Jaki prezent dla górnika?
Wkrótce jak co roku górnicze święto – Barbórka. Znów odbędą się liczne uroczystości – zarówno w firmach, jak i w domach. A górnicza brać lubi się bawić, śmiać i co tu ukrywać – jak każdy – otrzymywać prezenty! Można oczywiście pójść do sklepu i kupić coś gotowego, ale co powiesz na temat prezentu wyjątkowego, tylko dla niego? Tak, karykatura. On – uśmiechnięty, górnicza czapka, może też strój galowy i coś jeszcze – kufel piwa w ręce albo jego ulubiony piesek? Albo wędka (bo lubi łowić ryby) i jeszcze szalik ulubionej drużyny piłkarskiej. Zagłębie Sosnowiec? Ruch Chorzów? GKS Katowice? Może ma ulubione powiedzonko, np. „Cie choroba”? Na karykaturze może być także malutki dopisek – z jakiej okazji wręczono mu ten prezent i od kogo, data. Zresztą popatrz na ilustrację, na której są fragmenty naszych niektórych karykatur górniczych.
Barbórka to tylko jedna z okazji, dla których można wręczyć taki prezent. Są jeszcze urodziny, rocznica ślubu, ślub i cała masa innych okazji, przy których sprawdza się prezent w postaci karykatury. Gdyby ten wyjątkowy prezent dla niego okazał się trochę droższy niż początkowo sądziłeś, można przeprowadzić zbiórkę pieniędzy – na karykaturę zrzucą się koledzy albo rodzina. Atutem obrazka który zamówisz jest również znany z prasy i telewizji autor, zatem otrzymasz dzieło markowe, kreślone pewną ręką, a nie wykonane przez nieznanego autora czy nawet amatora o skromnych umiejętnościach. Sam powiedz, czy to nie jest najlepszy prezent dla górnika?
Gotowe karykatury wysyłamy na dowolny adres paczką priorytet lub firmą kurierską (minimalnie drożej, ale nie zdarzyło się jeszcze, aby po drodze zbiła się szyba antyramy, w którą wkładamy gotowe karykatury). Karykaturę możemy też wysłać zrolowaną, w sztywnej tubie i po otrzymaniu sam włożysz ją w jakiś ramkę.
Wprawdzie zamówienia wykonujemy najszybciej jak to możliwe i staramy się zadowolić każdego klienta, postaraj się zamówić karykaturę z odpowiednim wyprzedzeniem czyli nie na ostatnią chwilę. Inaczej zapłacisz więcej (bo express).
Sukces karykatury czyli twarz podobna do rzeczywistej osoby zależy głównie od zdjęć, jakie nam wyślesz. Kilka aktualnych i dobrej jakości (rozdzielczości) zdjęć twarzy. Normalny, codzienny wygląd, uśmiech (na pewno nie smutek!). Jeśli takie zdjęcia masz lub „załatwisz” – sukces jest murowany!
Aby przeczytać więcej informacji i szybko otrzymać wycenę – zapraszamy tutaj.
Co to jest Barbórka?
Barbórka, Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.
W dniach poprzedzających Barbórkę organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Górnicy podczas karczmy piwnej są obowiązkowo ubrani w mundur górniczy. Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie. Karczmy piwne pojawiły się na stałe w latach 80. XX wieku (wcześniej odbywały się tzw. spotkania gwarków przy piwie). Do tego okresu Barbórka była uroczystością religijno-rodzinną.
Górnictwo – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym. Kopalnie, ze względu na metodę wydobycia można podzielić na odkrywkowe, głębinowe i otworowe. W Polsce górnictwo jest najlepiej rozwinięte na Śląsku.
DOWCIPY o górnikach
• • •
Pewnego razu Karlik – bardzo leniwy górnik zjechał na dół fedrować, ale że nie chciało mu się ze sobą brać kilofa, zostawił go na górze i powiesił na nim kartkę adresowaną do innego leniwego górnika imieniem Antek, z napisem:
„Antek, jak jedziesz na dół, weź mój kilof, bom go zapomniał. Karlik”.
Antek kartkę przeczytał i na drugiej stronie napisał: „Kilofa nie widziałem. Antek”.
• • •
Gustlik z Erykiem pracowali w kopalni. Nie założyli odpowiednio podkładów i w pewnej chwili tak gruchnęło, że obaj znaleźli się pod zwałami węgla. Gustlik maca Eryka, żeby sprawdzić czy żyje, natrafia na jego goły tyłek i woła:
– Eryk, tyś chyba ze strachu wyłysiał!
• • •
Sztygar mówi do górników:
– Jeśli nadal będziecie tak wolno pracować, to was wszystkich posadzę na taśmie i pojedziecie razem z węglem!
Na to jeden z górników:
– Panie sztygar, mnie zawsze babka mówiła: starszym i przełożonym należy się pierwszeństwo.
• • •
Nauczycielka pyta dzieci:
– Jakie słowa kojarzą się wam z górnictwem?
– Kopalnia, Barbórka, kilof, winda, szyb – odpowiadają dzieci.
– Dobrze, dzieci. A tobie Jasiu, z czym się kojarzy słowo górnictwo?
– Ze sraczką!
– Dlaczego?
– Bo jak mam sraczkę, mama każe mi łykać węgiel.
• • •
Młody górnik założył się z kolegami, że zje 100 klusek śląskich. Przecenił jednak swoje możliwości i zjadł tylko 99 klusek. Trzymając się za brzuch, spogląda na ostatnią kluskę i mówi:
– Chłopaki, nie mogę się ruszyć!
Po chwili zwraca się do kluski:
– Słyszałaś? Właź mi szybko do środka!
• • •
Młody górnik umówił się z dziewczyną na randkę w parku. W pewnej chwili mówi:
– Wiesz co? Wszystkie dziewczyny, które dotychczas miałem były głupie, za to ty jesteś wspaniała!
– No już dobrze, dobrze! A teraz opowiedz mi jeszcze coś o budowie nowoczesnego sprzętu górniczego. To takie fascynujące!
• • •
Żona górnika martwi się, że mąż zbyt długo nie wraca z kopalni do domu. Nad ranem zdenerwowana dzwoni na policję.
– Szukam Francika, mojego męża. Na noc nie wrócił z kopalni do domu.
– Proszę podać jego rysopis.
– Po co? Nie wie pan jak wygląda górnik?
• • •
Gustlik chwali się Józikowi:
– Ja jestem stuprocentowym górnikiem z Zagłębia, a ty?
– Ja jestem górnikiem z Zagłębia w dziewięćdziesięciu jeden procentach.
– To niemożliwe!
– Możliwe! Urodziłem się w Łodzi i kiedy ważyłem dziewięć kilo, potem moi rodzice przenieśli się do Zagłębia. Teraz ważę sto kilo.
Dowcipy – za zgodą: Dobry Humor, Wydawnictwo Superpress