Poszukiwacze tanich karykaturzystów

tani karykaturzysta amator karykatury

Nie wiem, czy w Polsce są osoby które planują kupić samochód i naiwnie sądzą, że akurat wtedy gdy chcą go kupić, cudem znajdą wariata, który chce sprzedać swoje auto powiedzmy za połowę wartości

Przynajmniej raz w miesiącu zgłaszają się do nas osoby, które chcą zatrudnić wysokiej klasy karykaturzystę na (elegancką) imprezę i wydaje im się, że będzie to kosztować okazyjnie tanio. Takie osoby zgłaszają się do karykatury.com w nadziei, że kogoś takiego tu znajdą. I są zdziwione, bo okazuje się, że wysoka jakość usługi, ogromne doświadczenie, solidność – wcale nie oznaczają najniższej ceny. Są osoby (firmy), które na ekskluzywną imprezę firmową, często niemal na ostatnią chwilę, poszukują taniego amatora w Internecie. Mają nadzieję, że nie tylko będzie tańszy od profesjonalisty, ale akurat tego wieczora stworzy coś wspaniałego i uczestnicy imprezy nawet nie poznają, że rysował ich totalny amator. Warto pomarzyć…

Poszukiwania karykaturzysty (najlepiej wymarzonego profesjonalisty, który przyjedzie kilkaset kilometrów i zrobi setkę karykatur za honorarium, które profesjonalny karykaturzysta uznaje za śmieszne) – jak było do przewidzenia, nie przyniosły rezultatu. Poszukiwacz tanich karykaturzystów poddaje się i zaczyna wreszcie rozumieć, że szansa na sukces zbliża się do zera. Że na odludzie, na które można dotrzeć tylko samochodem z GPS-em, nie znajdzie nikogo, kto umie rysować cokolwiek, w dodatku ma ochotę tu przyjechać w określonym dniu, o określonej porze na imprezę.

Przerażony klient wciąż szuka

Zdruzgotany poszukiwacz przypomina sobie otrzymaną e-mailem ofertę profesjonalnego karykaturzysty, który podał swoją standardową, rynkową stawkę, z doliczeniem kosztu dojazdu. 2 tygodnie temu ta kwota była „za wysoka” (może nawet koszmarnie wysoka?), więc poszukiwacz tanich karykaturzystów nawet nie raczył podziękować za otrzymanie oferty. A teraz od razu telefonuje.

– Proszę pana, powiem szczerze, przez 2 tygodnie poszukiwałam kogoś taniego na naszą imprezę, skorzystałam ze wszystkich możliwości i niestety nikogo nie znalazłam. No i jest pan ostatnią deską ratunku. Niech będzie, zapłacimy, tylko niech pan powie, czy ten termin ma pan jeszcze wolny i może przyjechać.

karykaturadek podróże karykatury Polska karykaturzysta

Wybrane miejsca, które jako karykaturzyści eventowi odwiedziliśmy w ostatnich miesiącach

Jak było do przewidzenia (ale nie dla poszukiwacza tanich karykaturzystów), profesjonalny karykaturzysta który 2 tygodnie temu termin miał jeszcze wolny i deklarował, że może przyjechać, teraz jest poza zasięgiem. Już podpisał umowę na ten wieczór z inną firmą. Taką, która od razu uznała, że jego standardowa cena usługi oraz oferta jest rozsądna i nie warto tracić czas na szukanie tanich karykaturzystów.

– I co ja teraz zrobię? Podpisałam umowę i zapewniłam, że na 100% załatwię profesjonalnego karykaturzystę! Wie pan co? Dopłacę więcej niż od firmy dostanę, zapłacę więcej niż 2 tygodnie temu pan chciał! Niech pan ratuje człowieka!

Niestety było za późno. Ten i kilku innych profesjonalnych karykaturzystów eventowych z Karykatury.com już było zajętych. Bo tego samego dnia, w dodatku w sobotę (czyżby niespodzianka?) w Polsce NIE odbywa się tylko jedna impreza. I nie tylko na jedną imprezę chcieli zaprosić profesjonalnych karykaturzystów eventowych.

Ostatnia deska ratunku?

Zrozpaczonej poszukiwaczce została jeszcze jedna opcja poszukiwania: osobista podróż do Zakopanego i szukania jakiegoś karykaturzysty ulicznego na Krupówkach. Ale od razu każdemu podpowiemy: jeśli jest mróz, w ogóle na dworze zimno – i tak żadnego karykaturzysty lub portrecisty tam nie znajdziesz. Wiemy, bo do jakiś czas rysujemy na imprezach firmowych organizowanych w hotelach w Zakopanem i okolicach, o każdej porze roku.

Dobry karykaturzysta za dobrą cenę – jak załatwić?

Jeśli naprawdę poszukujesz karykaturzystę, w dodatku profesjonalnego karykaturzystę eventowego (można ich policzyć na palcach najwyżej dwóch rąk), nie licz na cud. Poniżej kilka podpowiedzi.

atrakcje na eventy firmowe

1. Jeśli to ma być naprawdę impreza na wysokim poziomie, nie oszczędzaj na wszystkim, a już na pewno nie na karykaturzyście.
2. Jeśli jako organizator imprezy zobowiązałeś się załatwić karykaturzystę – załatw go póki profesjonalista pisze, że ma wolny termin. Nie szukaj za wszelką cenę taniego amatora.
3. Nie szukaj na ostatnią chwilę. Im bliżej terminu imprezy tym mniejsza szansa, że karykaturzysta (eventowy lub jakikolwiek, w tym amator) jest wciąż wolny lub nie ma jeszcze konkretnych planów na ten dzień. Na niektóre terminy mamy w Karykatury.com rezerwacje (umowa, zaliczka) z 6-12-miesięcznym wyprzedzeniem, a nawet wcześniej.
4. Po otrzymaniu oferty – podziękuj za nią i zarezerwuj termin chociaż na 24 godziny. To nic nie kosztuje. Każdy rozsądny człowiek zostawia sobie dzięki temu „wyjście awaryjne”.
5. Nie sądź naiwnie, że skoro chcesz komuś dać zarobić, to jesteś górą. Nie. To ty jesteś w potrzebie, to ty potrzebujesz zorganizować karykaturzystę. I to jak najlepszego, zgadza się?
6. Nie sądź naiwnie, że w Polsce jest cała masa karykaturzystów. To wyjątkowo rzadki zawód. A co dopiero – spośród  profesjonalistów znaleźć takiego, który wsiądzie w samochód i przejedzie kilkaset kilometrów akurat na twoją imprezę. Naprawdę sądzisz, że zrobi to taniej niż karykaturzyści uliczni?

Tekst: (c) Karykatury.com