Ile kosztuje karykaturzysta na event

karykaturzysta sylwester atrakcje na event

Cała masa organizatorów imprez, a nawet agencji eventowych, wciąż nie ma pojęcia ile kosztuje karykaturzysta na event. Często wydaje im się, że profesjonalny karykaturzysta powinien zarabiać podobną kwotę do hostessy, która ma być zgrabna, umalowana, ładnie się uśmiechać – i to wystarczy. Ze zrozumiałych względów, karykaturzyści na swoich stronach internetowych nie podają konkretnych cen. Bo konkretna wycena jest zależna od szeregu czynników.

Także karykatury.com nie podają do publicznej wiadomości konkretnych stawek, więc o każdą konkretną cenę usługi, w konkretnym dniu i konkretnym miejscu Polski (do której dojdą nieuniknione koszta, np. dojazd), trzeba się pytać e-mailem.

Jeśli chcesz otrzymać precyzyjną wycenę

Dlatego aby wszystko przyspieszyć, poniżej kilka punktów, na które potencjalny klient Karykatury.com powinien odpowiedzieć, jeśli chce szybko otrzymać odpowiedź wraz z precyzyjną wyceną. A przy okazji otrzymać ewentualne rady i sugestie związane z karykaturzystą na tej konkretnej imprezie.

Jakich informacji potrzebujemy?

1) Data imprezy i pora dnia (np. wieczór)
2) Miejsce imprezy (miejscowość).
3) Rodzaj imprezy, liczba uczestników.
4) Przez ile godzin (wstępnie) będzie potrzebny karykaturzysta.
5) Podaj nazwę firmy i numer swojego telefonu (nie odpowiadamy na zapytania anonimowe).
6) Ewentualnie też inne informacje i pytania.

Jeśli tych informacji nie mamy – nie otrzymasz konkretnej wyceny. Szczególnie jeśli nie wiesz, kiedy i gdzie ma się odbyć impreza. Chyba, że interesuje cię jedynie ogólnikowa kwota, taka mniej-więcej.

Dlaczego cena liczona jest od godziny?

Nigdy nie uzależniamy kwoty ceny usługi od liczby gości na imprezie, ani od rzeczywiście wykonanych karykatur (zresztą tego nigdy z góry nie można określić). Z prostej przyczyny (choć to tylko jeden z powodów): zawsze jest to sporo drożej, niż gdybyśmy (jak zawsze) liczyli od liczby godzin pracy. No, chyba że chcesz być pierwszy, któremu zależy, aby zapłacić jak najwięcej.

karykaturzysta na wesele karykatury atrakcje na firmowy event

Karykaturzysta eventowy umie liczyć

Zdarza się, że organizator imprezy karykaturzystę ma za idiotę. Sądzi, że po odjęciu kwoty za dojazd karykaturzysta eventowy zadowoli się zarobkiem rzędu… 2-3 złotych za jedną karykaturę. Czyli aż 10 razy taniej niż karykaturzyści uliczni biorą za wykonanie jednej karykatury. Naprawdę sądzisz, że taka kwota zadowoli profesjonalnego karykaturzystę eventowego? Taka kwota nie zadowoli nawet totalnego amatora! Karykaturzysta też chciałby kupić benzynę, bilet na pociąg albo wynająć pokój w hotelu za 10% wartości, ale chyba nie sądzisz, że ktoś się na to zgodzi?

Jak kalkulować cenę?

Jeśli chcesz do wysokości stawki za usługę karykaturzysty podejść rozsądnie, należałoby przyjąć stawkę 10 zł (absolutne minimum) lub 15 zł za karykaturę (po przeliczeniu: szybkość rysowania i kwota za godzinę rysowania). Choć przy niedużych eventach, gdzie jest do narysowania 20-30 osób kwota wykonania jednej karykatury na pewno będzie większa. Choćby dlatego, że karykaturzysta musi dojechać na event (często kilkaset kilometrów w jedną stronę, a benzyna kosztuje tyle samo, niezależnie od tego czy na imprezie będzie 20 czy 200 osób).

