Karykaturzysta na wesele. Poradnik

karykaturzysta na wesele karykaturzyści atrakcje na wesele weselne

Karykaturzysta na wesele Poradnik

Jak wybrać najlepszego karykaturzystę, który uatrakcyjni tę jedyną noc naszego życia i ile to kosztuje?

Wciąż niewiele osób przygotowujących imprezę prywatną (np. wesele) wie, jaką atrakcją może być wynajęcie (dobrego) karykaturzysty. Ci, którzy rozważają chęć jego zatrudnienia, muszą przeczesać wiele stron internetowych, w poszukiwaniu ofert i informacji ile to kosztuje. Tylko na niektórych stronach znajdziemy informację o konkretnej lub przybliżonej cenie usługi. To zresztą zrozumiałe – jest ona zależna od szeregu czynników. Aby ułatwić zadanie i skrócić każdemu zainteresowanemu czas poszukiwania cennika oraz wskazać czym kierować się podczas wyboru tego a nie innego karykaturzysty, starannie przejrzeliśmy wiele stron internetowych, tworząc poniższy mini-poradnik. Zatem w skrócie: ile kosztuje wynajęcie karykaturzysty na wesele i od czego jest zależna cena?

Na początek

Nie spotkałem oferty z której wynika, że karykaturzysta będzie rysował gości weselnych, pobierając od każdej narysowanej osoby opłatę. Słusznie – on ma się zajmować zrobieniem jak największej liczby karykatur, a nie negocjowaniem cen i pobieraniem opłat przed i po wykonaniu każdej karykatury. A ile czasu przy tym straci, zamiast po prostu rysować!  Zatem zasada jest taka, że karykaturzysta przybywając na wesele, ma zagwarantowane honorarium. Osoba, która go zaprasza, płaci za jego wynajęcie. Konkretnie: za czas pracy (liczbę godzin rysowania), w sporadycznych przypadkach – za liczbę wykonanych karykatur.

Karykatury na żywo to coś zupełnie innego od efektownych karykatur ze zdjęć, których wykonanie trwa zwykle kilka godzin. Jeśli chcesz właśnie taką pojedynczą karykaturę (np. przedstawiającą państwa młodych) i sądzisz, że karykaturzysta specjalnie przyjedzie i ją wykona, a państwo młodzi zamiast uczestniczyć we własnym weselu, przez godzinę lub dłużej będą bez ruchu pozować karykaturzyście – po prostu wybij sobie ten pomysł z głowy i zamów karykaturę ze zdjęć przed weselem (w dodatku zapłacisz mniej).

karykaturzysta na wesele karykatury

Karykaturzysta na wesele – co jest ważne?

Jeśli poważnie rozważasz podjęcie decyzji zatrudnienia karykaturzysty podczas wesela (to najczęstsza okazja prywatna, choć są też hucznie obchodzone urodziny, rocznice ślubu, poprawiny i inne okazje), najpierw odpowiedz sobie na pytanie, co jest dla ciebie najważniejsze. Czy duża liczba karykatur wykonanych podczas imprezy (bo będzie dużo gości), czy duże doświadczenie i poziom artystyczny karykaturzysty (efektowne, pracochłonne karykatury); może chcesz, aby artysta miał znane z mediów nazwisko (co dodatkowo uatrakcyjni uroczystość), a może po prostu chcesz zapłacić jak najmniej. Ostatniego rozwiązania raczej nie polecam, gdyż narażasz się na zatrudnienie amatora rysującego nie lepiej niż część gości wesela, a więc na wstyd przed wszystkimi.

Oczywiście ideałem byłoby zatrudnienie znanego artysty, który rysuje błyskawicznie i jeszcze weźmie za to skromne wynagrodzenie. Ale z oczywistych względów jest to nierealne, bo cena ma wiele wspólnego z szeregiem innych spraw.

Szybkość rysowania karykatur

Rzecz ważna, bo jeśli szykujesz wesele na ponad 100 osób, a karykaturzysta na zrobienie jednej karykatury potrzebuje aż 10 do 20 minut, niewiele osób otrzyma swoją karykaturę. A ci którzy ją otrzymają, wcześniej mocno się wynudzą. Bo każdy przychodzi na wesele aby się świetnie bawić, a nie aby nudzić się długim pozowaniem i jeszcze dłuższym oczekiwaniem na swoją kolej. Zatem: im dłuższe wykonanie jednej karykatury – tym gorzej dla gości i gospodarzy wesela.

