Event. Kiedy zatrudnić dwóch karykaturzystów?

jubileusz firmy atrakcje

Wciąż wielu potencjalnych klientów prawie nic nie wie na temat pracy profesjonalnego karykaturzysty eventowego. Pokutują zasłyszane gdzieś opinie oraz stereotypy, niewiele mające wspólnego z rzeczywistością. Dlatego dziś nasze kolejne porady. Tym razem radzimy, kiedy warto zatrudnić nie jednego, ale dwóch karykaturzystów rysujących obok siebie na imprezie. Kiedy warto zaoszczędzić i zapłacić mniej, a kiedy raczej tego nie robić, bo może się to odbić na zadowoleniu uczestników eventu.

Internet zaskakuje, więc niewykluczone, że trafiłeś tu przypadkowo. Może pracujesz w branży eventowej, a może w firmie, która chce zatrudnić karykaturzystę na event. Może nawet wydaje ci się, że wszystko wiesz, bo kiedyś na jakiś event zaprosiłeś jakiegoś karykaturzystę. I jesteś zdziwiony, że „jakiś tam” karykaturzysta chce doradzać w sprawach, w których (jak uważasz) jesteś specjalistą i wiesz wszystko.

Jako Karykatury.com – Karykaturzyści, których znasz z prasy i TV w branży eventowej działamy od kilkunastu lat. Rocznie uświetniamy średnio sto różnego rodzaju imprez, rysując w całej Polsce. W ostatnich 10 latach na eventach narysowaliśmy ponad 50 tysięcy karykatur. To wyjaśnienie dla tych, którzy być może jeszcze nie wiedzą kim jesteśmy i dlaczego mielibyśmy radzić innym w sprawach związanych z karykaturzystami eventowymi (nie mylić z karykaturzystami ulicznymi).

karykatury

Porady szefa karykatury.com w prasie

Jeden karykaturzysta, dwóch, więcej?

Podstawowym pytaniem, jakie chce sobie zadać organizator eventu planujący zatrudnić karykaturzystę, jest to, kogo chce zatrudnić. Zakładamy, że nie tanich amatorów (poziom artystyczny!) ani nie karykaturzystów ulicznych (średnio aż 15-20 minut na jedną karykaturę). Zakładamy, że chodzi o profesjonalnego karykaturzystę eventowego (co oznacza to określenie, pisaliśmy nie raz).

Ze zdziwieniem odbieramy zapytanie od klientów, którzy na 4 godziny imprezy w której ma uczestniczyć np. 60 osób, chcą zatrudnić aż trzech karykaturzystów. Zakładają więc, że w 12 „karykaturogodzin” ma powstać 60 karykatur czyli na stworzenie jednej przewidują aż kilkanaście minut. Dlaczego aż tylu karykaturzystów i dlaczego aż tyle czasu na jedną karykaturę? Warto przy okazji pamiętać, że tych trzech karykaturzystów musi dojechać (koszt dojazdu x3) i często też zapłacić też za swój nocleg (najczęściej eventy organizowane są wieczorami, więc organizator będzie też musiał zwrócić za trzy noclegi). Po co generować dodatkowe koszta, skoro można taniej? Warto się zastanowić. Można też porozmawiać z karykaturzystą, który uczestniczył w kilkuset imprezach, więc doradzi jak zoptymalizować koszta (czyli zapłacić mniej). Jak dostać to, czego tak naprawdę oczekujesz – czyli dużą ilość karykatur na niezłym poziomie artystycznym, za rozsądne honorarium.

atrakcje na eventy firmowe

Jeśli planujesz kilkugodzinną imprezę i będzie na niej powiedzmy do 120. uczestników, zwykle sugerujemy jednego doświadczonego o błyskawicznie rysującego karykaturzystę eventowego. Jeden koszt usługi (4 albo 5 godzin), jeden koszt dojazdu, jeden nocleg. Najprawdopodobniej wystarczy, tym bardziej, że nie zdarza się, aby 100% uczestników eventu chciało  mieć swoją karykaturę.

Niektórzy organizatorzy błędnie zakładają, że wszyscy goście eventu MUSZĄ być narysowani, muszą wrócić do domu z karykaturą. Że co, to obowiązek? Ktoś będzie karał tych, którzy nie mają ochoty na karykaturę? Naprawdę, nie o to chodzi! Karykaturzysta nie ma być karą. On na evencie ma narysować tych, którzy chcą otrzymać karykaturę. Ma to zrobić najlepiej jak potrafi i ma sprawić radość osobom narysowanym.

karykaturzysta Warszawa karykatury

Szef Karykatury.com jest bohaterem szeregu publikacji

Dwóch karykaturzystów

Założenia eventów są różne, poza tym nie każdy organizator koniecznie chce oszczędzać. Ci, dla których najważniejsza jest dobra zabawa uczestników eventu, mogą rozważyć zaproszenie dwóch profesjonalnych karykaturzystów eventowych. Szczególnie, jeśli gości imprezy będzie powiedzmy 150-200.

Plusy tych pomysłów:
– Skracamy kolejkę czekających na karykaturę, czyli na swoją podobiznę wszyscy chętni czekają krócej i szybciej wrócą do innych atrakcji imprezy, w dobrym nastroju.
– Ponieważ obaj karykaturzyści inaczej rysują, każdy siada do tego, którego karykatury bardziej mu się podobają.
– Zwykle część osób chce dostać dwie karykatury – wykonane zupełnie inną kreską, przez obu karykaturzystów.
– Większa szansa, że karykaturzyści będą mniej zmęczeni (niż gdyby rysował tylko jeden), więc niewykluczone, że jakość stworzonych karykatur będzie lepsza.

A jeśli event jest na kilkaset osób?

Wszystko zależy od założeń eventu i kosztorysu. Niektórzy na 500-osobowy event zatrudniają jednego karykaturzystę. Czemu tylko jednego? – Bo będziemy mieli szereg innych atrakcji – próbuje zaklinać rzeczywistość organizator takiego eventu. Wydaje mu się, że skoro obok karykaturzysty zapewni kilka innych atrakcji, to karykaturzysta nie będzie miał zbyt wiele roboty.

Zdecydowany błąd. Nie zdarzyło się jeszcze, aby przy wielu atrakcjach zapewnionych na event, karykaturzysta z Karykatury.com nudził się. Jest dokładnie odwrotnie. On bardzo często jest największą atrakcją eventu, do którego od pierwszej do ostatniej chwili jest kolejka chętnych. Dlaczego więc niektórzy potem mówią: – Gdybym wcześniej o tym wiedział, na pewno zatrudniłbym na mój event co najmniej dwóch karykaturzystów.

Szanowni państwo, branża eventowa jest przewidywalna. Skoro coś sprawdziło się 100, 200 albo 500 razy, dlaczego akurat na waszej imprezie miałoby być inaczej? Jeśli czegoś nie wiecie, warto poradzić się kogoś bardziej doświadczonego. Nie robić czegoś co się wydaje, ale robić w pełni świadomie. Naprawdę warto pytać specjalistów, aby doradzili. Zdecydowanie łatwiej i szybciej zrobić to podczas kilkuminutowej rozmowy telefonicznej niż pisać e-mailem szczegółowe wyjaśnienia – dłuższe niż tekst, który właśnie przeczytałeś.

Tekst: (c) Karykatury.com