Mazury. Fotograf na weselu – wywiad

karykaturzysta na wesele karykatury

Każdy z nas częściej lub rzadziej bywa na weselach, jako gość. A jak wyglądają takie uroczystości z perspektywy profesjonalisty fotografującego wesela? Na blogu Karykatury.com pełna ciekawostek rozmowa z Anną Jakubowską. A przy okazji także informacje o karykaturach na weselu.

Mazury. Fotograf na weselu

1. Jesteście rodzinną firmą działającą od ponad 20 lat na Mazurach, specjalizującą się w fotografowaniu. Jak duża część zleceń wykonywanych poza siedzibą firmy, to uroczystości ślubne i weselne?

– Działamy w obrębie powiatu mrągowskiego, kętrzyńskiego i giżyckiego. Najwięcej czasu spędzamy w naszym zakładzie, gdzie na co dzień zajmujemy się zdjęciami biometrycznymi i wywoływaniem odbitek, ale przynajmniej raz w tygodniu mamy zlecenia na zewnątrz, niekoniecznie wesela.

2. Co jest lepszą reklamą w waszej działalności: ciekawa strona internetowa, a może „poczta pantoflowa” czyli polecenia znajomych?

– Zdecydowanie w mniejszych miastach najlepiej sprawdza się poczta pantoflowa. Niezliczoną ilość razy już słyszeliśmy: – Zrobię u was zdjęcie, bo koleżanka tak ładnie wyszła! Ale równocześnie, przeglądając statystyki naszej strony www widać, że coraz więcej wejść mamy dzięki social media (głównie Facebookowi) czyli dzięki „wirtualnej poczcie pantoflowej”.

3. Czy na Mazurach wesela są w czymś inne, niż wesela w innych częściach Polski? Jest coś wyjątkowego? Dlaczego warto urządzić wesele właśnie na Mazurach?

– Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo byłam tylko na paru imprezach poza Mazurami, w dodatku jako gość. Wszystkie imprezy weselne zależą przede wszystkim od gości, kapeli, jedzenia i … upojenia ;). Od godziny 22 wszystko wygląda tak samo. Mazury niewątpliwie przyciągną cudnymi widokami i konkurencyjnymi cenami, w porównaniu do centralnej Polski.

karykaturzysta na wesele karykatury

Gości wesela może uwieczniać fotograf, ale także profesjonalny karykaturzysta eventowy

4. Na pewno zdarzały się dowcipne sytuacje związane z fotografowaniem na weselu. Możesz opowiedzieć jakieś anegdoty?

– Zabawnych sytuacji była cała masa, szczególnie na fotosesjach w plenerze. Często, żeby oderwać młodych od stresu, wymyślam im różne zadania, np. żeby udawali parę nieznajomych i żeby Pan Młody „poderwał” Pannę Młodą. Patrzę na ludzi, którzy znają się jak łyse konie i czekam na rozwój wydarzeń.
Młody: – Dzień dobry! Jak się nazywasz?
Młoda: – Nie rozmawiam z nieznajomymi!
POZAMIATANE…

5. Jak w ostatnich latach zmieniają się oczekiwania klientów związane z fotografowaniem na uroczystości ślubnej i weselnej? Ostatnio szczególnie zwraca się na coś uwagę? Może są jakieś specjalne życzenia?

– Tendencja jest taka, jak chyba w każdej dziedzinie handlu i usług – WIĘCEJ (w tym wypadku) ZDJĘĆ, ZA MNIEJ KASY. Często zdarzają się pary, które nie są w stanie zrozumieć, że moja praca nie kończy się po oczepinach. Jak wychodzimy z wesela, na dobrą sprawę wtedy ona dopiero się zaczyna. Wiele więcej czasu spędzam w mojej „cyfrowej ciemni” czyli Photoshopie, niż na samym weselu.

6. Do której godziny fotografujecie na weselu? To jest zapisane w umowie? A może też po prostu po kilku godzinach wiadomo, że ludzie są już zmęczeni, po pewnej ilości alkoholu, więc i tak zdjęcia wyszłyby nie najlepiej?

– Już w samym pytaniu masz odpowiedź. Zawsze jesteśmy do momentu rzucania welonem i muszką lub krawatem, a potem… patrzymy na rozwój sytuacji. Zostajemy dłużej, jeżeli uznamy że jest sens.

7. Czy po weselu zdarza się wam utrzymywać kontakty z parą młodych, na której weselu fotografowaliście? A może zawsze kończy się na profesjonalnym wykonaniu zlecenia?

karykatura-karykatury-karykaturzysta

Błyskawicznie rysowane karykatury na żywo, na weselu

– Powiedziałabym 50/50. Często Para Młoda staje się naszymi stałymi klientami. Widzimy ich na zdjęciach, które przynoszą do nas do wywołania. Widzimy, jak ich małżeństwo dojrzewa, ich pociechy rosną –  to zawsze powoduje radość na naszych twarzach. Niestety, na Mazurach ciężko o dobrze płatną pracę. Dużo par które fotografowaliśmy, pobiera się ze względu na rodzinę i wkrótce ucieka do większych miast. Jestem jedyną osobą z mojej klasy licealnej, która osiadła w Mrągowie na stałe.

8. Na jakim weselu lepiej się fotografuje? Tam, gdzie wszyscy są na luzie i dobrze się bawią? A może na weselu, gdzie jest trochę sztywniaków, wszystko jest przewidywalne i realizowane ściśle według planu?

