
Najszybszy karykaturzysta na event. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
1) Po co karykaturzyści są zapraszani na eventy?
2) Ile karykatur w godzinę może narysować najszybszy karykaturzysta?
3) Czy można z góry określić konkretną liczbę karykatur, jaką wykona karykaturzysta?
4) Czy 7-minutowa karykatura to dzieło sztuki, a 6-minutowa lub szybsza to kiepski szkic?
5) Co zrobić, aby aby podczas eventu narysować wszystkich chętnych? I czy to dla firmy eventowej nie powinno być najważniejsze?
60% gości eventu – dużo czy mało?
Przeglądając niedawno internetowe serwisy kolegów po fachu z USA, natrafiłem na ciekawą informację. W ofercie kierowanej do klientów znalazła się informacja, że podczas eventu z usług karykaturzysty zwykle chce skorzystać 60% uczestników. Miała to być podpowiedź dla potencjalnych klientów, związana z tym przez ile czasu (ile godzin) będzie pracować karykaturzysta. Czyli na ile czasu klient powinien zabookować jego usługę, znając liczbę gości eventu – tak, aby każdy chętny skorzystał.
Eventy. Ile osób chce karykaturę?
Rysowałem na eventach w USA, rysuję na co dzień na eventach w Polsce i ta informacja trochę mnie zdziwiła. Oczywiście ludzie są różni i nie ma szans, aby podczas dowolnego eventu każdy koniecznie chciał otrzymać swoją karykaturę. Jednak w przypadku niżej podpisanego, z doświadczenia (rysowałem na ponad 500 imprezach) oceniam, że z mojej usługi korzysta na pewno więcej osób niż 60%. Jakieś 80%.
Koledzy z USA też mają duże doświadczenie i robią to zawodowo pod lat, więc zakładam, że podana przez nich liczba ma swoje potwierdzenie. Pytanie: z czego wynika ta różnica?

Jedna z tysięcy karykatur Sadurskiego. Najszybszy karykaturzysta na event wciąż ma dużo pracy
Dlaczego chętni rezygnują z gratisowej karykatury
Można zaryzykować stwierdzenie, że to nie Polacy, lecz Amerykanie są smutasami i kołkami. Nie chcą dostać na imprezie (w dodatku za darmo) swojej karykatury. Błąd. Rysowałem przedstawicieli wielu narodowości (obywateli różnych państw), również w USA i uważam, że to szczególnie Polacy z dużą rezerwą podchodzą do karykatur. Zatem ten wątek od razu odrzuciłem.
Rysuję na imprezach solo, czasem też w grupie dwóch – trzech (czasem więcej) karykaturzystów. Powolne rysowanie każdej osoby powoduje zwiększenie niechęci uczestników eventu do skorzystania z takiego usługi. Wiele osób widząc, ze karykaturzysta rysuje powoli, w dodatku czeka już do niego kolejka kilku osób), po prostu rezygnuje. Jedni definitywnie, inni w trakcie imprezy próbują nawet kilka razy próbować szczęścia. Widząc, że do karykaturzysty nadal jest kolejka, potem już nie próbują.

Najszybszy karykaturzysta na event, to gwarancja dobrej zabawy
Po co karykaturzysta na evencie?
Dlatego staram się nie używać żadnych szacunków liczbowych w rozmowie z klientami. Nie czaruję moim teoretycznym potencjałem, w który mało kto jest w stanie uwierzyć. W Londynie rysowałem 30-sekundowe karykatury i przeklinałem, że w moim nazwisku jest 8 liter a nie mniej. A podpis (bez którego dzieło artysty jest nic nie warte), to u mnie 3 dodatkowe sekundy czyli 10% czasu, jaki wtedy musiałem przeznaczyć na zrobienie każdej karykatury.
Najważniejsza kwestia przy zatrudnieniu karykaturzysty na event powinna być taka: czy karykaturzysta narysuje wszystkich chętnych uczestników eventu? Bo tylko wtedy każdy będzie zadowolony z faktu, że na event zaproszono karykaturzystę.
Jeśli artysta rysuje powoli (kilka karykatur w godzinę), a gości jest np. setka (co często się zdarza) – na pewno nie narysuje wszystkich chętnych. Wielu chętnych zrezygnuje i nie będzie z tego faktu zadowolonych. Nie będzie w 100% dobrze wspominać eventu. „Koledzy stali w kolejce i wreszcie się doczekali. Ja też chciałem karykaturę, ale nie miałem ochoty długo stać w kolejce. Wróciłem do domu bez karykatury”.

