Karykaturzysta w Zakopanem. Nie tylko Krupówki

karykaturzysta zakopane Krupówki karykaturzysta karykatury

Karykaturzysta Zakopane i karykatury Zakopane – informacje, ciekawostki

Każdy, kto choć raz odwiedził Zakopane i przeszedł się słynnymi Krupówkami, szczególnie jeśli nie było to w zimie, na pewno zwrócił uwagę na siedzących tu i rysujących artystów – portrecistów i karykaturzystów. Wiele osób wie, że jeśli Zakopane i karykaturzysta albo portrecista – to właśnie Krupówki.

Pomimo tego, organizatorzy imprez organizowanych w zakopiańskich hotelach, na firmowe eventy nie szukają artystów ulicznych, ale stawiają na fachowców czyli szybko rysujących karykaturzystów eventowych, wielokrotnie sprawdzonych na podobnych imprezach. I wcale nie muszą to być artyści z Podhala czy nawet Krakowa. Niżej podpisany karykaturzysta nie mieszka nawet w południowej Polsce, ale co jakiś czas odwiedza Zakopane zawodowo. Rysowałem w Hotelu Mercure Kasprowy i innych ekskluzywnych hotelach Zakopanego, podczas różnych imprez – firmowe eventy, konferencje, szkolenia, firmowa Wigilia i inne spotkania. Z dworca PKP czy autobusowego do miejsca docelowego zwykle niedaleko, więc można się przespacerować i nacieszyć oko widokami, niezależnie od pory roku. Ponieważ to imprezy wieczorne, oczywiście trzeba się potem przespać na miejscu i nazajutrz wracać do domu.

Dlaczego niżej podpisany karykaturzysta eventowy? Bo rysuję bardzo szybko – nawet kilka razy szybciej niż inni. To dobra informacja dla tych, którzy chcieliby aby powstało jak najwięcej karykatur i równocześnie nie chcą wydawać więcej pieniędzy niż to konieczne. Jeden szybki karykaturzysta, nawet jeśli ma stawkę trochę wyższą od amatorów, na pewno będzie kosztował mniej niż wynajęcie dwóch innych (plus podwójny dojazd oraz podwójny nocleg). Kilkadziesiąt, czasem nawet setka karykatur podczas 5-godzinnej imprezy wieczornej? U mnie to możliwe. W dodatku jedna karykatura będzie kosztować taniej niż… na Krupówkach.

> Tu oferta

karykatury na żywo wesele karykaturzysta karykatura

Błyskawicznie rysowane karykatury na żywo – na firmowy event i wesele. Zakopane i cała Polska

Zakopane. Karykaturzysta na event w hotelu

Niedawno rozmawiałem telefonicznie z przedstawicielami dwóch hoteli w Zakopanem, w których organizowane są firmowe eventy. Poszukiwali dobrego karykaturzysty. Coraz częściej grupy osób chcą skorzystać z okazji pobytu w Zakopanem i chciałyby, aby ten event uświetnił swą obecnością karykaturzysta. Okazuje się, że szybkie i skuteczne załatwienie jakiegokolwiek (a tym bardziej naprawdę dobrego) karykaturzysty na taki event, jest… w zasadzie niemożliwe. Trzeba o tym pomyśleć znacznie wcześniej, najlepiej w momencie planowania przyjazdu do Zakopanego. I raczej nie liczyć na „miejscowych” karykaturzystów ulicznych ani nie liczyć na to, że zakopiańskie hotele kogoś odpowiedniego załatwią.

Z rozmów telefonicznych wynikało, że nawet jeśli hotele prowadziły rozmowy z jakimś lokalnym (czyli w promieniu 150 km od Zakopanego, w tym m.in. z artystą z Krakowa) karykaturzystą, okazywało się, że za każdym razem coś stawało na przeszkodzie, aby doszedł do skutku jego przyjazd. Przedstawiciele hoteli w Zakopanem są (byli) mocno zawiedzeni. Choć minęło trochę czasu, wciąż niemile wspominają próby zorganizowania karykaturzysty na event w Zakopanem. I z podobnych prób potem zrezygnowały.

Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o przeświadczenie, że jeśli Zakopane, to Krupówki, a tu są zawsze karykaturzyści. I żaden problem, żeby karykaturzystę ulicznego z Krupówek szybko ściągnąć na firmowy event do hotelu w Zakopanem. Jeśli naprawdę chcesz mieć karykaturzystę na evencie w Zakopanem i okolicach, nie licz na karykaturzystów ulicznych. Szukaj profesjonalnych, sprawdzonych i solidnych karykaturzystów eventowych. Mieszkających w dowolnym miejscu Polski, ale mobilnych. Bez problemu przemieszczających się po kraju, aby rysować na różnych eventach, m.in. w Zakopanem, Wiśle, Bielsku Białej, Cieszynie, Nowym Sączu i innych miejscach, nie tylko na południu Polski. Pamiętaj równocześnie, że ci najlepsi wiele terminów mają zajętych, szczególnie soboty i atrakcyjne daty w kalendarzu, nawet z rocznym wyprzedzeniem. Co więc zrobić? Po prostu skontaktuj się z Karykatury.com. Jeśli termin mamy jeszcze wolny, a ty zaakceptujesz nasze rozsądne, rynkowe stawki – wkrótce się spotkamy.

karykaturzysta na wesele karykatury

Firmowy event i wesele Zakopane. I nie tylko Zakopane. Jednemu z najszybszych karykaturzystów świata na taką dowcipną karykaturę wystarczy… 100 sekund.

Zakopane. Karykaturzysta na wesele

Jeszcze jeden przykład na to, że mnóstwo osób uważa, że jeśli karykaturzysta – to Zakopane i Krupówki. Do Karykatury.com zatelefonowała para młodych ludzi, którzy za kilka miesięcy planują ślub i wesele. Właśnie są w Zakopanem i niestety na Krupówkach nie ma żadnego karykaturzysty. A ponieważ są młodzi – komórka do ręki, Internet, wyszukiwarka i szybko trafiają do fachowca. Okazuje się, że ich wesele bynajmniej nie będzie w Zakopanem. Nawet nie będzie w południowej Polsce. Ale byli przekonani, że Zakopane i Krupówki, to najlepsze miejsce w kraju, w którym załatwią sobie wymarzonego karykaturzystę na wesele. Krótka rozmowa i zrozumieli, że jest inaczej niż sądzili.

Klienci Karykatury.com

Jeden z e-maili, jakie ostatnio otrzymaliśmy: Dzień dobry. Potrzebuję 2 karykatury ze zdjęcia. Czy można Was spotkać na Krupówkach w Zakopanem w dniach XX-XX? Wtedy będę w Zakopanem i możemy się spotkać.

Odpowiadamy: jeśli chcesz zamówić karykaturę i otrzymać ją gotową jak najszybciej, sugerujemy zeskanować zdjęcia i przesłać je e-mailem. Wcale nie musisz specjalnie jechać do Zakopanego, aby dostać wymarzoną karykaturę. O wiele szybciej będzie załatwić wszystko Internetem i odebrać karykaturę od kuriera, który już nazajutrz od wysłania dostarczy ci karykaturę, niezależnie od tego gdzie mieszkasz i gdzie w tej chwili przebywasz. I jaka jest obecnie pora roku. Karykaturzystów na Krupówkach można spotkać w wakacje, ale w zimie gdy jest mróz i pada śnieg, raczej żaden karykaturzysta nie marznie, siedząc na swoim krzesełku w oczekiwaniu na klientów. W ziemie raczej trudno spotkać karykaturzystę na Krupówkach w Zakopanem. Może wtedy karykaturzyści jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy? 😉

karykaturzysta Zakopane karykatury

Karykaturadek – maskotka Karykatury.com w  Zakopanem

Autentyczna anegdota

Rysowałem karykatury na żywo na jednej z wielu imprez i jak to często bywa, zagadała mnie jedna z rysowanych osób. Pani grzecznie spytała:
– Czy jest pan karykaturzystą z Zakopanego?
– A dlaczego pani pyta?
– Bo często podróżuję po Polsce, odwiedzam różne miasta i tylko w Zakopanem widzę karykaturzystów. Pan na pewno musi być z Zakopanego!

