsce

Małej powierzchni, lekka przenośna „budka” z czymś w środku, co robi zdjęcia osobom, które się w niej znajdą, obok rekwizyty – kapelusze, wielkie okulary, kapelusiki. I jedna, czasem dwie osoby z obsługi fotobudki. Roześmiani i rozluźnieni uczestnicy imprezy, często już po paru drinkach, żywiołowo przebierają się w rekwizyty. Stroją głupie miny oraz pozują w zwariowanych pozach do obiektywu aparatu fotobudki, aby niemal po chwili otrzymać pamiątkowe, szalone zdjęcie z imprezy.

Po kilku godzinach, w okolicy północy stojącą obok fotobudkę wraz z obsługą szybko demontowano, co oznaczało zakończenie tej atrakcji wieczoru. Wiem, bo często fotobudka była w okolicach stanowiska karykaturzysty. Nieprzypadkowo o tym piszę, bo są pewne  podobieństwa tej atrakcji z tym, co robi karykaturzysta eventowy.

karykatury na żywo karykaturzysta na event wesele

Ponieważ wspomniana wyżej rozmowa telefoniczna wywołała temat fotobudki

(a przy okazji niniejszego tekstu), postanowiłem sprawdzić w Internecie kilka spraw związanych z fotobudką. Osobiście uważam, że atrakcja ta przeżyła już swoje apogeum, ale zadomowiła się na eventowym rynku. Mnogość rozmaicie nazywanych fotobudek, to duża konkurencja jakościowa i cenowa. Ponieważ posiadanie fotobudki (czyli zainwestowanie w sprzęt) nie jest wielkim wydatkiem, a obsługa nie wymaga specjalnych zdolności jak w przypadku wieloletniej nauki rysowania karykatur, fotobudkowa konkurencja jest obecnie ogromna.

Korzystając z internetowej wyszukiwarki, wpisałem frazę „tania fotobudka”, aby zorientować się w cenach tych najtańszych. Okazuje się, że wynajęcie nawet tej najtańszej fotobudki, kosztuje taniej niż wynajęcie wysokiej klasy karykaturzysty eventowego. Sposób wyliczenia kwoty – od liczby godzin plus koszt dojazdu – wszystko jak w działalności znanych z mediów karykaturzystów z Karykatury.com, ale jak by nie liczyć – drożej. A przecież są też lepszej jakości, bardziej profesjonalne „fotobudki”, a więc oferujące wyższe stawki.

Można powiedzieć, że najtańsza fotobudka

to tak jak dwóch najtańszych karykaturzystów amatorów albo drożej niż (jak już napisałem) jeden znakomity karykaturzysta eventowy. Idąc dalej tym tropem, nie wnikając w szczegółowe wyliczeń – można wynająć na imprezę jedną wypasioną fotobudkę albo dwóch świetnych, szybko rysujących karykaturzystów eventowych – cena będzie podobna.

Czytając te słowa, niektórzy właściciele fotobudek mogą się obruszyć – niby z jakiej racji porównywać fotobudkę z karykaturzystą? Karykaturzysta nie zainwestował kilku tysięcy w sprzęt, nie jest tak widowiskowy jak fotobudka, poza tym nie zrobi tyle karykatur, ilu ludziom zrobimy zdjęcia w fotobudce. Jeśli ktoś faktycznie tak uważa (wiem, że praca karykaturzystów jest często niedoceniana i traktowana jako jeden z ostatnich punktów atrakcji eventu, z którego można zrezygnować jeśli wszystko nie mieści się w budżecie) oznacza, że niewiele wie.

Pomijając tanich amatorów-karykaturzystów

(firmy eventowe takich też zatrudniają), aby profesjonalny karykaturzysta doszedł do dużej wprawy, musi rysować przez wiele lat i jest to dla niego niebagatelna inwestycja w swoje umiejętności, pozycję zawodową i w to, że teraz może tyle zarabiać podczas kilkugodzinnej imprezy. Naprawdę szybki karykaturzysta (patrz: niżej podpisany) nie obija się, lecz rysuje co chwilę kolejną osobę ze stojącej obok kolejki. A ponieważ jak już napisałem, nieraz obserwowałem działalność ustawionej obok fotobudki, nie widziałem tam kolejki, a osób sfotografowanych przez fotobudkę wcale nie było więcej niż osób narysowanych przez mnie.

Widowiskowość atrakcji to rzecz względna – fotobudka i jej kolorowe gadżety (kapelusiki, okularki, szale i inne bajery) oczywiście z daleka przykuwają uwagę wszystkich. Ale trudno, aby rysując miał na głowie czapkę z pawim piórem i siedział na kolorowej piłce lekarskiej, co chwilę podskakując. Na pewno zwraca uwagę mocna lampa (odpowiednie oświetlenie dla karykaturzysty eventowego jest niezbędne) albo też czasem ustawiona (sposoby są różne) informacja, że tu można otrzymać karykaturę.

karykatury wesele atrakcja weselna

Jakieś podsumowanie?

Profesjonalni karykaturzyści eventowi wciąż czekają na odkrycie eventowej branży, choć od dawna mają pracę i są sprawdzoną atrakcją każdej imprezy, niezależnie od ilości atrakcji działających obok. Fotobudka – cóż, jest i będzie. I niech na rynku zostaną najlepsi. A uczestnicy wieczornych eventów na luzie lubią atrakcje i niespodzianki oraz pamiątki po imprezie – czy to będzie szalone zdjęcie, czy śmieszna karykatura.

Tekst: (c) Karykatury.com

Osoby, które tu trafiły, szukały także: fotobudka warszawa, fotobudka wesele, fotobudka wynajem, fotobudka cena, fotobudka cena wynajmu, fotobudka cena na wesele, fotobudka do wynajęcia, fotobudka na event, fotobudka ile kosztuje, fotobudka imprezy, fotobudka na wesele cena, fotobudka wesele cena.