W internetowych ofertach karykaturzystów można znaleźć informację o ilości wykonanych karykatur w określonym czasie (zwykle w godzinę). Niektórzy karykaturzyści twierdzą, że na zrobienie jednej karykatury potrzebują 4-6 minut, inni 6-8 minut, jeszcze inni 6-15 minut (w zależności od tego, jak ma wyglądać końcowy efekt). Niektórzy wolą podawać ile karykatur mogą wykonać (wykonują) w ciągu godziny. Na przykład 7 do 10 lub 10 do 12. Ale są i specjaliści, dla których ponad 20 karykatur w godzinę (Karykatury.com) to nie problem. W jednej z ofert znaleźliśmy informację, że w ciągu kilku godzin karykaturzysta wykona 30 do maksymalnie 50 karykatur. Inny deklaruje, że w ciągu 2 godzin wykona około 15 karykatur.

Pamiętaj, że zatrudniasz karykaturzystę na określoną liczbę godzin. Jeśli rysuje powoli, a karykatury są dosyć efektowne, wykona ich niewiele i gdy skończy swoją pracę okaże się, że karykaturę otrzymali tylko nieliczni wybrańcy, szczęśliwcy. Najprawdopodobniej część gości wesela będzie niezadowolonych, bo bardzo chciało, lecz nie dostało swojej karykatury. Mogą mieć żal nie do karykaturzysty lecz do Ciebie, a wesele mogą wspominać nie najlepiej; warto o tym pomyśleć.

Dociekliwi, dla których jak największa liczba karykatur wykonanych podczas imprezy jest istotna, tak jak we wszystkich innych sprawach, mogą skorzystać z podpowiedzi wyszukiwarki, szukając na przykład: „najszybszy karykaturzysta” albo „jeden z najszybszych karykaturzystów”. Ewentualnie też „karykaturzysta eventowy” – czyli taki, który nie rysuje na ulicy, lecz na imprezach zamkniętych i robi to szybko.

karykaturzysta wesele karykatury

W kilka godzin jeden karykaturzysta stworzy 20, inny nawet 100 karykatur. Cena będzie podobna.

.
Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Wśród karykaturzystów którzy uzależniają cenę usługi od liczby wykonanych karykatur, można znaleźć taką ofertę: 20 osób: 500 złotych, 30 osób: 700 złotych, 50 osób: 1000 złotych (po przeliczeniu: jedna karykatura od 20 do 25 złotych). Inny karykaturzysta wycenia to tak: 20 osób – 700 złotych, 30 osób – 1000 złotych (zatem 33 do 35 złotych za jedną karykaturę). Jest też taka oferta: 2000 zł netto za 30 karykatur (ponad 60 zł jedna) w ciągu całej imprezy. Znaleźliśmy też ofertę: 700 złotych za noc i w tym czasie powstanie 50-60 karykatur. Inna oferta, to 500 złotych za 20 karykatur (czyli 25 złotych sztuka, a także kogoś życzącego sobie 250 zł za godzinę rysowania na weselu (razy liczba godzin), bez podania jaka ilość karykatur powstanie w godzinę. Na jednej ze stron znajduje się oferta narysowania 30 do 60 karykatur na weselu za 1800 złotych, a więc od 30 do 60 złotych za jedną karykaturę. Są też oferty: 1300 zł za maksymalnie 5 godzin oraz 1500 zł za wieczór. Jakiś czas temu ktoś oferował 6 godzin rysowania za 2100 złotych (czyli 350 złotych za godzinę), ale oferta dosyć szybko znikła ze strony www.

Dość komiczną wydaje się być oferta rysowania na weselu przez 12 godzin, od godz. 18.00 do godz. 6-ej rano za 1000 zł. Nie wyobrażam sobie jakości karykatur powstających nad ranem po takim maratonie rysowania, ani też gości wesela, którzy po wielu godzinach pląsów i adekwatnej ilości wypitego alkoholu, zamiast paść na łóżko marzą o tym, aby usiąść na kwadrans przed karykaturzystą.

Jak widać z powyższego, niektórzy proponują rozliczenie od liczby wykonanych karykatur. Jednak jest to bardzo rzadki sposób rozliczeń. To oferta zwykle tych, którzy rysują długo i dokładnie – kilka karykatur w godzinę. Taki sposób rozliczenia NIE jest to korzystny do klienta, który (jeśli dobrze policzy) zapłaci 200-300 procent (!) więcej niż gdyby chciał się rozliczać z karykaturzystą od liczby godzin. O dziwo, niektórzy potencjalni klienci pytają o taki właśnie niekorzystny dla siebie sposób rozliczeń. Przy okazji część osób naiwnie sądzi, że karykaturzysta rozliczający się „od ilości” przybędzie na wesele, aby stworzyć powiedzmy dwie karykatury – tylko państwa młodych, za… kilkadziesiąt złotych. Warto pomarzyć…

