Karykaturzysta na wesele – różne pomysły

karykaturzysta na wesele karykatury

Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy na temat spraw związanych z zatrudnieniem profesjonalnego karykaturzysty eventowego na wesele. Dziś informacje i porady, jak można go wykorzystać. Bo pomysły są różne i nie każdy myśli sztampowo

Pamiątka po weselu

Prawie zawsze, powiedzmy w 99 procentach, jest podobnie. Karykatury zaraz po wykonaniu trafiają do osób narysowanych – czyli do gości wesela i pary młodej. Są prezentem (zwykle od pary młodej i jej rodziców) dla gości, którzy przybyli na wesele. Po powrocie z uroczystości każdy może zrobić ze swoją już karykaturą co zechce – oprawić i powiesić na ścianie, sfotografować i pokazać w sieci Internet (np. portale społecznościowe) albo po postu odłożyć na półkę (zakładając, że karykatura ma nieduży format A4 czyli taki sam, jak dokumenty i kartki z drukarki albo xero.

W powyższej liczbie procentowej mieści się też okoliczność, gdy karykatura nie od razu trafia do rąk osoby narysowanej. Gdy „sponsorzy” karykaturzysty uznają, że to dobry pomysł – karykatura staje się częścią zaaranżowanej obok stanowiska karykaturzysty ekspozycji prezentującej wszystkie wykonane karykatury. To dodatkowa atrakcja weselnego wieczoru – każdy ma okazję, aby pośmiać się z karykatur innych gości wesela. Trzeba jednak pamiętać, aby przed opuszczeniem uroczystości nie zapomnieć wziąć ze sobą swojej karykatury. Ale gdyby tak się stało – na pewno organizatorzy wesela zadbają, aby przesłać karykaturę jej właścicielowi.

Nie tylko na kartonikach

Co z pozostałym 1. procentem? We wszystkich powyższych przypadkach karykatura jest pamiątką dla gości wesela (rodzajem podziękowania za przybycie podobnym do drobnych upominków stawianych obok zastawy stołowej każdego gościa). Niektórzy jednak wynajmują karykaturzystę eventowego na wesele dla siebie – aby mieć dodatkową pamiątkę po tym wyjątkowym dniu. Para młoda oprócz zdjęć i filmów, postanawia mieć jeszcze jedną pamiątkę – kronikę weselną, w której zostaną uwiecznieni w karykaturze goście wesela. W przyszłości można będzie oglądać tę kronikę, mile wspominając uroczystość.

Główny minus tego pomysłu jest taki, że wykonane karykatury zostają na zawsze w jednym miejscu czyli nie trafiają do osób narysowanych. Co najwyżej każdy może sobie swoją karykaturę pstryknąć komórką na pamiątkę, o ile nie zapomni od razu tego zrobić. Minusem są także ograniczenia techniczne dla karykaturzysty. Nie rysuje tak swobodnie jak zawsze, więc karykatury mogą być nieco gorszej jakości niż zwykle. No i jeszcze trzeba znaleźć karykaturzystę, który zgodzi się na ten inny (niestandardowy) sposób pracy, do tego mając nadzieję, że nie zażyczy sobie większego honorarium.

Rysowanie karykatur gości do kroniki weselnej, to pomysł trochę egoistyczny – karykatury nie uszczęśliwią powiedzmy setki osób, ale tylko dwie osoby – parę młodą. Koszt takiej pamiątki z wesela przekroczy tysiąc złotych. Ale skoro ktoś wpadł na taki pomysł, chce go zrealizować i znalazł wykonawcę…

A może jedno i drugie?

Jak pogodzić oba wspomniane pomysły, czyli aby karykatury mieli i goście wesela i para młodych? Zdarzało się, że na wesele przybywano ze skanerem lub niedużą xerokopiarką. Po wykonaniu każda karykatura była skanowana. Oryginał trafiał do narysowanych, kopia (a może ustawić skaner, aby automatycznie zmniejszał karykatury do 70 lub 50 procent?) był wklejany do księgi pamiątkowej wraz z życzeniami dla pary młodej.

