Ma wszystko, stać go na wszystko. A ja mam mu dać prezent

Karykatura na prezent, karykatura ze zdjęcia, karykatura na zamówienie

Gdy niedawno pewien klient zlecił mi wykonanie karykatury bardzo znanego piłkarza, która miała być prywatnym prezentem od niego z pewnej okazji, znów usłyszałem coś, co często słyszę.

Ta opinia zamawiających karykatury w serwisie karykatury.com, pojawia się zaskakująco często. Odpowiada ona na pytanie co sprawiło, że klient zwrócił się do nas do nas z prośbą o wykonanie karykatury na prezent. Otóż klienci mówią coś w rodzaju: „Wie pan, on wszystko ma. Wiele osiągnął, ma pieniądze, stać go na wszystko. Takich ludzi trudno czymś zaskoczyć. Dlatego szukałem czegoś, co będzie wyjątkowe i sprawi mu autentyczną radość. Niekoniecznie coś wyjątkowo drogiego. Coś, co będzie tylko dla niego i nigdzie nie będzie mógł tego kupić”.

Powtórzę, takie mniej więcej opinie, choć zawsze wypowiadane innymi słowami, słyszę często. Zwykle są to karykatury dla ludzi majętnych, szefów firm, ludzi którzy osiągnęli w życiu sukces. Fakt, takie osoby trudno czymś zaskoczyć. Trudno kupić coś, co naprawdę ich zadowoli i nie odłożą gdzieś, szybko zapominając o prezencie.

Stąd pomysł na karykaturę

Zabawnie narysowana osoba z sympatyczną twarzą (podobizna osoby, która ma otrzymać prezent), do tego scenka którą wymyślamy wspólnie z klientem. Czasem kwintesencja życia i zainteresowań takiej osoby – o ile klient dobrze ją zna i może podać kilka informacji, które pomogą w wymyśleniu oryginalnego pomysłu takiej karykatury. Taki obrazek na pewno spodoba się obdarowanemu, który dobrze zapamięta kto wręczył mu taki sympatyczny prezent.

Co tu dużo okrywać, karykatura nie jest szczególnie drogim prezentem, w dodatku dla takiej osoby. A jaką sprawia frajdę – klient zauważa w chwili wręczenia (rozpakowania) prezentu czyli karykatury.

Ponieważ ma to być prezent dla osoby wyjątkowej, aby uniknąć rozczarowania nie warto szukać ofert tanich karykaturzystów. Autor, do którego zwracamy się z pytaniem o możliwość wykonania karykatury, nie może być osobą przypadkową, pierwszą z brzegu. Pewnie dlatego po wstępnym researchu Internetu, to właśnie do mnie trafia wielu takich klientów. Szukających profesjonalisty, który za rozsądną cenę zrobi coś wyjątkowego, w krótkim czasie.
Karykaturadek

Dlaczego w takich przypadkach karykatura wygrywa z portretem? Bo owszem, można też zamówić portret u jakiegoś portrecisty. Też będzie to wyjątkowy prezent, jednak… Naprawdę dobrych portrecistów, podobnie jak karykaturzystów, nie ma wielu, a na sztuce trzeba się znać. Jeśli nie jesteś znawcą, lepiej nie zamawiać u artysty czegoś, co może okazać się kiczem. Poza tym na stworzenie portretu zwykle należy poświęcić znacznie więcej czasu niż na stworzenie karykatury, a czas zwykle ma duża rolę, gdy szukamy prezentu niemal „na ostatnią chwilę”. Do tego karykaturę łatwiej wysłać i dostarczyć niż np. obraz na płótnie. Wreszcie – karykatura nawet zamówiona u niezłej klasy karykaturzysty, będzie sporo tańsza niż portret u niezłej klasy portrecisty.

Mam nadzieję, że powyższy tekst wiele wyjaśnił, przynajmniej tym, którzy szukają prezentu dla kogoś, kto już „wszystko ma i na wszystko go stać”. Prezent dla bogatej osoby wcale nie musi dużo kosztować.

Tekst: (c) Szczepan Sadurski – karykatury.com

Na ilustracji: ta konkretna karykatura została dobrana przypadkowo