Faktycznie, ulica Krupówki w Zakopanem wielu Polakom kojarzy się z karykaturzystami. Wielu jest święcie przekonanych, że Zakopane – to zagłębie karykaturzystów. Mieszka ich tu wielu i wciąż rysują karykatury na Krupówkach, w nieprawdopodobnych ilościach. Dlatego jeśli gdziekolwiek w Polsce widzą karykaturzystę wydaje im się, że przybył tu z Zakopanego. A poza tym na pewno jest… góralem.

karykatury wesele atrakcja weselna karykatury na żywo karykatura

Karykatury na żywo w najlepszym wykonaniu – atrakcja na wesele i firmowy event Zakopane

A co aktualnie z artystami na Krupówkach?

Zakopane od dawna planowało uporządkować wszystko, co działo się na Krupówkach. W czerwcu 2016 r. weszły w życie przepisy, które porządkują wiele spraw. Uchwała o Parku Kulturowym w przestrzeni Krupówek mówi, że z tego deptaku mają zniknąć szpecące reklamy i handel obnośny. Handlowcy jednak się nie poddają i zapowiadają walkę w sądzie – tak pisano o tym w połowie 2016 r.

Władze Zakopanego postanowiły wprowadzić limit osób prowadzących działalność artystyczną na Krupówkach; chodzi m.in. o karykaturzystów. Mówiło się o 15. artystach, w tym 5. karykaturzystach i 5. portrecistach.

Próba uporządkowania wszystkiego, co szpeci Krupówki, była podejmowana od kilku lat. W połowie 2014 r. władze Zakopanego miały dość pamiątkarskiej i artystycznej tandety i postanowiły, że będą tu promowani handlowcy i artyści mający związek z kulturą zakopiańską i góralską. Jak donosiły media, wiele osób narzekało na „mafię maskotkową” czyli kilkanaście osób, które przebrane za różne postacie nie mające nic wspólnego z Zakopanem i Tatrami, nachalnie oferowało przechodniom możliwość sfotografowania się z nimi za pieniądze. Niektórym nie podobali się artyści uliczni, w tym pracujący tu sezonowo karykaturzyści i portreciści i ich kramiki. Żartowano, że pozostaną tylko ci, którzy będą oferować swoje usługi w strojach góralskich.

Jak powiedzieli Gazecie Krakowskiej karykaturzyści rysujący na Krupówkach, na karykaturach zbytnio nie zarabiają. Co innego ci, którzy sprzedają w pobliżu lody. – W ciągu ostatnich lat ceny poszły w górę, a ja za swoje prace biorę tyle samo – poskarżył się jeden z karykaturzystów, który za narysowanie całej postaci bierze 30 złotych, za narysowanie głowy 20 złotych, a dla dzieci z wycieczek szkolnych ma specjalną cenę: 10 złotych.

karykaturzysta karykatury karykatura

Tekst: (c) Szczepan Sadurski – karykatury.com

O autorze: W minionych 10. latach stworzył kilkadziesiąt tysięcy karykatur, nie tylko w Europie. Po jednej z imprez w Nowym Jorku prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Jest też znanym rysownikiem prasowym; opublikował kilka tys. rysunków w Szpilkach i w wielu innych czasopismach. Rysuje dla agencji reklamowych i w programach telewizyjnych. Jego rysunki znajdziesz też w podręcznikach szkolnych. 

Karykaturzysta Zakopane i dowcip

Na Krupówkach w Zakopanem artysta rysuje turystom karykatury. Artysta nosi nazwisko znanego pisarza. Po wykonaniu karykatury jakiś turysta pyta go:
– Naprawdę pan nazywa się Henryk Sienkiewicz? To znane nazwisko!
– Dziękuję panu! – odpowiada karykaturzysta. – Od trzydziestu lat maluję tu portrety ludziom z całej Polski. Nic więc dziwnego, że w końcu stałem się sławny.