Najszybszy karykaturzysta na event – duża atrakcja nie tylko w Polsce
Duża szybkość rysowania = mniejsza kwota do zapłaty
Prawdopodobnie nie jedna osoba pomyśli sobie tak, jak napisałem wyżej i powinien to brać pod uwagę organizator eventu. Wniosek? Zatrudnić szybko rysującego karykaturzystę eventowego. A nawet najszybszego, jeśli będzie miał rozsądne honorarium oraz wolny termin.
Jedno jest pewne (i to bardzo dobra informacja dla firmy eventowej oraz tych, którzy chcą zatrudnić bardzo szybkiego karykaturzystę): ten bardzo szybko rysujący zrobi np. tyle karykatur, co trzech (albo np. pięciu) zatrudnionych na ten sam event karykaturzystów). Klient za zaproszenie jednego bardzo szybkiego karykaturzysty na event na pewno nie zapłaci tyle, co za trzech. No i potrójna kwota za dojazd, czasami też 3x nocleg.
Każda firma eventowa kalkuluje i umie liczyć. Jeśli jak najwięcej osób ma wrócić do domu z karykaturą, lepiej zaprosić na event bardzo szybkiego karykaturzystę niż kilku, którzy już tak mają, że po prostu nie są w stanie rysować szybko.
Szkice czy karykatury?
Powoli rysujący karykaturzyści też muszą mieć jakiś argument, aby wyjaśnić potencjalnemu klientowi dlaczego tak powoli rysują, ale mimo to są (podobno) lepsi od artysty, który rysuje od nich znacznie szybciej. „Szybciej już się nie da”. „Karykatury rysowane w krócej niż 7 minut, to nic nie warte szkice”. Tere-fere dla tych, co nie mają doświadczenia w temacie wynajęcia karykaturzysty eventowego oraz sztuki. Szkic Picassa jest mniej warty od obrazu nieznanego artysty? Takie bajki można opowiadać dzieciom, może uwierzą.
Bardzo szybkie, sympatyczne i podobne do konkretnych osób karykatury, to clou karykatury oraz sztuki eventowej. Mistrzostwo kreski i bardzo szybkie rysowanie karykatur – tego na całym świecie (nie tylko w USA i Polsce) wymagają od karykaturzystów firmy eventowe. Uczestnik eventu nie może zasypiać podczas pozowania karykaturzyście! On chce dostać karykaturę i jak najszybciej wrócić do innych zajęć. Wokół karykaturzysty nie może kręcić się cały event, lecz odwrotnie. On ma być uzupełnieniem eventu, jedną z jego atrakcji.

Sadurski rysuje karykatury na eventach w całej Polsce. Wybrane miejsca, które odwiedził w ostatnich kilku miesiącach
Najszybszy karykaturzysta na event. Ile karykatur w godzinę?
Po jednym z eventów w Nowym Jorku tamtejsza prasa pisała, że jestem jednym z najszybszych karykaturzystów świata. 100 sekund na 1 karykaturę – dla mnie to codzienna praca podczas eventów, dla innych – nieosiągalny wynik. Jeden wesoły portret rysuję też krócej, około minuty (wynik porównywalny do kliku najszybszych karykaturzystów USA i świata, jeśli wierzyć informacjom w Internecie), jednak nie sposób z góry podać klientowi konkretnego czasu. Przecież to sztuka, której matematycznie nie da się zmierzyć.
Wszystko zależy od wielu czynników, nie tylko od talentu i szybkości rysowania oraz potencjału. Równocześnie – niby dlaczego poganiać gości eventu i bić rekordy? Przecież oni przyszli na imprezę żeby się świetnie bawić, a nie stresować. Niestety, nie każdy przedstawiciel firmy eventowej to rozumie. Bo otrzymał zadanie researchu i dla niego liczą się tylko konkretne liczby, które musi podać klientowi. Tymczasem tworzenie karykatur to praca artystyczna. Każdy event rządzi się swoimi prawami i nie można z góry przewidzieć wszystkiego.
Niby dlaczego karykaturzysta eventowy miałby podać potencjalnemu liczbę 19, 25 albo 29 karykatur w godzinę? I dlaczego firma eventowa nie pyta karykaturzysty ile karykatur w godzinę zwykle na takiej imprezie rysuje, lecz pyta ile teoretycznie byłby w stanie maksymalnie narysować?
Jeszcze raz: dla firmy eventowej najważniejsza informacja powinna być taka: w 4 godziny na pewno narysuję wszystkich chętnych. Jeśli to ma potwierdzenie w rzeczywistości (są sposoby, aby to sprawdzić), wtedy powinni pozostać szczegółowe uzgodnienia oraz podpisanie umowy.
(c): Szczepan Sadurski / Karykatury.com
Najszybszy karykaturzysta na event. Na jego temat znajdziesz mnóstwo informacji w sieci. Niedawno wystąpił w programie Sanatorium Miłości (TVP). Na jego temat obecnie powstaje film dokumentalny.
> Kontakt

Najszybszy karykaturzysta na event. Sanatorium Miłości – kolejny program TV, który skorzystał z talentu Sadurskiego