Rysowanie na żywo – ile karykatur w godzinę?

karykaturzysta na weselu karykatury atrakcje na firmowy event atrakcje na wesele

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas wyboru karykaturzysty na firmowy event, wesele czy inną okazję – jest jego sprawność manualna. Pytanie „ile karykatur w godzinę jest pan w stanie narysować” pada coraz częściej. A jeszcze nie tak dawno podstawowym pytaniem stawianym na początku rozmowy (lub korespondencji) z karykaturzystą, było pytanie o cenę. O to, ile wynosi jego standardowa stawka za godzinę rysowania karykatur.

Jakiś czas temu klientka zainteresowana wynajęciem karykaturzysty na imprezę, napisała do nas: „Kontaktując się z karykaturzystami zawsze słyszałam odpowiedź, że 7 karykatur w ciągu godziny to jest max co można zaoferować”.

Z kilku powyższych zdań można wysnuć sporo wniosków:

1. Dla klienta organizującego event ważna jest szybkość rysowania czyli chce, aby jak najwięcej uczestników otrzymało swoją podobiznę. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy uczestników eventu będzie naprawdę dużo.

2. Klient, który niewiele wie na temat pracy karykaturzystów eventowych, ale naprawdę jest zainteresowany zatrudnieniem karykaturzysty, chce się wgłębić w temat. Szuka, kontaktuje się z kilkoma kandydatami, porównuje oferty. Poświęca na to trochę czasu. Chce wybrać jak najlepszego karykaturzystę na konkretny event. Takiego, który najlepiej spełni oczekiwania.

karykatury na żywo wesele karykaturzysta karykatura

Szefowi Karykatury.com wystarczy 100 sekund, aby na imprezie narysować twarz jednej osoby. W Nowym Jorku napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”

3. Każdy karykaturzysta ma swój styl pracy, temperament i doświadczenia artystyczne. Każdy rysuje inaczej, co dotyczy też szybkości rysowania. Dla wspomnianego wyżej karykaturzysty 7 karykatur w godzinę jest szczytem jego możliwości, którego nie jest w stanie przeskoczyć. Nie raz próbował, sprawdzał z zegarkiem na ręku i wie, że więcej niż 7 karykatur w godzinę nie jest w stanie narysować. To znaczy pewnie mógłby, ale mocno odbiłoby się to na jakości jego produkcji. Tego nie chce i wie, że obniżoną jakość (spowodowaną przyspieszeniem rysowania) dostrzegą osoby rysowane.

4. Wiele osób celowo lub podświadomie porównuje siebie do innych. Skoro dla wspomnianego wyżej karykaturzysty 7 karykatur w godzinę to jego maksymalna, wielokrotnie sprawdzona wydajność – wydaje mu się, że inni nie są w stanie rysować szybciej od niego. Albo wie, ale wmawia klientowi, ze to niemożliwe. Może niektórzy w to uwierzą i zatrudnią akurat jego.

5. Chociaż klient pyta karykaturzystę o szybkość rysowania, wcale nie oznacza to, że inne sprawy całkowicie ignoruje. Do pytania o wysokość honorarium przejdzie zaraz po tym, jak odpowiedź na wcześniejsze pytanie go zadowoli. Poza tym najprawdopodobniej przykłady karykatur konkretnego karykaturzysty już widział na jego stronie www.

atrakcje na eventy firmowe

Kliencie, nie nabierz się

* Niektórzy karykaturzyści (ci, którzy rysują wolniej) próbują potencjalnych klientów przekonywać, że efekt pracy karykaturzystów rysujących szybciej, jest zdecydowanie gorszy. – Wprawdzie rysuję powoli, ale w lepszym stylu – zdają się przekonywać. Czy faktycznie karykatura 3-minutowa jest 300 procent mniej efektowna od karykatury 9-minutowej? Czy tylko ta druga się spodoba, zasługuje na oprawę w ramce i pochwalenie się znajomym? I czy takie tłumaczenie przekona klienta, aby na 500-osobowy event zatrudnił powoli rysującego karykaturzystę? (7 karykatur w godzinę, to jednak niedużo).

* Część karykaturzystów obok internetowej oferty rysowania na eventach prezentuje swoje prace, które stworzyli przez godzinę albo dłużej. Owszem, często efektowne, ale czy klient nabierze się na to i uwierzy, że takie cuda ktoś jest w stanie narysować na żywo, podczas eventu, w w kilka minut? Okazuje się, że niektórych klientów można na to nabrać, jest to skuteczne. Już na imprezie, po wykonaniu pierwszej karykatury klient rozumie swój błąd. Wie, że został oszukany i tego (niezbyt uczciwego) karykaturzysty już nie zatrudni. Uczciwość w każdej branży jest ważna, także w branży eventowej.

Tekst: (c) Karykatury.com