Wybrane hotele Zakopane – zgadnij, w których już rysowaliśmy karykatury

Hotel Mercure Kasprowy – Szymaszkowa, 34-500 Zakopane
Nosalowy Dwór – ul. Oswalda Balzera 21d, 34-500 Zakopane
Hotel Nosal – Jaszczurówka-Bory 9C, 34-500 Zakopane
Aries Hotel & Spa – ul. Mariusza Zaruskiego 5, 34-500 Zakopane
Grand Hotel Stamary – ul. Tadeusza Kościuszki 19, 34-500 Zakopane
Willa Bór Zakopane – ul. Jagiellońska 6, 34-500 Zakopane
Hotel Tatra – Cyrhla 34, 34-500 Zakopane
Apartamenty Szklane Domy – Ciągłówka 6A, 34-500 Zakopane
Hotel Murowanica – ul. Przewodników Tatrzańskich 6, 34-500 Zakopane
Hotel Dwór Karolówka – Chłabówka 1, 34-500 Zakopane
Villa Vita – ul. Krupówki 2, 34-500 Zakopane
Carlton, pensjonat – ul. Grunwaldzka 11, 34-500 Zakopane
Willa Excelsior – ul. Grunwaldzka 9, 34-500 Zakopane
Hotel Willa Pod Skocznią – ul. Józefa Piłsudskiego 59a, 34-500 Zakopane
Hotel Czarny Potok – ul. Kazimierza Tetmajera 20, 34-500 Zakopane
Hotel & Restauracja Wersal – ul. Kazimierza Tetmajera 14 a, 34-500 Zakopane
Hotel Kasprowy Wierch – ul. Krupówki 50b, 34-500 Zakopane
Hotel Boruta – ul. Tytusa Chałubińskiego 28, 34-500 Zakopane
Hotel Logos – ul. Grunwaldzka 10, 34-500 Zakopane
Fian – ul. Tytusa Chałubińskiego 38, 34-500 Zakopane
Aparthotel Bellamonte – ul. Kaszelewskiego 7, 34-500 Zakopane

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta telewizja

W karykaturzyście rysującym właśnie karykatury na zamkniętej imprezie firmowej niektórzy rozpoznają Szczepana Sadurskiego, znanego z prasy i programów telewizyjnych

.
Kilka dowcipów o góralach

•  •  •
Do starego bacy przychodzi juhas i pyta na czym Ziemia stoi.
– Ona stoi na trzech betonowych filarach.
– A na czym stoją te filary?
– No, na takiej betonowej płycie.
– A na czym stoi ta płyta?
– Oj juhasie, juhasie! Cosik mi sie zdaje, żeś przyszedł nie po nauki, ino żeby dostać po pysku.

•  •  •
Zakopiańskimi Krupówkami idzie góral, a za nim biegnie pies. Nagle do górala podchodzi policjant.
– Baco, czemu idziecie z psem bez smyczy i bez kagańca?
– To nie mój pies.
– Jak to, przecież idzie za wami!
– Ejże, on się tak samo do mnie przyczepił, jak i wy.

•  •  •
Turyści idący z Zakopanego zobaczyli gazdę siedzącego bezczynnie nad potokiem.
– Gazdo, co robicie?
– Łowię ryby.
– Przecież nie macie wędki.
– I co z tego?
– To pokażcie jak łowicie.
– Jak postawicie flaszkę, to pokażę.
Turyści wyjęli z plecaka pół litra wódki i wypili z gazdą.
– No to teraz gazdo pokażcie jak to robicie. Dużo już złowiliście?
– Tym sposobem, to już piątą flaszkę.

karykatury ze zdjęć karykatura na prezent

Karykatury.com – rysujemy też karykatury ze zdjęć na prezent

•  •  •
Bacy zajętemu wypasem stada owiec, zginął gdzieś baran. Szukał go przez cały dzień, szukał, aż w końcu położył się w stogu siana i zasnął. Po jakimś czasie przyszło dwoje turystów i w tym samym stogu zaczęli się kochać.
– Hanka, tak cię kocham, że widzę w tobie cały świat!
Baca:
– Panie, a nie widzicie tam gdzie mojego barana?

