Karykaturzysta w Zakopanem. Nie tylko Krupówki

karykatury zakopane krupówki

Karykaturzysta Zakopane i karykatury Zakopane – informacje, oferta
Każdy, kto choć raz odwiedził Zakopane i przeszedł się słynnymi Krupówkami, szczególnie jeśli nie było to w zimie, na pewno zwrócił uwagę na siedzących tu i rysujących artystów – portrecistów i karykaturzystów. Wiele osób wie, że jeśli Zakopane i karykaturzysta albo portrecista – to właśnie Krupówki.

Pomimo tego, organizatorzy imprez organizowanych w zakopiańskich hotelach, na firmowe eventy nie szukają artystów ulicznych, ale stawiają na fachowców czyli szybko rysujących karykaturzystów eventowych, wielokrotnie sprawdzonych na podobnych imprezach. I wcale nie muszą to być artyści z Podhala czy nawet Krakowa. Niżej podpisany karykaturzysta mieszka wprawdzie w Warszawie, ale co jakiś czas odwiedza Zakopane zawodowo. Rysowałem w Hotelu Mercure Kasprowy i innych ekskluzywnych hotelach Zakopanego, podczas różnych imprez – firmowe eventy, konferencje, szkolenia i inne spotkania. Z dworca PKP czy autobusowego do miejsca docelowego zwykle niedaleko, więc można się przespacerować i nacieszyć oko widokami. Ponieważ to imprezy wieczorne, oczywiście trzeba się potem przespać na miejscu i nazajutrz wracać do Warszawy.

Dlaczego niżej podpisany karykaturzysta eventowy? Bo rysuję bardzo szybko – nawet kilka razy szybciej niż inni. To dobra informacja dla tych, którzy chcieliby aby powstało sporo karykatur i równocześnie nie chcą wydawać więcej pieniędzy niż to naprawdę konieczne. Jeden szybki karykaturzysta, nawet jeśli ma stawkę nieco wyższą, na pewno będzie kosztował mniej niż wynajęcie dwóch innych (plus podwójny dojazd oraz podwójny nocleg). Kilkadziesiąt karykatur podczas 5-godzinnej imprezy wieczornej? U mnie to możliwe. W dodatku jedna karykatura będzie kosztować taniej niż… na Krupówkach.

> Tu oferta

Karykatury na żywo
A co aktualnie z artystami na Krupówkach? Zakopane od dawna planowało uporządkować wszystko, co działo się na Krupówkach. W czerwcu 2016 r. weszły w życie przepisy, które porządkują wiele spraw. Uchwała o Parku Kulturowym w przestrzeni Krupówek mówi, że z tego deptaku mają zniknąć szpecące reklamy i handel obnośny. Handlowcy jednak się nie poddają i zapowiadają walkę w sądzie – tak pisano o tym w połowie 2016 r.

Władze Zakopanego postanowiły wprowadzić limit osób prowadzących działalność artystyczną na Krupówkach; chodzi m.in. o karykaturzystów. Mówiło się o 15. artystach, w tym 5. karykaturzystach i 5. portrecistach.

Próba uporządkowania wszystkiego, co szpeci Krupówki, była podejmowana od kilku lat. W połowie 2014 r. władze Zakopanego miały dość pamiątkarskiej i artystycznej tandety i postanowiły, że będą tu promowani handlowcy i artyści mający związek z kulturą zakopiańską i góralską. Jak donosiły media, wiele osób narzekało na „mafię maskotkową” czyli kilkanaście osób, które przebrane za różne postacie nie mające nic wspólnego z Zakopanem i Tatrami, nachalnie oferowało przechodniom możliwość sfotografowania się z nimi za pieniądze. Niektórym nie podobali się artyści uliczni, w tym pracujący tu sezonowo karykaturzyści i portreciści i ich kramiki. Żartowano, że pozostaną tylko ci, którzy będą oferować swoje usługi w strojach góralskich.

Jak powiedzieli Gazecie Krakowskiej karykaturzyści rysujący na Krupówkach, na karykaturach zbytnio nie zarabiają. Co innego ci, którzy sprzedają w pobliżu lody. – W ciągu ostatnich lat ceny poszły w górę, a ja za swoje prace biorę tyle samo – poskarżył się jeden z karykaturzystów, który za narysowanie całej postaci bierze 30 złotych, za narysowanie głowy 20 złotych, a dla dzieci z wycieczek szkolnych ma specjalną cenę: 10 złotych.

Tekst i foto: (c) Szczepan Sadurski – karykatury.com

karykatury ze zdjęć karykatura na prezent

karykatury ze zdjęć od Karykatury.com


Karykaturzysta Zakopane i dowcip

Na Krupówkach w Zakopanem artysta rysuje turystom karykatury. Artysta nosi nazwisko znanego pisarza. Po wykonaniu karykatury jakiś turysta pyta go:
– Naprawdę nazywa się pan Henryk Sienkiewicz? To znane nazwisko!
– Dziękuję panu! – odpowiada karykaturzysta. – Od trzydziestu lat maluję tu portrety ludziom z całej Polski. Nic więc dziwnego, że w końcu stałem się sławny.

Kilka dowcipów o góralach

•  •  •
Do starego bacy przychodzi juhas i pyta na czym Ziemia stoi.
– Ona stoi na trzech betonowych filarach.
– A na czym stoją te filary?
– No, na takiej betonowej płycie.
– A na czym stoi ta płyta?
– Oj juhasie, juhasie! Cosik mi sie zdaje, żeś przyszedł nie po nauki, ino żeby dostać po pysku.
•  •  •
Zakopiańskimi Krupówkami idzie góral, a za nim biegnie pies. Nagle do górala podchodzi policjant.
– Baco, czemu idziecie z psem bez smyczy i bez kagańca?
– To nie mój pies.
– Jak to, przecież idzie za wami!
– Ejże, on się tak samo do mnie przyczepił, jak i wy.

