Jedna karykatura za kilka złotych?!

zdjęcie do karykatury malarz karykaturzysta

Temat już poruszaliśmy na blogu Karykatury.com, ale wracamy do niego, tym razem pisząc trochę inaczej. Ile według laika powinno kosztować wykonanie jednej karykatury? I czy możliwe, aby karykaturzysta utrzymał rodzinę + państwo (podatki) wykonując jedną karykaturę za… kilka złotych? Ile karykatur musiałby ich zrobić każdego miesiąca?

Prezent dla nauczyciela

Zakończenie roku szkolnego, to czas, gdy zgłaszają się do nas osoby (rodzice), chcący zamówić prezent dla nauczyciela lub wychowawcy klasy. Zatem prezent składkowy. Wydawać by się mogło, że po zebraniu rozsądnej kwoty od rodziców każdego ucznia klasy nie powinno być problemu z uzyskaniem wystarczającej kwoty pieniędzy, aby zamówić karykaturę i mieć fajny prezent.

Cała klasa do narysowania

Okazuje się jednak, że nie zawsze to takie proste. Tym bardziej, jeśli jest pomysł, aby wręczyć nauczycielowi karykaturę, na której będzie on + cała klasa, np. 15 uczniów. Jest oczywiste (chyba dla każdego), że 1 kg jabłek kosztuje kwotę X, a 16 kg jabłek kosztuje sporo więcej, najczęściej 16X. Skoro ktoś nie ma pieniędzy na 16 kg, może chociaż kupi 1 kg jabłek? Też się nimi naje (napełni swój brzuch).

Czasem jesteśmy w stanie wyjaśnić potencjalnemu klientowi, żeby zamówił fajną karykaturę nauczyciela, skoro nie ma wystarczającej kwoty pieniędzy na planszę, na której jest 16 osób. Ale nie zawsze.

Ile kosztuje praca karykaturzysty?

Niedawno zatelefonowała mama – przedstawicielka rodziców uczniów, która w imieniu wszystkich chciała zamówić karykaturę, na której będzie nauczyciel w otoczeniu 15 uczniów (czyli całej klasy). Po krótkiej rozmowie i podaniu naszej standardowej stawki okazało się, że zebrana kwota nie wystarczy nawet na wykonanie… karykatury nauczyciela + jej wysyłkę. Mama szczerze nawet powiedziała, że dysponuje kwotą 150 zł za wszystko. Widocznie rodzice stwierdzili, że to bardzo rozsądna kwota za wielogodzinną pracę profesjonalnego karykaturzysty.

Wszyscy wiemy, jakie są obecnie zarobki i że nie każdemu jest lekko. Tymczasem osoby mieszkające nie na prowincji, lecz w jednym z największych miast Polski uznali, że (pomijając najskromniejszą kwotę wysyłki: 30 zł), za wykonanie 16 podobizn twarzy profesjonalny karykaturzysta weźmie nie więcej niż 120 zł czyli… 7,50 zł za jedną. To oznacza, że są w Polsce osoby, które są w stanie zaledwie tyle zapłacić za pracę karykaturzysty. Dla osoby, która musiała poświęcić wiele lat pracy, aby nauczyć się swojego fachu.

A może fotograf?

W pierwszej chwili można by ewentualnie pomyśleć o wynajęciu profesjonalnego fotografa. Tylko czy ktoś taki zrobiłby zdjęcie nauczyciela + całej klasy za (skromne) 120 złotych?

Karykatura jako prezent dla nauczyciela – pomysł całkiem dobry. Jednak pomyślmy rozsądnie – to kosztuje jednak więcej niż kilka złotych za jedną podobiznę.

Może lepiej, aby rodzice zebraną kwotę zapłacili jednemu z najzdolniejszych plastycznie dzieci w klasie. Na pewno zrobi najlepiej jak umie i jego talent pozwala, włoży do tego całe swoje serce. Dzieciak zarobi na lody, nauczyciel doceni oryginalność pomysłu, a rodzice dzieci nie będą musieli tłumaczyć, że byli zbyt skąpi, aby zamówić profesjonalną karykaturę u fachowca.

Tekst: (c) Karykatury.com

P.S. Aby odpowiedzieć na pytanie zadane na wstępie, wystarczy wziąć kalkulator. Powiedzmy, że ktoś zarabia miesięcznie 3000 zł. Obecnie ZUS, to prawie 1500 zł. Zostanie skromne 1500 zł – o ile można jeszcze za taką kwotę gdzieś w Polsce utrzymać rodzinę, zapłacić za czynsz i skromne wyżywienie. Ile karykaturzysta musiałby zrobić karykatur miesięcznie, aby zarobić 1500 złotych, skoro niektórzy sądzą, że stawka 7,50 zł to dla niego stawka rozsądna i godziwa? 800 karykatur. Lub inaczej: 50 karykatur x16 główek. Dwie dziennie. Czy to realne? 🙂