•  •  •
Zakopane. Siedzi baca na przyzbie i patrzy na idącą ścieżką Jagnę.
– Chodź no Jagna, pochędożymy.
– Co wy baco, do kościoła idę!
Po kilku minutach Jagna wraca.
– Wicie baco, take se myślę… Kościół stał i stać bedzie, a z wami, to różnie bywa…

•  •  •
Siedzi baca nad strumieniem i pierze kota. Zauważa to jeden z turystów i mówi:
– Baco, kotów się nie pierze!
– A co wy tam wicie…
Po jakimś czasie turysta wraca, widzi bacę, a obok niego martwego kota z wubałuszonymi oczami.
– A nie mówiłem, baco, że kotów się nie pierze?
– Pierze się, pierze, ino sie nie wykręca.

•  •  •
Góral spod Zakopanego mówi do turystów:
– W tym miejscu w dawnych czasach zbójcy napadali na podróżnych i niemiłosiernie ich grabili.
– A teraz? – pyta jeden z turystów.
– Teraz stoi tu luksusowy hotel.

•  •  •
Szef jednego z tatrzańskich schronisk wywiesił na drzwiach wejściowych ogłoszenie: „Turyści udający się w góry bez przewodnika proszeni są o regulowanie rachunku z góry”.

•  •  •
Na rynku w Nowym Sączu baca wymachuje szmatą na długim kiju. Turysta pyta:
– Baco, co robicie?
– Żyrafy przeganiam.
– Przecież w Nowym Sączu nie ma żyraf.
– No widzicie!

•  •  •
Góral z Zakopanego pojechał załatwić sprawę w ważnym warszawskim urzędzie. Ponieważ sekretarka nie chciała go wpuścić do gabinetu, wykrzyknął:
– Pani nie wie, co ja za jeden! Jestem szwagrem Pana Boga!
Po tych słowach sekretarka wpuściła go do ministra, a góral szybko załatwił swoją sprawę. Na końcu minister pyta:
– Baco! Powiedzcie, jak to możliwe, że jesteście szwagrem Pana Boga?
– Nooo… Były dwie siostry. Jedną, kiedy pomarła, wziął Pan Bóg, a drugą – ja.

Dowcipy za zgodą: miesięcznik Dobry Humor, Wydawnictwo Superpress

Słowniczek dla ceprów

1. Ulica Krupówki w Zakopanem
Krupówki, to reprezentacyjna ulica w centrum Zakopanego. Zaczynają się na skrzyżowaniu z ul. Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Wzdłuż Krupówek znajduje się wiele sklepów, restauracji, poczta, a także: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Dworzec Tatrzański, hotele: Litwor, Gromada-Gazda i Sabała, siedziba zarządu przedsiębiorstwa Polskie Koleje Linowe, neoromański kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny. Na Krupówkach można m.in. zamówić przejazd dorożką, robić sobie zdjęcie z misiem oraz skorzystać z usług jednego z karykaturzystów i portrecistów. W połowie ulicy Krupówki rozciąga się widok na Giewont.

2. Zakopane
Miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych. Jest nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Według liczby mieszkańców (ok. 27 tysięcy – dane z 2010 r.) Zakopane jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala. Dzielnice Zakopanego: Centrum, Kasprusie, Skibówki, Krzeptówki, Mraźnica, Buńdówki, Spadowiec, Bogówka, Bystre, Jaszczurówka, Antałówka, Olcza, Toporowa Cyrhla, Gubałówka, Harenda, Kuźnice, Bilinówka, Chłabówka.

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Od 2002 roku rokrocznie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. Wielokrotnie odbywał się także Puchar Świata w kombinacji norweskiej.

3. Tatry
Najwyższe pasmo w łańcuchu gór Karpat. Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km kwadratowych, z tego około 175 km² (22,3 %) leży w granicach Polski. Długość Tatr, mierzona od południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m) do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu (1109 m), wynosi w linii prostej 57 km. Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Tatry dzielą się na: Tatry Zachodnie, Tatry Wschodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

4. Podhale
Region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. Największe miejscowości Podhala: Nowy Targ (historyczna stolica Podhala), Czarny Dunajec, Ludźmierz, Zakopane, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów, Witów i Gronków.
(na podstawie Wikipedii)

Zobacz też: karykaturzysta na weselu