Karykaturzysta na event – poradnik

rysowanie karykatur karykaturzysta karykatury na żywo atrakcje na event

Sukces zatrudnienia dobrego karykaturzysty na event rozpoczyna się już w chwili złożenia zapytania (mailem, czasem telefonicznie). To nie jest worek kartofli lecz artysta, więc należy temu poświęcić minimum zaangażowania i czasu

Zadaj sobie nieco trudu

Wiele zależy od tego, jak przedstawiciel firmy podejdzie do tego zadania. Minimalna wiedza na temat zawodu karykaturzysty eventowego na pewno w tym pomoże. Tym bardziej, że istnieje masa stereotypów związanych z zawodem karykaturzysty i przeciętna osoba ma bliską zeru  wiedzę na ten temat.

Poniższe porady weź pod uwagę, jeśli chcesz zatrudnić kogoś wyjątkowego, a nie przypadkowego, pierwszą z brzegu osobę. To, czy wiesz jak taką sprawę załatwić, czy nie, czy doceniasz karykaturzystę, czy może od razu zniechęcisz go do współpracy – wiele zależy już od pierwszego zapytania.

Dla przeciętnego karykaturzysty, tego który nie jest najlepszy artystycznie i ma mało pracy, podejście potencjalnego klienta do współpracy jest obojętne, bo pojawia się okazja do zarobienia i warto z niej skorzystać.

Dla profesjonalisty twój e-mail, to po prostu jedno z wielu zapytań, jakie każdego tygodnia, a może nawet dnia, otrzymuje. Jeśli zależy ci na współpracy z dobrym fachowcem, kimś wyjątkowym – zadaj sobie nieco trudu. Spróbuj potraktować go jako potencjalnego partnera. Jeśli już na dzień dobry zlekceważysz artystę i dasz mu do zrozumienia, że jest ci całkowicie obojętne czy na event chcesz zaprosić amatora czy kogoś wyjątkowego – już wiadomo, że to bedzie kiepski event. Na swoje życzenie, stawiasz się w gorszej sytuacji. Profesjonalny karykaturzysta eventowy w mig zrozumie, że faktycznie szukasz jakiegokolwiek czyli nie jego. A tego chyba nie chcesz?

karykatury karykaturzysta atrakcje na imprezy dla firm atrakcje na eventy

Jak znaleźć najlepszego kandydata?

W firmach czy agencjach eventowych często nie ma czasu na takie „błahostki”, ale czasem warto podejść do sprawy profesjonalnie. Warto zadać sobie nieco trudu. Nie wysyłaj seryjnie e-maili (przecież aby je zgromadzić i tak musiałeś poświęcić trochę czasu). Treść korespondencji winna być spersonalizowana, bo nikt nie lubi otrzymywać spamu, lecz list wysłany tylko do siebie.

Warto znaleźć jednego, góra dwóch-trzech artystów, przejrzeć ich przykłady i biografię. Warto wiedzieć, do kogo piszesz i z kim chciałbyś współpracować. Do tego unikasz przypadkowości. Na twój event przyjedzie osoba którą ty wybrałeś, a nie ta, która będzie miała czas i ochotę, aby odpisać na twój e-mail.

Przykłady karykatur

Jest oczywiste, że potencjalny klient chce zobaczyć przykłady twórczości karykaturzysty. I takie przykłady, często w dużych ilościach, znajdują się na jego stronie www. Jeśli potencjalny klient nie ma ochoty aby poświęcić minutki swego cennego czasu aby je przejrzeć, tylko prosi karykaturzystę aby mu je przysłał e-mailem – już widać, że nie traktuje go poważnie, jako potencjalnego partnera.

Ty nie masz minuty, a karykaturzysta znajdzie godzinę, żeby spośród setek przykładów coś specjalnie dla ciebie wybrać i wysłać? Chcesz go wynająć i zapłacić – znaczy jesteś od niego lepszy? Przecież to tobie zależy, aby go zatrudnić. Chyba, że chcesz zbadać, jak bardzo to karykaturzyście zależy na zleceniu. Jeśli mu bardziej zależy niż tobie – znaczy można zaproponować mu niższą stawkę niż sobie zażyczy. O to chodzi?

karykaturzysta eventowy karykatury na imprezie

Karykaturzysta – wizytówka firmy

W przypadku eventu wewnętrznego firmy można pozwolić sobie na pewną przypadkowość wyboru karykaturzysty. Choć powiedzmy szczerze, nikt nie lubi niemiłych wpadek i lepiej jednak skorzystać z doświadczonej i solidnej osoby.

Jednak już w przypadku targów czy konferencji, karykaturzysta na krótko będzie przedstawicielem firmy, która go zatrudnia. Będzie jego wizytówką – znakomitą, dobrą lub kiepską. Jego doświadczenie, inteligencja, kultura osobista, obycie, itd – są wtedy nie mniej ważne niż to, co stworzy. Do tego karykatura będzie potem wspomnieniem po wizycie na stoisku konkretnej firmy, na konkretnej konferencji. Dobrym lub złym.

Jedno z haseł karykatury.com brzmi: „Najlepsze firmy zatrudniają najlepszych karykaturzystów”. Nawet jeśli nie uważasz swojej firmy za najlepszą w swojej branży, na pewno najlepszy karykaturzysta (lub jeden z najlepszych) będzie dobrą (a może nawet znakomitą) wizytówką twojej firmy.

Termin!

Na koniec szalenie ważne informacja: wszystko powyższe staje się nieaktualne, jeśli karykaturzysta termin ma już zajęty. Może zdziwisz się. Najlepsi karykaturzyści eventowi nie czekają do ostatniego dnia akurat na twoje zapytanie. Najlepsi dobre terminy mają zajęte na wiele miesięcy przed imprezą. Czasem nawet 2 lata przed. Im wcześniej skontaktujesz się z profesjonalnym karykaturzystą eventowym – tym większa szansa, że termin będzie miał wolny.

A poza tym – jeśli zatrudniać amatora nie umiejącego rysować – lepiej zrezygnować. Jego dzieła nie będą dobrą wizytówką twojej firmy i pozytywnym wspomnieniem po evencie, który zorganizowałeś.

Tekst: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com

karykaturzysta telewizja


Autor

W ostatnich latach stworzył dziesiątki tysięcy karykatur na ponad pół tysiącu imprez w Polsce, ale też w Australii, USA i Europie. W prasie nowojorskiej nazwany jednym z najszybszych karykaturzystów świata.