– Kocham spontaniczne wygłupy, zwariowanych ludzi, szalone zabawy i uśmiechy ze łzami w oczach! Na takich weselach jest co prawda o wiele więcej roboty (bo cały czas coś się dzieje, mamy co robić), ale za to szybciej płynie czas i po wszystkim mamy tyle materiału, że młodzi dostaną zdecydowanie więcej zdjęć jak planowaliśmy im oddać. Sztywne wesela… przestają być sztywne średnio po godzinie 22-ej.

9. Czy klienci pytają czasem o sprzęt, którym fotografujecie? O coś szczególnego dopytują? A może po prostu chcą, aby wszystko wyszło tak, aby byli zadowoleni?

karykaturzysta na wesele karykatury

Dobry karykaturzysta na wesele, to świetna zabawa gości wesela oraz niezapomniane pamiątki z tej uroczystości

– Sami klienci rzadko o to pytają, interesuje ich raczej efekt końcowy. Natomiast często zdarza się nam rozmawiać podczas wesela z gośćmi na temat naszego sprzętu, czasem dopytują nas „co kupić”. Parę razy obrosłam w piórka słysząc, jak ktoś mówi: „Ale mają maszyny, a my tylko aparat w telefonie” albo: „To są profesjonaliści, mają sprzęt za co najmniej 20 tysięcy”. A tak a propos. Uważam, że świetne zdjęcia można zrobić każdym aparatem, nawet zwykłym kompaktem.

Atrakcje weselne i karykaturzysta na weselu

10. Jakie ciekawe i oryginalne atrakcje weselne widzieliście? Co chętnie polecicie innym? A może jest coś, co chcielibyście mieć na swoim weselu, gdyby można było cofnąć czas?

– Kiedyś hitem była fotobudka; sądzę, że już odchodzi ona do lamusa. Coraz większą popularność zyskują polaroidy (takie aparaty, co od razu drukują zdjęcie) przy księdze gości. Kto się wpisuje do księgi, robi sobie zdjęcie i przykleja – super pamiątka! Widziałam też aparaty jednorazowe dla gości. To może być interesujące zobaczyć, co goście utrwalili na kliszach podczas wesela.

A na swoim weselu, które było już pięć lat temu, gościłam Ciebie jako karykaturzystę. I nic, absolutnie bym nie zmieniła! Widziałam, jak moi goście cieszą się z Twoich prac. Opowiadali, że jesteś bezbłędny. Potem mieliśmy też okazję współpracować, widziałam jak inni cieszą się z Twojej wizji ich samych – uśmiechy i parsknięcia śmiechem są bezcenne! Jakiś hejter internetowy może powie, że Ci słodzę,  ale to prawda. Jak bym drugi raz robiła wesele, też bym Cię wynajęła!

11. Co sądzisz o zaproszeniu dobrego karykaturzysty na wesele? To rzadkość, atrakcja godna polecenia? W jakim przypadku ta atrakcja mogłaby się nie sprawdzić, nie spodobać?

– Karykaturzysta na weselu nie jest aż tak popularny, ale zdecydowanie polecam. To super atrakcja dla gości – dla pary młodej czas na weselu ucieka przez palce, a dla gości czasami potrafi się dłużyć. Karykaturzysta zdecydowanie umili czas gości na weselu i zapewni im świetną pamiątkę. Gdyby jeszcze mieć ze sobą xero i od razu kopiować karykatury dla pary młodej – byłoby obłędnie!

karykaturzysta na wesele karykatury

Młoda Para, karykaturzysta i jego dzieło

12. Fotografujecie na weselach, a kilka lat wcześniej zaprosiliście karykaturzystę na swoje wesele. Skąd ten pomysł? Czy byliście zadowoleni?

– Mogę Ci powiedzieć, że byłeś dla nas niespodzianką! Nasze mamy w tajemnicy przed nami wynajęły Cię! Byliśmy i jesteśmy przeszczęśliwi z takiej niespodzianki! Cały czas mamy nasze podobizny w honorowym miejscu.

14. Co wcześniej wiedzieliście o sztuce karykatury i karykaturzystach? Wydaje mi się, że mnóstwo ludzi prawie nic o tym nie wie. Poza tym, że kiedyś na ulicy widzieli jakiegoś karykaturzystę.

– Mam nadzieję, że nie obrazisz się jeśli dołączę do grona osób, które nic nie wiedzą o sztuce karykatury. Jednak miej na względzie to, że jak w ’87 roku dostałeś Złotą Szpilkę, mnie jeszcze nie było na świecie. Z kolei mój tato (z którym fotografuję) kiedyś rysował karykatury swoich nauczycieli w kajecie. Jak twierdzi – amatorsko i nieudolnie. Jednak całą rodziną podziwiamy karykaturzystów, że potrafią tak zniekształcić twarze a jednocześnie zachować ich charakter i podobieństwo. To naprawdę sztuka!

Rozmawialiśmy z Anną Jakubowską z www.fotofokus-mragowo.com
Tekst (c) Karykatury.com
Na zdjęciach: karykaturzysta Szczepan Sadurski, foto A. Jakubowska. Na górze: A.Jakubowska z mężem, na swoim weselu kilka lat temu

wedding caricaturist karykaturzysta na wesele

Najnowszy numer ogólnopolskiego czasopisma  WESELE publikuje ekspercki tekst szefa Karykatury.com, na temat zatrudnienia karykaturzysty na wesele

Przeczytaj też:

> Karykaturzysta na wesele – oferta

> Jak znaleźć najlepszego karykaturzystę na wesele – poradnik