Jak znaleźć karykaturzystę na event? 10 porad

jak znaleźć karykaturzystę na event eventy karykaturzysta

Od lat mailują oraz telefonują do nas osoby z firm (często film eventowych), których interesuje zaproszenie karykaturzysty na event. Często osoby te mają niemal zerowe pojęcie na temat karykatury eventowej oraz tego, jak taką sprawę załatwić. Zwykle chodzi o wstępne zapytanie, rozeznanie się w sytuacji. Często – o znalezienie najtańszego karykaturzysty

Poniżej kilka podpowiedzi Karykatury.com dla tych, którzy mają mgliste pojęcie na temat profesjonalnego rysowania karykatur na eventach. Podobnie jak 99% Polaków bardzo stereotypowo rozumieją wszystko, co kryje się pod słowami: karykatura i karykaturzysta. A skoro chcesz zatrudnić karykaturzystę na event – powinieneś wiedzieć trochę więcej niż przeciętny Polak.

atrakcje na eventy firmowe

Karykaturzysta eventowy – co powinieneś wiedzieć

1. Karykaturzystów różnej maści (profesjonalnych i amatorów) jest w Polsce może kilkudziesięciu. W większości amatorzy dorywczo rysujący coś, co można nazwać karykaturami. Czasem też artyści bez specjalizacji, dla których rysowanie karykatur, to jedna z wielu rzeczy, którymi czasami się zajmują.

2. Jeśli organizujesz event i chcesz aby uświetnił go obecnością karykaturzysta eventowy – im szybciej uświadomisz sobie, że profesjonalnych karykaturzystów eventowych jest znacznie mniej niż liczba podana w punkcie 1 – tym szybciej i skutecznie załatwisz sprawę.

karykaturzysta na wesele atrakcje weselne

3. Nie licz na to, że w każdym regionie Polski albo w każdym dużym mieście, znajdziesz profesjonalnego karykaturzystę eventowego. Możesz poświęcić wiele godzin (może faktycznie masz dużo czasu?) i próbować, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że to się uda? Po długich poszukiwaniach możesz znaleźć przypadkową osobę która twierdzi, że jest „profesjonalistą” może coś narysować  na evencie, skoro jest ktoś, kto za to chce zapłacić. A przecież podobno szukasz dobrego fachowca.

4. Możesz oczywiście pójść/pojechać osobiście na jedną z kilku ulic w Polsce, gdzie czasami rysują karykaturzyści uliczni. Spróbować namawiać któregoś, aby przejechał się np. 300-500 kilometrów na kilkugodzinny event kończący się o północy. Ale jeśli to zima – na pewno karykaturzystów tam nie ma. Pewnie i tak nie masz na to czasu. I pamiętaj, to karykaturzyści uliczni, a nie eventowi. Czym różnią się ci pierwsi i drudzy – pisaliśmy nie raz na naszym blogu.

karykatura karykatury karykaturzysta

5. Jeśli masz dużo czasu na poszukiwania czyli research – to znaczy, że szukasz taniego karykaturzysty czyli amatora. Profesjonalistów znajdziesz błyskawicznie, na pewno wiesz co to wyszukiwarka.

6. Jeśli znany, rozchwytywany karykaturzysta eventowy aktualnie ma wolny termin który cię interesuje, a cena jest rozsądna – zrób wszystko, aby ci nie uciekł. Rezerwuj, podpisuj umowę, wpłacaj zaliczkę. Nawet tego samego dnia ten właśnie karykaturzysta może mieć podobne zapytanie na ten sam termin, a przecież nie może rysować na dwóch eventach na raz. Są klienci, którzy w godzinę potrafią podjąć decyzję, podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Jeśli będziesz się długo zastanawiać, konkurencja sprzątnie ci najlepszego karykaturzystę, na którego właściwie już jesteś zdecydowany. Będziesz musiał szukać gorszej klasy fachowca, pracującego niekoniecznie za mniejsze, a może nawet za większe pieniądze.

karykaturzysta na wesele karykatury atrakcje na firmowy event

7. Nie zrażaj do siebie karykaturzysty, do którego wysyłasz zapytanie. Jeśli napiszesz: „Szukam pilnie karykaturzysty, czekam na telefon pod numerem…” – to oznacza, że szukasz kogokolwiek, że takie pytania wysyłasz na chybił-trafił. Że adresata traktujesz z wyższością, a tego nikt nie lubi, wiec ci najlepsi na pewno takiego e-maila zignorują. To ty jesteś w potrzebie, tymczasem naiwnie wydaje ci się, że możesz dyktować swoje warunki. Prawdopodobnie zatelefonują ci, którym bardzo zależy na jakimkolwiek zleceniu czyli nie ci, których chciałbyś, aby rysowali karykatury na twoim evencie. Jeśli naprawdę poszukujesz profesjonalisty, zależy ci na dobrej klasy fachowcu (poziom eventu i zadowolenie jego uczestników, to sprawy naprawdę ważne) – zadaj sobie minimum trudu, a nie spamuj.

8. Jeśli organizujesz event w atrakcyjnym dniu kalendarza (Walentynki, Andrzejki, Sylwester, itd), w którym organizowanych jest wiele innych eventów – prawdopodobnie wszyscy profesjonalni karykaturzyści eventowi już są zajęci. Chyba, że do tego czasu jest jeszcze powiedzmy pół roku. Dotychczasowy rekord Karykatury.com, to 8 zapytań na ten sam dzień, z różnych miejsc Polski.

karykaturzysta eventowy karykatury na imprezie

9. Jeśli zaspałeś i wszyscy fachowcy mają już umowy na konkretny dzień – nie zatrudniaj jednego z amatorów tylko dlatego, bo fachowcy są już zajęci. Albo dlatego, że ktoś jest okazjonalnie tani. Lepiej kupić więcej wódki i innych rzeczy, z których uczestnicy eventu będą zadowoleni. Bo to, że załatwiłeś amatora – wszyscy poznają już po pierwszym rysunku, jaki zrobił na twoim evencie. Może być wstyd jak cholera.

10. Jeśli planujesz event, na którym ma być kilkaset osób – na pewno szukaj karykaturzystów, którzy rysują szybko. Potrzebują powiedzmy,  3-5 minut, aby narysować jedną karykaturę. Choć są i tacy, który w 5 minut rysują nawet 3 osoby. Nie wierzysz, niemożliwe? To znaczy, że wciąż nic nie wiesz o tej branży.

Tekst: (c) Karykatury.com