Karykaturzysta – jak oczarować klienta?

tanie karykatury tania karykatura

Przeglądając strony internetowe oraz ogłoszenia i oferty dotyczące rysowania karykatur czasem można znaleźć informacje na temat marki i jakości materiałów, z których karykatura zostanie narysowana. Padają nazwy znanych producentów farb, podkreślane są dobre parametry np. kartoników. Niektórzy informują, że powierzchnia karykatur będzie dodatkowo zabezpieczona np. lakierem

Po co te wszystkie informacje?

Najprawdopodobniej mają głównie służyć oczarowaniu klienta, pokazać z jakim to fachowcem klient może mieć okazję współpracować, jeśli zdecyduje się na skorzystanie z oferty. Bo dobre materiały, to wiadomo – profesjonalny artysta.

Takie techniczne informacje, nie mają jednak nic wspólnego z klasą, talentem, doświadczeniem czy wykształceniem karykaturzysty. Pojawiają się zwykle w ofertach twórców niedoświadczonych, wykonujących swe dzieła na nie najlepszym poziomie.

Zawodowcy nie muszą takimi informacjami się chwalić aby wabić klientów, ponieważ:

– na co dzień korzystają z takich materiałów i nie ma w tym nic niezwykłego;

– nawet jeśli nie korzystają – wiedzą, że marka ołówka, farby czy kartonika to rzecz drugo-trzeciorzędna. Jakość produktu (karykatury) jaki powstanie, zależy od talentu, doświadczenia i marki którą artysta wypracował przez lata pracy. Nie od tego, czym i na czym stworzy swoje dzieło. Efekt karykatury nie będzie znacznie lepszy, jeśli do jej stworzenia zostaną wykorzystane topowe marki.

Ponieważ klientów tak naprawdę interesuje jakość, terminowość wykonania oraz cena karykatury którą zamówią, informacje o kartonikach czy farbach jest im zbędna. Dlatego w swojej ofercie nie ma potrzeby podpierać się nazwami marek znanych ze sklepów dla plastyków. Szpanować znajomością kilku nazw producentów materiałów dla plastyków. Lepiej pochwalić się swoim talentem (przykłady prac). Lepiej na to zwrócić uwagę potencjalnych klientów, chyba że ktoś chce odwrócić uwagę od spraw naprawdę istotnych i zbajerować klienta.

Karykaturalne czary-mary

A może nie chodzi o bajerowanie klientów, manipulowanie. Może początkujących plastyków i autorów karykatur fascynuje to, że mogą pracować na markowej jakości kartonach i tworzyć karykatury drogimi farbami znanego producenta? Może nawet wydaje się im, że dzięki temu ich produkcje są lepszej jakości i mają przez to większą wartość?

Naprawdę, nie tędy droga. Zakasać rękawy, dużo pracować i wytężoną pracą, latami solidnej pracy – dochodzić do coraz większej wprawy, do mistrzostwa. Wtedy może zrozumiecie, że jakość materiałów jest mało istotna. Istotna jest jakość artystyczna i dusza artysty.

Tekst: (c) Karykatury.com