W większości przypadków karykaturzyści na stronie www nie podają konkretnych stawek. Trzeba się o to spytać, wysyłając e-maila. Pamiętaj przy okazji, że wysyłając zapytanie anonimowo, najprawdopodobniej zostanie ono potraktowane jako niepoważne, więc nie otrzymasz odpowiedzi. Na pewno nie odpowiedzą  profesjonaliści, a chyba chciałbyś zatrudnić profesjonalistę? Z wielu względów katastrofalnym pomysłem jest spamowanie czyli wysyłanie identycznych e-maili do kilku lub więcej karykaturzystów. Chyba że celem jest wybór najtańszej oferty od jakiegoś amatora, bo profesjonaliści najprawdopodobniej nie odpiszą.

Co jest tańsze, a co lepsze?

Pomijając poziom artystyczny karykatur i kilka innych ważnych spraw, warto do tematu „karykaturzysta na moim weselu” podejść rozsądnie i ekonomicznie. W pierwszej chwili ktoś, kto oferuje powiedzmy 800 złotych za kilka godzin rysowania, daje lepszą ofertę (bo jest tańszy) od karykaturzysty, który chce powiedzmy 1200. Warto jednak przeliczyć, co faktycznie jest tańsze: 100 złotych za godzinę (w godzinę powstaną np. 4 karykatury czyli zapłacisz 25 złotych za sztukę), czy może 200 złotych za godzinę i powstanie 20 karykatur w godzinę (tylko 10 złotych sztuka). Jak widać, nie zawsze najlepszą ofertą jest ta „najtańsza”, choć dla niektórych osób kwota jaką wyjmują z portfela, jest najbardziej przekonująca.

karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

A może na Allegro?

Także w serwisach aukcyjnych można czasem znaleźć oferty karykaturzystów. W zdecydowanej większości są to jednak amatorzy o skromnych zdolnościach, konkurujący ze sobą wysokością (a raczej niskością) ceny, byle tylko znaleźć klienta. Takich ofert lepiej nie brać pod uwagę, chyba że jedynym kryterium wyboru ma być niska cena (oraz niska jakość) karykatur gości Twojego wesela. Równocześnie należy pamiętać, że niskie, wręcz okazjonalne ceny, mają się nijak do cen oferowanych przez profesjonalistów.

Ograniczenia terytorialne i nocleg

Niektórzy karykaturzyści z góry informują, że pracują tylko w określonej części Polski. Na przykład rysują tylko w Wielkopolsce, w Krakowie lub jego okolicach albo maksymalnie 100 kilometrów od Poznania. Dla niektórych odległość nie jest problemem, o ile zleceniodawca zwróci koszt dojazdu. To podnosi koszt wynajęcia karykaturzysty, podobnie jak koszt zapłaty za jego nocleg. Bo ktoś, kto jechał z drugiego końca Polski samochodem pół dnia, potem rysował przez kilka godzin i kończy pracę w okolicach północy, nie będzie spędzał kilku kolejnych godzin za kierownicą, aby nad ranem wrócić do domu.

Czy koniecznie miejscowy plastyk?

Niektórzy są lokalnymi patriotami i szukają koniecznie wykonawcy, który mieszka jak najbliżej. Niekoniecznie wiesz co znaczy „lokalny patriota”, ale chcesz po prostu zapłacić jak najmniej, zgadza się? Rozumowanie, że „lokalny”, „miejscowy” będzie oznaczać „tańszy”, niekoniecznie musi się sprawdzić. Skąd wiesz, że za „lokalnego” nie będziesz musiał zapłacić więcej niż za lepszego od niego pod wieloma względami, przyjezdnego profesjonalistę? Doliczy za benzynę, hotel i wciąż będzie tańszy niż „lokalny”. O takich przypadkach słyszałem.

Koniecznie zobacz przykłady karykatur

O gustach podobno się nie dyskutuje, bo każdemu podoba się coś innego. Poza tym każdy artysta rysuje inaczej. W każdym razie przykłady wiele powiedzą nam o poziomie artystycznym karykaturzysty. Ponieważ do mistrzostwa dochodzi się latami pracy i tysiącami wykonanych karykatur, więcej zaufania wzbudzają ci karykaturzyści, którzy nie są osobami młodymi.