Minus taki, że (oprócz załatwienia sprzętu) trzeba wyznaczyć kogoś do obsługi skanera, aby co kilka minut skanował, bo nie każdy umie z niego korzystać. Przy dobrej organizacji, mogą tym na zmianę zająć się 2 czy 3 osoby, w przeciwnym wypadku jeden z gości wesela będzie w zasadzie wyłączony z weselnej zabawy na kilka godzin.

Na zakończenie

Ponieważ temat tekstu został już wyczerpany i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień, jeszcze kilka spraw. Jak zwykle podkreślamy, aby zatrudniać karykaturzystę jak najlepszego z możliwych czyli przy jego wyborze nie kierować się wyłącznie ceną. Zatrudnienie taniego amatora, którego karykatury nikogo nie zadowolą bo będą nieudolnie rysowane oraz niepodobne do osób rysowanych, to zdecydowanie kiepski pomysł.

Przy wyborze wykonawcy warto kierować się także tym, że karykaturzysta rysuje szybko. Za podobną cenę jeden w kilka godzin narysuje 20 gości wesela, inny 5 razy więcej. Nie warto też za wszelką cenę poszukiwać artysty pod kątem „bliskości” zamieszkania do miejsca wesela. Aby wybrać najlepiej i zarezerwować termin w karykatury.com, coraz częściej trzeba  zgłaszać się na 2 lata przed terminem wesela. Potem nasz kalendarz szybko się zapełnia, szczególnie jeśli klientów interesuje sobota. Niektórym niestety musimy odmawiać, choć do wesela zostało półtorej roku. Inni pomysleli o tym wcześniej.

Ko(s)miczne pomysły

I jeszcze coś. Pewna para młoda koniecznie chciała, aby karykatury były „piękne”, dokładne. Nie przedstawiały samej twarzy, ale całą postać i scenkę, oryginalną dla każdego rysowanego. Ktoś w samochodzie, ktoś inny z wędką, przy wieży Eiffla, itp. Aby były takie, jak wiele przykładów karykatur w Internecie – rysowanych ze zdjęć przez kilka godzin – bo takie spodobały się przyszłej parze młodej. I żeby były wykonane w kolorze, farbami.

Pomijając fakt, że każdy musiałby zostać wyłączony w wesela na jakieś 30 minut (w czasie pozowania nie może już nic innego robić), przy liczbie osób gości wesela należało zatrudnić dwóch – trzech szybkich karykaturzystów, co podwyższa kwotę do zapłaty o 100-200%. Do tego kolorowanie farbami dodatkowo wszystko komplikuje. A co, jeśli przez nieuwagę na śnieżnobiałą suknię ślubną wyleje się farba?

W porę zrezygnowano z tego pomysłu, w ogóle z pomysłu zatrudnienia jakiegokolwiek karykaturzysty. Czasem wyobrażenia na temat pracy karykaturzysty są nietrafione, a pomysły nierealne. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, ile czasu wymaga wykonanie efektownej karykatury. Że na imprezie / weselu lepiej z tego zrezygnować. Zatrudnienie kilku karykaturzystów na wesele jest możliwe, jednak jest finansowo nieosiągalne dla organizatora przeciętnego polskiego wesela. Dlatego warto policzyć i dostosować swoje życzenia (zachcianki) do kwoty, jaką chce się wydać. A jeśli pojawiają się oryginalne pomysły – skonfrontować je z profesjonalnym karykaturzystą, który na pewno doradzi czy coś jest możliwe do wykonania, a jeśli tak – ile będzie kosztować.

Na wszelkie pomysły chętnie odpowiemy i jak zwykle doradzimy.

Tekst: (c) Karykatury.com

Tu na temat: > Karykaturzysta na wesele