Ile trzeba czasu na zrobienie karykatury?

karykatury na żywo atrakcje na event karykaturzysta eventowy

Karykatura karykaturze nierówna. Karykaturzyści też są różni – jest szybki karykaturzysta lub pracujący powoli. Karykatury wykonane ze zdjęcia (na ich wykonanie trzeba więcej czasu) i te rysowane na żywo, na imprezie – to dwie całkiem inne sprawy

Ile czasu potrzeba na zrobienie karykatury? Ile czasu zajmuje panu wykonanie karykatury? – coraz częściej w Karykatury.com słyszymy to pytanie. Zarówno od osób po prostu ciekawych, jak i od osób które planują zamówić usługę rysowania karykatur na żywo.

Karykatura ze zdjęcia

Tu czas wykonania jest zależny od autora. Od tego, ile czasu zwykle to mu zajmuje. To z kolei jest zależne od wielu spraw, w tym jakości otrzymanych zdjęć czy aktualnej ilość innych zleceń. Także od techniki wykonania oraz rozmiaru.

Wielu laików jest przerażonych, słysząc że są 2 tygodnie do deadline (terminu odbioru gotowej karykatury), a karykaturzysta nadal jej nie zaczął. Ci ludzie prawdopodobnie sądzą, że karykaturzysta nad jedną karykaturą siedzi od rana do nocy przez 2 tygodnie. Wystarczyłoby chwilę pomyśleć. Skoro płacę mu kwotę X, a na wykonanie dwóch karykatur potrzebuje miesiąc – czy jest w Polsce możliwe utrzymanie rodziny za kwotę 2x? To ile musiałaby kosztować taka JEDNA karykatura, żeby profesjonalista wyżywił rodzinę? Tysiąc, dwa, trzy? I ile osób chciałoby tyle za nią zapłacić? Uspokajam: to trwa znacznie krócej!

Jaka jest więc odpowiedź na pytanie? Przyjmijmy, że to trwa od godziny wzwyż. Podobno niektórym zajmuje to 2-3 dni, choć trudno mi uwierzyć, że tutaj „dni” faktycznie oznaczają dni – czyli kilkunastogodzinna praca od rana do nocy, z krótkimi przerwami na posiłek i toaletę. Tym niemniej, jest jeden karykaturzysta, który robi to niesłychanie szczegółowo, z benedyktyńską cierpliwością, a efekt jest znakomity. W tym przypadku mogę uwierzyć, że trwa to kilka dni. I ma to odzwierciedlenie w cenie: 5 tys. złotych za karykaturę (tak, karykaturę – jednej osoby).

Karykatura na żywo

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż szybkość rysowania podczas eventów w których uczestniczy duża ilość uczestników, jest szalenie ważna, jeśli nie najważniejsza (oczywiście poza jakością artystyczną). Dlatego często karykaturzyści uliczni, choć często doświadczeni w rysowaniu na żywo, nie sprawdzają się. Tu nie można rysować w spokoju i na całkowitym luzie, uśmiechać się, zagadywać, żartować. Tu jest duża presja, wokół karykaturzysty gromadzą się nie przechodnie, zaciekawieni gapie, ale osoby które faktycznie chcą mieć swoją karykaturę, i to jak najszybciej. Najlepiej już, od razu. Może nawet próbują poganiać i ostentacyjnie pokazują, że się niecierpliwią.

Firmy eventowe mają coraz większą świadomość, że powinny zatrudniać karykaturzystów eventowych, a szybkość rysowania to postawa. Ile potrzeba czasu na jedną karykaturę? Należałoby założyć do 5 minut na jedną, raczej nie dłużej (chyba że uczestników eventu jest bardzo mało, mają czas i ochotę długo pozować. Na przykład 15-20 minut. Przedsiębiorcy, ludzie szanujący każdą minutę swojego życia, nawet na luźnej wieczornej imprezie, zwykle uznają że nie warto „tracić” tyle czasu i rezygnują z tak długiego pozowania.

Niektórzy karykaturzyści nie umiejący rysować szybko, pod presją – twierdzą że karykatura 2-3 minutowa to nic nie warty szkic, za to 7-10-minutowa – to wspaniałe, efektowne dzieło. Nic z tych rzeczy, tu nie chodzi o te kilka minut różnicy. Po prostu trzeba umieć rysować, mieć doświadczenie, robić to od wielu lat. Ale może niektórzy klienci dają sobie wciskać kit i wierzą, że karykatura 5-6-minutowa to chłam, a 7-minutowa to już efetowne dzieło.

Nieznajomość branży eventowej

Przedstawiciele sporej ilości firm eventowych, nawet tych które działają na rynku od ponad 20 lat, może wiele wiedzą o organizacji eventów, jednak niewiele o pracy karykaturzystów eventowych. Wciąż wydaje im się, że karykaturzysta na wykonanie jednej karykatury potrzebuje aż 15 minut. Dlatego w oficjalnych zapytaniach o możliwość wykonania takiej usługi na evencie (nawet takim, w którym uczestniczy ponad pół tysiąca osób) piszą, że poszukują karykaturzystów rysujących jedną karykaturę przez kwadrans. Czyżby za podobną kwotę zamiast ponad setki narysowanych osób w kilka godzin, chcieli mieć tylko kilkanaście narysowanych osób? Nie chcieliby zatrudnić kilka razy szybszych karykaturzystów? Po prostu nie mają elementarnej wiedzy.

Dlatego karykatury.com chętnie wyjaśniają ten temat – w rozmowie telefonicznej lub pocztą elektroniczną. Nie wykluczone jednak, że niektórzy nadal nie są w stanie uwierzyć, że jedną dowcipną karykaturę można wykonać nawet w 100 sekund czyli mniej niż w 2 minuty. Albo w 3-5 minut (bo każdy karykaturzysta eventowy ma swoje, wypracowane przez lata, tempo pracy). Najlepszym sposobem, aby uwierzyć czy w ogóle istnieje możliwość tworzenia karykatur w tak ekspresowym tempie, jest nawiązanie współpracy z nami.

Tekst: (c) Karykatury.com