Super atrakcja: tania karykatura

tanie karykatury tania karykatura

W sporcie panują zasady, których sportowcy muszą się trzymać, jeśli chcą startować w zawodach. Komu zasady nie odpowiadają – nie startuje. Kto chce omijać zasady i oszukiwać wszystkich środkami dopingowymi – prędzej czy później musi liczyć się z konsekwencjami. Sztuki plastyczne nie są czymś, co można sklasyfikować podobnie jak w sporcie. Nie ma medali, nie ma mistrzów świata czy Polski, a jeśli są jakieś konkursy – na pewno każdy stworzy coś innego, całkiem inaczej i jurorzy mogą mieć problemy z wyborem najlepszych dzieł.

W sztuce karykatury niby też są jakieś zasady, ale każdy twórca traktuje je na swój sposób. Na szczęście, bo karykatura to nie produkt, który wychodzi z fabryki, a każdy karykaturzysta inaczej widzi świat. Na pewno można konkurować jakością tworzonych prac, poziomem artystycznym i kilkoma innymi sprawami. Niektórzy wolą jednak konkurować… cenami. Niskie ceny, rabaty i promocje, to dobra wiadomość dla klientów supermarketów, ale czy również dla osób które chcą zamówić karykaturę?

W pewnym portalu aukcyjnym zdarza się oglądać oferty totalnie amatorskie, z adekwatnymi cenami. Jeśli ktoś wycenia swoją pracę mniej niż skromnie, jeśli deklaruje wykonanie karykatury za kwotę podobną do ceny bochenka chleba (albo jak kto woli, taniego piwa), nie tylko jest totalnym amatorem (zakładam, że takie oferty nie są dowcipami), ale chyba umiera z głodu, a już na pewno nie traktuje siebie i swojej pracy tak jak powinien.

Walkę o uzyskanie jak najtańszej ceny stworzonej przez siebie karykatury (tej, która wkrótce ma powstać) można też spotkać w internetowych portalach z ogłoszeniami. Już tytuły takich ogłoszeń kuszą amatorów najtańszych karykatur. Wręcz krzyczą:

Karykatury TANIO!!!

• Karykatury, niskie ceny!!!
• Karykatury na zamówienie TANIO!!!
• Karykatury i portrety na zamówienie! Tanio!
• PORTRETY I KARYKATURY!!!!!! Tanio…!
• portrety, karykatury na zamówienie tanio!!!

Często powtarzane tytuły świadczą o tym, że ogłoszenia taśmowo stworzyły te same osoby, mające dużo czasu i mało klientów. Inna grupa twórców karykatur, już bez zbędnego podniecenia, więc chyba  świadomie, pisze tak:
• PORTRET KARYKATURA KARYKATURY – TANIO SOLIDNIE
• tanie karykatury
• KARYKATURA KARYKATURY tanio
• KARYKATURA, KARYKATURY tanio i szybko
• Karykatura, karykatury – szybko, tanio, solidnie
• Karykatury na zamówienie ze zdjęć, profesjonalnie, tanio
• Karykatury i portrety na zamówienie tanio!!
• tanie karykatury
(Przepraszamy autorów, ale w części powyższych tytułów zmieniliśmy interpunkcję i pisownię, aby było strawne w czytaniu).

Nieistotne, jaka konkretnie kwota kryje się pod określeniem „tanio”. Tanio, to jak wiemy synonim takich określeń, jak: byle jak, słabo, marnie, niesolidnie, kiepsko, amatorsko, kiczowato… Nawet nie warto oglądać umieszczonych obok przykładów „karykatur”, a co dopiero zamawiać i płacić za takie produkcje. Ale zdarzają się śmiałkowie skuszeni na „taniość”. Bo gdyby ich nie było, nie byłoby też tanich karykaturzystów.

Co jakiś czas do Karykatury.com

zgłaszają się niedawni klienci „tanich karykaturzystów”, z prośbą o wykonanie karykatury ze zdjęcia. Już wiedzą, że nie warto korzystać z taniej oferty. Że nie warto zamawiać i płacić za wyprodukowanie niepodobnych do nikogo potworków. Że na pewno nie jest to dobry prezent, ale obciach. Zniesmaczeni jakością tego co otrzymali i totalnym brakiem podobieństwa tego co zostało narysowane z tym co było na zdjęciu, szukają ratunku o fachowców. W ostatniej chwili, bo czasu na zrobienie karykatury jest już bardzo mało. Ci, którzy koniecznie chcieli zaoszczędzić i zapłacili za tanią karykaturę, teraz zamawiają ją u profesjonalisty (jest na pewno drożej niż u amatora), w dodatku dopłacając za express. Na własne oczy widzą potem różnicę pomiędzy tanim amatorem i profesjonalistą. A potem za efekt dziękują… bardziej niż inni, bo zobaczyli różnicę między „tanią karykaturą” a profesjonalnie wykonaną u fachowca. I już zawsze ignorują ogłoszenia z tekstem „tanie karykatury”.

Rywalizowanie taniością oraz niskim poziomem artystycznym nie jest dobrym pomysłem. Prędzej czy później tani „karykaturzyści” zrozumieją, że z karykatur za kilka, kilkanaście czy nieco więcej złotych nie są w stanie wyżywić rodziny i zapłacić za czynsz. Ale jak znamy życie, wtedy przyjdą po nich kolejni tani amatorzy oraz kolejni klienci zwabieni na „taniość”.

Tani karykaturzyści

(wbrew temu, co wielu uważa) pełnią swoją pozytywną, wręcz edukacyjną rolę. To dzięki nim laik nie znający się na tworzeniu karykatur poznaje co jest produktem marnym, a co produktem dobrej jakości. Choćby dlatego, że może rozpoznać czy coś (ktoś) co zostało narysowane, jest niepodobne do twarzy konkretnej osoby. Klient taniego karykaturzysty przy okazji edukuje się sam, bo kolejnym razem solidnie pomyśli, zanim zamówi coś okazyjnie taniego.

Tekst: (c) Karykatury.com

> Tu nasza oferta