Warto uważnie przypatrzeć się przykładom karykatur. Jeśli ktoś twierdzi, że rysuje szybko, a na swojej stronie www prezentuje efektowne, pracochłonne karykatury – na weselu na pewno takich nie narysuje w kilka minut. A skoro już na tym etapie próbuje oszukać potencjalnego klienta, należy do jego oferty podejść bardzo ostrożnie.

rysowanie karykatur karykaturzysta

Karykaturzysta na wesele poradnik

Znany karykaturzysta

Przeciętny Polak nie zna nazwisk znanych polskich śpiewaków operowych. Nie należy się też dziwić, że mało kto zna również nazwiska znanych polskich karykaturzystów. Każdy może napisać na swojej stronie www „Jestem znany”. Dlatego warto skorzystać z wyszukiwarki, wpisując imię i nazwisko karykaturzysty który właśnie odpisał na zapytanie i przedstawił ofertę. O tych naprawdę znanych jest w sieci wiele informacji. Wystawy (także zagraniczne), zdobyte nagrody, wywiady, media i firmy z którymi współpracowali… To istotne informacje, które pomogą w podjęciu decyzji. O dziwo, różnica w cenie tych naprawdę znanych i tych mało znanych o skromnych możliwościach artystycznych bywa niewielka. Co tu dużo mówić, udział znanego karykaturzysty w naszym weselu, podniesie rangę uroczystości. Zatem jeśli nazwisko i kreska artysty części gości weselnych coś mówi, warto to wziąć pod uwagę, kierując się wyborem.

Co to znaczy: karykaturzysta?

Nie każdy, kto pisze na swojej stronie www, że wykonuje karykatury i pokazuje przykłady swojej twórczości, jest karykaturzystą. Dla wielu osób rysowanie karykatur, to hobby. Dla wielu plastyków rysowanie karykatur, to jedna z szeregu dziedzin plastyki które wykonują i robią to, ponieważ rysowanie karykatur daje im co jakiś czas przychód. Dla kolejnych wreszcie (a tych w Polsce jest o wiele mniej niż sądzisz), rysowanie karykatur to zawód wykonywany od lat i codzienne zajęcie. Hobbysta lubiący rysować, plastyk robiący między innymi karykatury czy może profesjonalny karykaturzysta często rysujący karykatury na żywo na eventach? Jeśli wahasz się kogo zatrudnić, to także warto wziąć pod uwagę.

Karykaturzysta uliczny czy eventowy?

Wielu osobom pojęcie „karykaturzysta” kojarzy się wyłącznie z artystą zarobkującym na ulicy i pobierającym skromne opłaty za rysowanie przechodniów. Tymczasem jest wielu karykaturzystów, którzy nigdy na ulicy nie zarabiali. Ponieważ to dwa inne style pracy, powstało określenie: karykaturzysta eventowy czyli taki, który rysuje szybkie karykatury na żywo, na zamkniętych imprezach. Zatem kolejny wybór: chcesz na weselu karykaturzystę ulicznego czy eventowego?

Czy w Warszawie jest drożej?

Na jakimś forum wyczytałem, jakoby w Warszawie usługa była droższa niż na prowincji, daleko od stolicy. Bzdura, geografia z cenami usług karykaturzystów nie ma nic wspólnego. Z szeregiem innych spraw opisanych wyżej – jak najbardziej.

pomysły na wesele atrakcje weselne

Rezerwacja terminu i umowa

Jeśli chcesz mieć pewność, że konkretny autor na wesele przybędzie, nie czekaj z podjęciem decyzji i rezerwacją (czyli z wpłatą zaliczki). Najlepsi karykaturzyści mają zarezerwowane terminy nawet 2-letnim wyprzedzeniem. Jeśli wydaje ci się, że znany karykaturzysta którego akurat chciałbyś zatrudnić z niecierpliwością czeka akurat na twoje zlecenie i ma wolny termin na którym ci zależy, możesz się rozczarować. Będziesz musiał skorzystać z ofert, które początkowo uznałeś za słabsze lub zrezygnować karykaturzysty na swoim weselu.

Czy podpisać umowę?

Warto podpisać umowę, jeśli masz do czynienia z początkującym, mało znanym karykaturzystą. Karykaturzyści znani, o ugruntowanej pozycji, robią to rzadko. Zawodowcy solidnie podchodzą do każdego zlecenia i nie będą narażać utraty wypracowanej latami dobrej opinii przez jedno nieodpowiednio wykonane zlecenie. Umowa ustna i wymiana korespondencji elektronicznej z solidną osoba, to wcale nie mniej wiarygodne rozwiązanie niż podpisanie pisemnej umowy. Bo najważniejsza jest uczciwość i solidność człowieka.

