Po co karykaturzysta na imprezie?

karykaturzysta na event impreza firmowa karykatury

Coraz częściej na różnego rodzaju imprezy zamknięte i firmowe eventy zapraszani są szybko rysujący karykaturzyści. W pewnym stopniu to zasługa Karykatury.com, gdyż od kilkunastu lat przy różnych okazjach promujemy ten typ atrakcji eventowej.

Gdy kilkanaście lat temu do sieci trafił serwis Karykatury.com, w Internecie prawdopodobnie nie było jeszcze oficjalnych ofert karykaturzystów. Powstawały pierwsze, skromne strony polskich karykaturzystów, a raczej rysowników satyrycznych. Jeśli ktoś szukał karykaturzystę na event, musiał pytać znajomych czyli korzystać z „poczty pantoflowej”. Albo przypominać sobie, gdzie o jakimś karykaturzyście coś słyszał. Jeśli udało się zdobyć jego telefon (w Internecie takich informacji nie było, w książkach telefonicznych też raczej nie), można było spytać czy rysuje także karykatury na żywo na imprezach z nadzieją, że odpowiedź będzie pozytywna.

Karykaturzystów jest niewielu, jednak przeglądając internetowe ogłoszenia mamy wrażenie, że jest raczej nadmiar osób rysujących (słabsze lub lepsze) karykatury. Potencjalnemu zleceniodawcy problem może sprawić wybranie naprawdę dobrej oferty. Chyba że szuka najtańszego karykaturzysty, co jak wiadomo idzie w parze z jego mizernymi umiejętnościami.

Osoby z firm decydujące o doborze atrakcji na firmowy event lub inną okazję, często pomijają karykaturzystę jako potencjalną atrakcję. Może jeszcze nie wiedzą, że istnieje takie coś i jak bardzo się tu podoba. A może w przeszłości widzieli taką atrakcję, jednak nie zrobiła dobrego wrażenia, gdyż karykaturzysta-amator nie umiał rysować, więc wielu uczestników eventu po prostu omijało jego stanowisko.

Po co karykaturzyści zapraszani są na eventy?

Po pierwsze to okazja na otrzymanie fajnej pamiątki, w dodatki za darmo (karykaturzyście płaci organizator eventu, w zależności od czasu jego pracy). Wiele osób nigdy nie korzystało z usługi karykaturzysty ulicznego i wreszcie nadarza się okazja, aby spojrzeć siebie trochę inaczej czyli z przymrużeniem oka.

Na evencie jest średnio kilka atrakcji, poza oczywiście jadłem i popitką. Każdego interesuje coś innego, a karykaturzysta to jednak coś innego niż fotograf uwieczniający uczestników imprezy.

Firmowy event głównie jest po to, aby ludzie dobrze się bawili. Rysowanie karykatury na żywo, to dla osób obserwujących karykaturzystę i osobę rysowaną okazja głośnego komentowania i żartowania. Co jakiś czas słychać trudny do powstrzymania zbiorowy wybuch śmiechu na widok gotowej karykatury, a nawet spontaniczne brawa. Tak przynajmniej jest na imprezach, w których uczestniczą karykaturzyści eventowi z Karykatury.com.

Czy podobnie reakcje mają miejsce w przypadku zaproszenia amatora nie umiejącego zbytnio rysować (a takich ofert w Internecie jest obecnie sporo)? Podejrzewany, że nie. Lepiej się o tym nie przekonywać, tylko na planowaną imprezę zatrudnić profesjonalnego karykaturzystę, który zrobi mnóstwo zabawnych portretów. I to tak szybko, że kilkuminutowe pozowanie nikomu nie będzie sprawi kłopotu.

Tekst: (c) Karykatury.com