Zakładając, że karykaturzysta uliczny za wykonanie jednej karykatury bierze 30 złotych, a na twojej imprezie będzie np. 30 uczestników – musiałbyś mu zapłacić 900 zł plus koszt dojazdu. No i nie masz pewności, czy znajdziesz w Internecie karykaturzystę ulicznego, w dodatku takiego, który miałby ochotę ruszyć się w inne miejsce. Dlatego powinieneś szukać profesjonalnych karykaturzystów eventowych. Może nie uwierzysz, ale niektórzy rysują kilka razy szybciej niż uliczni. Czyli np. 50 karykatur narysują w 3 godziny, a nie w 7-8 godzin.

Powyższe informacje jasno pokazują, że nie powinieneś się dziwić, jeśli za zrobienie karykatur na imprezie w której uczestniczy ok. 30 osób, profesjonalny karykaturzysta eventowy chce +- 1000 zł (i jeszcze będzie w tym dojazd). Chyba, że chcesz aby ta karykatura wykonał  amator, osoby narysowane były niezadowolone z karykatur – wtedy szukasz tanich karykaturzystów czyli amatorów. Powinieneś też wiedzieć, że w Internecie KAŻDY jest profesjonalistą – tak przynajmniej o sobie pisze na stronie www.

atrakcja na event karykaturzysta karykatury na żywo rysowanie karykatur

Tak czy owak, karykaturzysta rysujący na imprezie jest tańszy niż ten, który rysuje na ulicy – jeśli porównamy rzeczywistą kwotę, jaką trzeba zapłacić za karykaturę. Nawet jeśli jest artystą znanym z mediów. To chyba dobra informacja? Ale są i tacy, dla których to wciąż drogo.

Powyższa kwota jest adekwatna w przypadku profesjonalnego karykaturzystę eventowego. Takiego, który od lat rysuje na przynajmniej kilku imprezach miesięcznie, do tego jest dobry, doświadczony, ma renomę. Oczywiście są też sprawy, które mogą zmniejszyć lub powiększyć tę kwotę. Karykaturzysta jest znany z mediów (część uczestników imprezy zna jego twórczość lub twarz z TV, coś o nim słyszało, kojarzy). Może karykaturzysta musi przejechać kilkaset kilometrów, może trzeba mu też opłacić nocleg (lub zwrócić koszt tego noclegu). Może organizator decyduje się na jakieś dodatkowe, ponadstandardowe opcje.

Generalnie, jak już wiesz, cena jest zależna nie od ilości wykonanych karykatur, ale od liczby godzin rysowania. Jeśli na imprezie ma być dużo gości, karykaturzysta powinien być szybki (2 do 5 minut na jedną karykaturę). Można też zatrudnić więcej niż jednego karykaturzystę (jak zwykle Karykatury.com doradzają w takich sprawach). Bo jeden, nawet najszybszy karykaturzysta i 500 uczestników eventu, to niedobry pomysł.

Marża agencji eventowej

Nie wiemy ile do naszej kwoty zawsze dodaje sobie agencja eventowa. Odnosimy wrażenie, że niektórzy po to szukają jak najtańszych amatorów rysujących karykatury, aby jak największa kwota pozostała w agencji. Wiedzą o tym firmy organizujące własne imprezy, dla własnych pracowników, więc coraz częściej zgłaszają się do nas bezpośrednio. Za taką samą lub mniejszą kwotę, jaką mają otrzymać amatora od agencji eventowej, wynajmują profesjonalistę z Karykatury.com. Uczestnicy eventu na pewno są bardziej zadowoleni (bo karykatura od amatora lub od profesjonalisty, to jednak różnica), a o to przecież chodzi, prawda?

Reasumując

Nie wiemy, jakie są wyobrażenia odnośnie cen za usługę karykaturzysty rysującego karykatury na żywo na imprezie. Na pewno każdy chciałby zapłacić za usługę jak najmniej, a przy okazji aby ten „jak najtańszy” karykaturzysta był wysokiej klasy profesjonalistą, jednak tego pogodzić się nie da.

Jedno jest pewne, klasa karykaturzysty, poziom tego co robi – to rzecz podstawowa. Dopiero wtedy klient powinien brać pod uwagę cenę i kilka innych spraw. Jeśli zacznie od ceny i będzie szukać najtańszego wykonawcy – najprawdopodobniej będzie rozczarowany i będzie żałować, że nie załatwił na event fachowca.

Tekst: (c) Karykatury.com