Marketing sportowy i karykaturzysta

marketing sportowy sport karykatury

Wśród kilkuset imprez, podczas których karykaturzyści eventowi z Karykatury.com tworzyli karykatury na żywo, były też eventy o charakterze sportowym.

Na przykład byliśmy zapraszani na warszawski Służewiec. Gonitwy koni, emocje, a jak ktoś miał ochotę, mógł usiąść na chwilę przed jednym z karykaturzystów i wrócić do domu z sympatyczną pamiątką, za którą nie trzeba było płacić. Oczywiście nie były to zawody przypadkowe, lecz wyjątkowe. Rozpoczęcie sezonu lub coś podobnego.

Mile wspominamy współpracę z jedną z agencji eventowych, w czasie piłkarskiego turnieju EURO 2012. To wielkie piłkarskie święto rozgrywano na stadionach Polski i Ukrainy. Byliśmy jedną z atrakcji podczas meczy rozgrywanych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jeden karykaturzysta rysował w strefie dla specjalnych gości, znajdującej się obok płyty boiska. Drugi rysował w specjalnie zorganizowanej strefie (zespół namiotów) dla sponsorów turnieju. Tu było dużo atrakcji o charakterze kulinarnym,  sportowym oraz artystycznym. Nie mogło zabraknąć karykaturzysty – to jedna ze sprawdzonych atrakcji europejskiego turnieju rozgrywanego co 4 lata. Rysowaliśmy karykatury przedstawicieli wielu narodowości, zarówno oficjeli w garniturach, jak i kibiców którzy np. wygrali jakiś konkurs jednego ze sponsorów.

karykatury wesele atrakcja weselna karykatury na żywo karykaturaPrzez jakiś czas udziałem w EURO nie mogliśmy się oficjalnie chwalić. Podobnie jak inni podwykonawcy, podpisaliśmy szczegółową umowę. Za wyciek pewnych informacji groziły nam wysokie kary, i to nie w złotówkach. Do dziś, gdy słyszymy „Endless Summer” w wykonaniu Oceany (tę piosenkę wielokrotnie puszczano w strefie sponsorów gry rysowaliśmy karykatury), przypominamy sobie tamte chwile.

Kilkaset karykatur Sadurskiego, szefa Karykatury.com powędrowało do wielu krajów i przez jakiś czas było miłym wspomnieniem po piłkarskim turnieju – tu link. Pomocnymi w rysowaniu karykatur były kartoniki z nadrukiem. Oprócz logo turnieju i skromnej informacji tekstowej, były na nich postacie piłkarzy, do których karykaturzysta dorysowywał twarze. Każdy mógł wybrać czy chce zostać narysowany jako bramkarz, napastnik albo obrońca.

Organizatorzy wielkiego turnieju piłkarskiego uznali, że jedną z szeregu pozaboiskowych atrakcji ma być dobrej klasy, szybko rysujący karykaturzysta eventowy. Podczas kolejnych turniejów, co 4 lata zatrudniają karykaturzystów. To oznacza, że jest to atrakcja sprawdzona i warto ją powtarzać. Nie wiemy czy organizatorzy innych dużych i mniejszych imprez sportowych organizowanych w Polsce, już to wiedzą. Jeśli nie – niniejszym podsuwamy pomysł na sprawdzoną atrakcję, podobającą się nie tylko kibicom i gościom wydarzeń sportowych.

Zapewne nie byłoby dobrym pomysłem rysować karykatury kibiców, już emocjonujących się zawodami, które za chwilę się zaczną. Nawet jeśli jej wykonanie, tak jak w karykatury.com, ma potrwać zaledwie 3 minuty. Zresztą pewnie nie wiedzieliby gdzie schować gotową karykaturę. Ale są przecież specjalne miejsca dla VIP-ów, specjalnych gości zawodów, gdzie przebywają przed i po zawodach. Obok atrakcji gastronomicznych można zorganizować stanowisko karykaturzysty.

Organizatorom zawodów sportowych chętnie doradzimy jak przygotować taką atrakcję. Kontakt

Oddzielny temat, to zamawianie przez organizatorów imprez i sponsorów, karykatur ze zdjęć – dla sportowców i ludzi sportu. Nasze karykatury otrzymywali m.in. znani piłkarze, kolarze, zapaśnicy, koszykarze… Także osoby amatorsko trenujące różne dyscypliny sportowe. > Jak zamówić

Tekst: (c) Karykatury.com

Osoby które tu były, szukały także: marketing sportowy, organizacja imprez sportowych, organizacja wydarzeń sportowych, agencja marketingu sportowego, karykatury sportowców.

karykatura na prezent karykatury na zamówienie

Marketing sportowy – zastosowanie narzędzi marketingowych do produktów i usług sportowych oraz marketingu niezwiązanych ze sportem produktów poprzez tworzenie związku ze sportem. Niektórzy uznają, że ta definicja jest trochę przestarzała i dodają do niej także marketing organizacji sportowych. Marketing sportowy dzieli się na:
– Marketing poprzez sport – marketing produktów wykorzystujący wydarzenia sportowe, ligi, drużyny lub sportowców.
– Marketing sportu – marketing sportu jako takiego, najczęściej marketing wydarzeń lub organizacji sportowych.
W marketingu sportowym, ze względu na fakt, że posiada cechy usług (niematerialność, nierozłączność, różnorodność oraz brak możliwości przechowywania) poza tradycyjnym 4P (produkt, cena, promocja, dystrybucja) używa się także dodatkowych 4P: planowanie (ang. planning), otoczka (ang. packaging), pozycjonowanie (ang. positioning), odczucia zmysłowe (ang. perception). Całość 8P jest nazywana „sportowym marketingiem-mix”.

Marketing poprzez sport. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie różnymi sportami, a także emocje jakie wywołuje uczestnictwo w wydarzeniach sportowych, firmy są bardzo zainteresowane promocją swoich produktów poprzez sponsoring sportu. Przykłady: sponsorowanie lig, drużyn, sportowców.

Marketing sportu. Ten typ marketingu wykształcił się trochę później niż marketing poprzez sport. W ostatnich latach zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, czego dowodem jest rosnąca liczba wydarzeń zorientowanych na pozyskanie nowych kibiców. (na podstawie Wikipedii)