Karykatury nie rysują się same

karykatura karykatury dzieło sztuki talent

Karykatury nie rysują się same – to ostatnio jedno z moich ulubionych powiedzonek. Niektórzy mogą twierdzić, że jest oczywiste i banalne, inni od zrozumienia tego powiedzonka winni rozpoczynać poszukiwanie karykaturzysty. Tego, który wykona karykaturę ze zdjęcia albo tego, który zostanie zaproszony na imprezę aby tworzyć karykatury na żywo.

Wielu i tak nie zrozumie sensu powyższego  powiedzonka, które kiedyś może awansować do miana „złotej myśli”. Raczej nie zrozumieją tego ci, którzy wpisują w wyszukiwarkę frazę „tania karykatura” oraz „tani karykaturzysta” i potem ochoczo zamawiają u amatorów coś, to teoretycznie jest karykaturą. Ci, którzy szukają jakiegokolwiek autora, który wykona jakąkolwiek karykaturę, byle była jak najtańsza.

Tani koszmarek

Niektórzy zmieniają zdanie na widok otrzymanej produkcji i łapią się za głowę, krzycząc „Co za koszmarek! Ja za coś takiego zapłaciłem / zapłaciłam!” Ci już wiedzą, co oznacza powiedzenie „Karykatury nie rysują się same”. Bo kluczem do sukcesu jest znalezienie karykaturzysty. Nie plastyka najtańszego, robiącego najtańsze karykatury, kogoś całkiem przypadkowego, ale karykaturzysty. Kogoś, kto na tym fachu się zna, umie to robić. Ma doświadczenie. Jest kimś, a nie po prostu twierdzi, że jest karykaturzystą.

Poczucie piękna

Narysować coś, co będzie przynajmniej poprawne – dla niektórych, to nic niezwykłego i wyjątkowo trudnego. Dla innych – to nieosiągalne marzenie. Gdyby każdy umiał rysować karykatury – po co szukać karykaturzysty i zamawiać u niego karykaturę? Dodajmy jeszcze: aby ocenić czy coś jest dobre czy nie – konieczny jest smak, gust. Dla niektórych każde działanie plastyczne jest fenomenem i dziełem sztuki. Prości ludzie patrzą na kartkę papieru i widzą bazgrołek. Inni ten sam „bazgrołek” podziwiają, bo został wykonany własnoręcznie przez Picassa i jest dziełem sztuki, które chciałoby mieć w swych zbiorach niejedna znana galeria i muzeum. Bo to, kto wykonał „bazgrołek” ma znaczenie, nawet jeśli niektórzy nigdy tego nie będą w stanie zrozumieć. I uwierzyć, że ten „bazgrołek” ma jakąkolwiek wartość artystyczną i materialną.

Kim jest twórca

Podobnie z karykaturami. Dla niektórych klientów są tylko karykatury „tanie” i „drogie”. Dla innych, liczą się inne sprawy, choćby to czy karykatura będzie dobra czy kiepska. Podobna lub niepodobna do narysowanej osoby. Narysowana z klasą przez fachowca i efektowna albo napacykowana, wymęczona przez amatora. A to zależy przede wszystkim od jednego – od twórcy, autora karykatury. Od tego kim jest, co w życiu osiągnął, jaki ma talent. I od wielu innych spraw, które powodują, że człowiek i artysta jest tym, kim w tym momencie życia jest.

Na zakończenie

Obojętnie jak długi byłby ten tekst, i tak wiele osób pewnie go nie zrozumie. Wciąż będą poszukiwani „tani karykaturzyści”, a nie „efektowne karykatury” lub „wspaniały prezent”. Wciąż będą ludzie nie rozumiejący dlaczego jakiś „bazgrołek” inni nazywają dziełem sztuki. Dlaczego produkcja artystyczna artysty oraz działanie plastyczne amatora mają inną wartość – zarówno pod względem artystycznym, jak i finansowym. Ale jeśli choć jedna osoba zrozumiała powyższy tekst – osiągnął on swoje zadanie.

Tekst: (c) Karykatury.com