Sic Bo – ciekawostki i historia gry z Chin

gra sic bo ciekawostki historia gry

Bardzo wiele osób zapewne wybiera dla siebie legalne kasyno online ze względu na darmowe automaty do gry, jak i również na prawdziwe pieniądze, czy gry klasyczne. Szczególnym powodzeniem cieszą się takie gry jak ruletka, blackjack, bakarat czy poker. Jednak coraz częściej w kasynach pojawia się i jest wykorzystywane przez graczy Sic Bo. Chcielibyśmy zatem przyjrzeć się temu, czym jest ta gra i jak należy się z nią obchodzić.

Co warto wiedzieć o Sic Bo?

Omawiana przez nas gra znana jest przede wszystkim jako Sic Bo. Jednak w wielu miejscach można spotkać się także z takimi określeniami jak: tai sai, dai siu, big and small czy też hi-lo. Sic Bo to starożytna chińska gra, która w ostatnim czasie stała się dość popularna na Zachodzie. Przyjmuje się, że gra ta powstała właśnie w czasach starożytnych, mniej więcej w tym samym czasie, co karate. Choć dziś używa się do niej klasycznych kości, to dawniej korzystano z innych rozwiązań. Zasady były jednak podobne. Z czasem gra ta oczywiście ewoluowała, więc trudno jest nam stwierdzić, kto i kiedy odpowiada za jej obecny kształt. Wiadomo, że już bardzo dawno temu była jedną z ulubionych rozrywek wśród wojowników. Z czasem gra ta trafiła na dwory elit, a potem do całego społeczeństwa. Z początkowej formy zabawy i relaksu stała się elementem hazardowym. Ponieważ wiele krajów prowadziło handel z Chinami, gra ta szybko się rozprzestrzeniła. Przyjmuje się, że na przełomie XIX i XX wieku dotarła wraz z chińskimi emigrantami do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyła szybko popularność. Dziś obecna jest nie tylko w kasynach naziemnych, lecz także i internetowych.

Jak wygląda rozgrywka?

Sic Bo to gra losowa rozgrywana trzema kostkami. Można w kasynach zetknąć się z jej oryginalną formą, jak i wersjami Grand Hazard czy Chuch-a-luck. My zajmiemy się jednak klasyką. Z początku gra może się wydawać bardzo skomplikowana, zwłaszcza w momencie, kiedy spojrzymy na stół do obstawiania zakładów. Jest on nawet bardziej rozbudowany niż w przypadku ruletki. Dzieli się on na dwie sekcje: małe i duże zakłady. Możemy mieć potencjalne wyniki rzutu kośćmi od 4 do 17. W przypadku małych jest to zakres od 4 do 10, w przypadku dużych od 11 do 17. Można od razu zauważyć, że brakuje tutaj wyniku 3 i 18. Jeśli bowiem wylosujemy 1 + 1 + 1 bądź też 6 + 6 + 6, to automatycznie przegrywamy.

W Sic Bo możemy zatem niczym w ruletce postawić prosty zakład, gdzie obstawiamy, że suma będzie niższa/równa lub wyższa niż 10. Wtedy też nasza wypłata to 1 do 1. Istnieje także okazja do obstawienia konkretnego wyniku. Tutaj wysokość ewentualnej wypłaty zależna jest od wyniku. Przy 9, 10, 11, 12 jest to wypłata 6 do 1. Przy 8 i 13 to 8 do 1, przy 7 i 14 to 12 do 1, przy 6 i 15 to 17 do 1, przy 5 i 16 to 30 do 1, a najwyżej, to 50 do 1 można wygrać dzięki 4 bądź 17.

Można także postawić zakład na kostkę, gdzie przewidujemy, że na co najmniej 1 z 3 kości będzie dana liczba. Przy 1 kości wypłata to 1 do 1, przy 2 to 2 do 1, a przy 3 to 3 do 1. O wiele bardziej ryzykowne są zakłady podwójne i potrójne. Tu stawiamy, że na 2 lub 3 kościach będzie identyczna liczba. Można wtedy wygrać 20 do 1 lub 30 do 1. Oprócz tego są jeszcze zakłady kombinowane na dwie kości, konkretny zestaw trójek.

Rozgrywka jest tu banalnie prosta:

  • najpierw wybieramy co najmniej 1 interesujący nas zakład,
  • po skończonym czasie na obstawianie, zakłady zostają zamknięte,
  • za pomocą specjalnej skrzynki krupier potrząsa kośćmi i wyrzuca je na stół,
  • sprawdzamy wynik i czy udało się nam ewentualnie wygrać.

zawsz / 1100