I  jeszcze coś. Nie podejrzewaj znanego od lat, cenionego karykaturzysty, ze chce się oszukać dlatego, bo chce dostać zaliczkę. To w branży eventowej standard, nawet jeśli ci się to nie podoba. Jeśli chcesz pozytywnie załatwić sprawę, dostosuj się do zasad panujących w branży, a nie stawiaj własnych warunków. Nie licz na to, że fachowiec dla jednego klienta zmieni zasady działania. Jeśli koniecznie chcesz stawiać swoje „warunki” – wiedz, że odgradzasz się tym samym od najlepszych fachowców tej branży i z konieczności będziesz musiał skorzystać z usług amatora, któremu bardzo zależy na uzyskaniu zlecenia.

Podsumowanie

Ofert karykaturzystów w internecie na pierwszy rzut oka jest sporo, jednak po przeszukaniu szeregu stron www dochodzimy do wniosku, że spora ich część powiela się. Można odnieść wrażenie, że karykaturzystów czekających na zlecenie jest cała masa, co nie jest prawdą. Bo to wyjątkowo rzadki zawód, z którego wyżyć są w stanie tylko najlepsi. I często zdarza się, że w twoim mieście NIE mieszka ktoś, kogo można nazwać karykaturzystą.

Z informacji znalezionych w internecie można wywnioskować, że za usługę karykaturzysty na weselu zapłacimy nawet półtora tysiąca złotych, a czasem nawet więcej. Jeśli NIE jest to wesele na ok. 200 osób, rozsądnymi wydają się być oferty w okolicach tysiąca (lub nieco więcej) złotych za kilka godzin rysowania plus koszt dojazdu i noclegu (jeśli karykaturzysta mieszka z dala od miejscowości gdzie odbywa się wesele). Jeśli jest to karykaturzysta mający znane nazwisko i i duże osiągnięcia zawodowe – można nawet powiedzieć, że taka cena jest atrakcyjna. Dla niezbyt dobrych karykaturzystów (nawet jeśli kwieciście zapewniają o swych rewelacyjnych umiejętnościach) kwota w okolicach tysiąca złotych za jeden wieczór pracy, to stawka zbyt wygórowana, a już na pewno jeśli mieszkają na tak zwanej prowincji.

Zresztą aby coś zarobić, amatorzy pracujący okazjonalnie, z oczywistych względów muszą oferować niższe stawki niż uznani fachowcy. Bo tak jak w każdej branży, to rynek czyli popyt i podaż, ustala ceny.

karykaturzysta Warszawa karykatury

Karykaturzysta na wesele poradnik: (c) Szczepan Sadurski
Kiedyś rysownik prasowy obecnie karykaturzysta eventowy. Sztukę karykatury propaguje w mediach, jest zapraszany do stacji telewizyjnych jako ekspert, prowadzi bloga o karykaturze. W ostatnich 10. latach stworzył 40 tysięcy karykatur, rysując na ok. 600. imprezach – w Polsce i innych krajach europejskich  oraz w USA i Australii. Szef Karykatury.com. Jego rysunki publikuje prasa, nie tylko polska.

 

Tu informacje: Jak zamówić

prezenty dla gości weselnych, upominki dla gości wesela

Nota prawna
1. Powyższego tekstu w całości ani w części NIE można kopiować na stronach internetowych, forach, blogach czy portalach społecznościowych. Można cytować (maksymalnie 3 zdania) dodając obok aktywnego linka do tej strony.
2. Jeśli piszesz dziennikarski tekst (np. prasa, Internet) i zamierzasz skorzystać z zamieszczonych w w/w tekście informacji, należy umieścić w tym tekście nazwisko autora + adres strony: Karykatury.com.
3. W przypadku wątpliwości, autor prosi o kontakt.

Z powyższego tekstu dowiesz się m.in.:
• Ile kosztuje karykaturzysta na wesele? Od czego jest zależna cena?
• Czy warto za wszelką cenę oszczędzać niedużą kwotę i zatrudnić amatora, a nie profesjonalnego karykaturzystę?
• Co jest taniej: duża liczba narysowanych i większa kwota ale niska cena jednostkowa? A może mała liczba narysowanych, mniejsza cena i wysoka cena jednostkowa?
• Jakie atrakcje weselne, trendy weselne, inspiracje weselne?
• Co jest tańsze, a co lepsze? Hobbysta, plastyk czy profesjonalny karykaturzysta?
• Najlepszy karykaturzysta na wesele – jak szukać?
• Jaka alternatywa dla fotobudki? Polaroid na wesele i księga gości czy karykaturzysta?