Karykaturzysta na event. Zatrudnić profesjonalistę czy amatora?

karykaturzysta na imprezę karykatury na żywo

Różne są imprezy i różni karykaturzyści. Różni są organizatorzy imprez, różne firmy eventowe czyli firmy organizujące imprezy na zlecenie firm, które je finansują

Oczywiście każdy liczy pieniądze. Oszczędzanie, cięcie budżetu. Jakaś atrakcja imprezy kosztuje więcej niż założono, więc na coś innego nie wystarcza pieniędzy. Lub na czymś innym trzeba zaoszczędzić czyli zapłacić mniej. To zrozumiałe, bo pieniędzy raczej nie przybędzie.

Są punkty imprezy, które muszą być i nie można z nich zrezygnować. W zależności od rodzaju imprezy, na pierwszych miejscach są: catering zwany wyżerką, ktoś od muzyki (didżej lub zespół grający na żywo), sprzęt (np. nagłośnienie), fotograf. Czasem są koszty związane z noclegiem uczestników imprezy oraz szereg innych spraw, odmiennych dla każdej imprezy. To wszystko są koszta.

Dodatkowa atrakcja imprezy

Organizatorzy zastanawiają się, jak jeszcze uatrakcyjnić imprezę i umilić czas uczestnikom. Niektórzy wpadają na pomysł zatrudnienia karykaturzysty i jak już wiemy, jest to atrakcja dodatkowa. Można z niej zrezygnować (na naszej imprezie wcale nie musi być karykaturzysta), można też zrezygnować z jakiejś innej zaplanowanej wstępnie atrakcji. Albo zaprosić takiego artystę (karykaturzystę), który „zmieści się w budżecie”.

Można zrozumieć organizatorów skromnych imprez dla pracowników niezbyt bogatych firm, działających w niezbyt bogatych regionach kraju. Ale oszczędzać chcą (muszą) nawet firmy organizujące wysokobudżetowe imprezy dla kilkuset osób, mające budżet od kilkudziesięciu tys. złotych wzwyż (często 100 tys. zł i więcej). Zdarza się, że nawet organizatorzy wielkich, wysokobudżetowych imprez oszczędzają każdą złotówkę. A przynajmniej jest to element negocjacji z karykaturzystą, i nie tylko z nim.

karykaturzysta na weselu karykatury atrakcje na firmowy event atrakcje na wesele

Anegdota

Przedstawicielka pewnej firmy eventowej po otrzymaniu standardowej oferty Karykatury.com zaczęła łkać do słuchawki telefonu mówiąc, że nasze stawki bardzo duże, wręcz kosmiczne. Mówiła, że to będzie skromna, kameralna impreza i muszą oszczędzać każdą złotówkę. „Bogatemu” karykaturzyście zrobiło się smutno, serce ścisnęło mu z żalu i opuścił 100 złotych, uszczęśliwiając rozmówczynię.

Na miejscu okazało się, że to impreza na pół tysiąca ludzi, stoły uginające się od frykasów, na scenie muzyczna gwiazda święcąca aktualnie sukcesy i pokazywana na co dzień w stacjach telewizyjnych. Imprezę prowadził telewizyjny gwiazdor, a trochę później miał być występ jednego z czołowych kabaretów polskich. Na te fullwypasowe fajerwerki pieniędzy organizatorom wystarczyło. Nawet 100 złotych dołożył do tego wszystkiego karykaturzysta, obniżając swoje standardowe honorarium.

Od tej pory jestem odporny na panie płaczące do słuchawki lub w inny sposób wyrażające uczucia w celu wynegocjowania jak najlepszej kwoty. Wiem jedno: jeśli organizator chce profesjonalnego karykaturzystę eventowego zaprosić na swoją imprezę – nie straszne mu każde 100 czy 200 złotych. Bo zdarza się, że taka skromna różnica w cenie dzieli amatora i profesjonalistę. I decyduje o zatrudnieniu amatora rysującego potworki. Bo był nieznacznie tańszy.

Bylejakość na imprezie

Zdaniem Karykatury.com, gdy nie ma wystarczających, rozsądnych pieniędzy na profesjonalistę – lepiej zrezygnować z taniego amatora. Uczestnicy imprezy będą zawiedzeni na widok swoich (swoich?) podobizn, rysowanych niewprawną ręką przez wiele minut. Organizator będzie zdziwiony, że do amatora mało kto chce podejść aby narysował karykaturę. I zapewne pojawi się wniosek: – No proszę! Co to za atrakcja, z której prawie nikt nie chce skorzystać? A mogliśmy wydać więcej i pewne też nikt nie chciałby karykatury, więc zaoszczędziliśmy!

Na blogu Karykatury.com nie raz pisaliśmy i nie raz będziemy pisać o podobnych sprawach. Rysowanie karykatur na żywo może być codzienną profesją lub hobbystycznym zajęciem uzdolnionej plastycznie osoby podającej się w Internecie za karykaturzystę. Jak było na wstępie: różne są imprezy i różni karykaturzyści.

Jeśli organizator umieścił w budżecie skromną kwotę na karykaturzystę – z góry odsuwa od siebie myśl, że na jego imprezie będzie fachowiec. Z góry zakłada (zapewne nieświadomie), ze na jego imprezie będzie bylejakość. To zapewne dotyczy też innych atrakcji na tej imprezie, bo oszczędzać trzeba na wszystkim (lub prawie wszystkim). Niestety, to nie będzie tak udana impreza, jaką organizator chciał zorganizować.

Tekst: (c) Karykatury.com

karykatury na żywo karykaturzysta na event wesele

Zobacz też:

Karykatury na żywo – nie warto oszczędzać za wszelką cenę
Wiele zależy od tego, na jakiego karykaturzystę najpierw trafi firma eventowa – na profesjonalistę czy amatora. I czy szuka fachowca czy kogokolwiek, byle taniego. W Internecie są oferty osób, których trudno nazwać profesjonalnymi karykaturzystami. Nie zakładam, że mają wiele zamówień, ale podejrzewam że czasem są zatrudniani przez tych, którzy szukają właśnie kogoś najtańszego.
> Tu cały tekst

Karykaturzysta na event
Narysowana właśnie karykatura, to najlepsza wizytówka każdego karykaturzysty. Wystarczy popatrzeć i wszystko wiadomo. Szczególnie, jeśli rysunek zobaczy osoba z wykształceniem plastycznym albo osoba mająca po prostu dobry gust, poczucie smaku i widziała podobne obrazki różnych karykaturzystów. Jeśli dodamy do tego, że karykatura jest podobna do narysowanej osoby, w dodatku jest komiczna czyli wzbudza u oglądających uśmiech i sympatię – po prostu jest OK. A z tym bywa różnie.
> Tu cały tekst

Tania fotobudka droższa od dobrego karykaturzysty
Można powiedzieć, że najtańsza fotobudka to tak jak dwóch najtańszych karykaturzystów amatorów albo drożej niż jeden znakomity karykaturzysta na event. Idąc dalej tym tropem, nie wnikając w szczegółowe wyliczeń – można wynająć na imprezę jedną wypasioną fotobudkę albo dwóch świetnych, szybko rysujących karykaturzystów eventowych – cena będzie podobna.
> Tu cały tekst

Osoby które tu były, interesowały także: karykatury na żywo, karykaturzysta na imprezę, karykaturzysta warszawa, karykaturzysta na imprezę, karykaturzysta na event, karykaturzysta na imprezy, karykaturzysta eventowy