•  •  •
Turyści idący z Zakopanego zobaczyli gazdę siedzącego bezczynnie nad potokiem.
– Gazdo, co robicie?
– Łowię ryby.
– Przecież nie macie wędki.
– I co z tego?
– To pokażcie jak łowicie.
– Jak postawicie flaszkę, to pokażę.
Turyści wyjęli z plecaka pół litra wódki i wypili z gazdą.
– No to teraz gazdo pokażcie jak to robicie. Dużo już złowiliście?
– Tym sposobem, to już piątą flaszkę.

•  •  •
Bacy zajętemu wypasem stada owiec, zginął gdzieś baran. Szukał go przez cały dzień, szukał, aż w końcu położył się w stogu siana i zasnął. Po jakimś czasie przyszło dwoje turystów i w tym samym stogu zaczęli się kochać.
– Hanka, tak cię kocham, że widzę w tobie cały świat!
Baca:
– Panie, a nie widzicie tam gdzie mojego barana?

•  •  •
Zakopane. Siedzi baca na przyzbie i patrzy na idącą ścieżką Jagnę.
– Chodź no Jagna, pochędożymy.
– Co wy baco, do kościoła idę!
Po kilku minutach Jagna wraca.
– Wicie baco, take se myślę… Kościół stał i stać bedzie, a z wami, to różnie bywa…

•  •  •
Siedzi baca nad strumieniem i pierze kota. Zauważa to jeden z turystów i mówi:
– Baco, kotów się nie pierze!
– A co wy tam wicie…
Po jakimś czasie turysta wraca, widzi bacę, a obok niego martwego kota z wubałuszonymi oczami.
– A nie mówiłem, baco, że kotów się nie pierze?
– Pierze się, pierze, ino sie nie wykręca.

•  •  •
Góral spod Zakopanego mówi do turystów:
– W tym miejscu w dawnych czasach zbójcy napadali na podróżnych i niemiłosiernie ich grabili.
– A teraz? – pyta jeden z turystów.
– Teraz stoi tu luksusowy hotel.

•  •  •
Szef jednego z tatrzańskich schronisk wywiesił na drzwiach wejściowych ogłoszenie: „Turyści udający się w góry bez przewodnika proszeni są o regulowanie rachunku z góry”.

•  •  •
Na rynku w Nowym Sączu baca wymachuje szmatą na długim kiju. Turysta pyta:
– Baco, co robicie?
– Żyrafy przeganiam.
– Przecież w Nowym Sączu nie ma żyraf.
– No widzicie!

•  •  •
Góral z Zakopanego pojechał załatwić sprawę w ważnym warszawskim urzędzie. Ponieważ sekretarka nie chciała go wpuścić do gabinetu, wykrzyknął:
– Pani nie wie, co ja za jeden! Jestem szwagrem Pana Boga!
Po tych słowach sekretarka wpuściła go do ministra, a góral szybko załatwił swoją sprawę. Na końcu minister pyta:
– Baco! Powiedzcie, jak to możliwe, że jesteście szwagrem Pana Boga?
– Nooo… Były dwie siostry. Jedną, kiedy pomarła, wziął Pan Bóg, a drugą – ja.

Dowcipy za zgodą: miesięcznik Dobry Humor, Wydawnictwo Superpress

Słowniczek dla ceprów

1. Ulica Krupówki w Zakopanem
Krupówki, to reprezentacyjna ulica w centrum Zakopanego. Zaczynają się na skrzyżowaniu z ul. Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Wzdłuż Krupówek znajduje się wiele sklepów, restauracji, poczta, a także: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Dworzec Tatrzański, hotele: Litwor, Gromada-Gazda i Sabała, siedziba zarządu przedsiębiorstwa Polskie Koleje Linowe, neoromański kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny. Na Krupówkach można m.in. zamówić przejazd dorożką, robić sobie zdjęcie z misiem oraz skorzystać z usług jednego z karykaturzystów i portrecistów. W połowie ulicy Krupówki rozciąga się widok na Giewont.

2. Zakopane
Miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych. Jest nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Według liczby mieszkańców (ok. 27 tysięcy – dane z 2010 r.) Zakopane jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala. Dzielnice Zakopanego: Centrum, Kasprusie, Skibówki, Krzeptówki, Mraźnica, Buńdówki, Spadowiec, Bogówka, Bystre, Jaszczurówka, Antałówka, Olcza, Toporowa Cyrhla, Gubałówka, Harenda, Kuźnice, Bilinówka, Chłabówka.

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Od 2002 roku rokrocznie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. Wielokrotnie odbywał się także Puchar Świata w kombinacji norweskiej.

3. Tatry
Najwyższe pasmo w łańcuchu gór Karpat. Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km kwadratowych, z tego około 175 km² (22,3 %) leży w granicach Polski. Długość Tatr, mierzona od południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m) do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu (1109 m), wynosi w linii prostej 57 km. Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Tatry dzielą się na: Tatry Zachodnie, Tatry Wschodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

4. Podhale
Region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. Największe miejscowości Podhala: Nowy Targ (historyczna stolica Podhala), Czarny Dunajec, Ludźmierz, Zakopane, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów, Witów i Gronków.
(na podstawie Wikipedii)

Zobacz też: karykaturzysta na weselu